KURUMSAL HABERLER


+A A-

Grip Sezonunda Kalabalıktan Uzak Durmalıyız!

Güneş ışınlarının vücudumuza az değdiği günlerin ardından gelen hastalıklardan birisi de grip. Kıştan ilkbahara geçtiğimiz günlerde vücudumuzun direnci düşebilir. Mevsim geçişlerinde özellikle yaşlılar, çocuklar ve hamilelerin dikkatli olması gerekmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hayati Kale, grip hastalığına dair önemli bilgiler paylaştı.


Hayati Kale, “Ekim aylarında başlayan grip hastalığındaki artış nisan aylarına kadar devam eder. Hızla başlayan ateş veya titreme, devamında öksürük,  kas ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ya da akıntısı, yorgunluk, halsizlik veya kırgınlık gibi belirtileri görülür” dedi.


Mutlaka Aşı Yaptırılmalıdır!


Medicana Bahçelievler Hastanesi doktoru Kale, Kuş Gribi (H5 – N1) ve Domuz Gribi (H1 – N1)  gibi virüslerin oldukça etkili olduğunu belirterek, gripten korunmanın yollarını anlattı. Dr. Öğr. Üyesi Hayati Kale, “Grip genellikle hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta kişiye 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Daha nadir olarak virüs içeren damlacık ile kirlenmiş, kontamine olmuş yüzeylere, araç ve gereçlere kişilerin önce elleri ile dokunması ve sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmeleri ile de bulaşabilmektedir. Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Özellikle risk grubunda bulunan kişiler, mutlaka aşı yaptırılmalıdır” şeklinde konuştu.


İyileşmek İçin Yapılması Gerekenler


Grip hastalığının en çok yaşlılar, çocuklar, hamileler ve kronik hastalık sahibi olan kişileri etkilediğini ifade eden Hayati Kale, “Astım, KOAH, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler ekim – nisan ayları arasında son derece dikkatli olmalılardır. Aynı zamanda sigara kullanan kişiler de büyük risk altındadır” diye konuştu. Gribin tedavisi hakkında bilgiler paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Kale, “İstirahat, yeme içme düzeni, sıvı takviyesi, temiz hava ve antiviral kullanmak çözüm olarak görülebilir” dedi.

Oluşturma: 29.02.2020 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 03:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu