KURUMSAL HABERLER


+A A-

Perimplantasyon Genetik Tanı

PGT, implantasyon öncesi genetik bozuklukların anlaşılmasını sağlayan genetik bir yöntemdir. Bu teknikte tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolardan belirli günlerde alınan hücrelerin incelenmesi ile genetik olarak problemli embriyolar belirlenir. Bu sayede genetik bozukluğu olan çocuğa sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en başından kontrol altına alınmış olur.


PGT, implantasyon öncesi genetik bozuklukların anlaşılmasını sağlayan genetik bir yöntemdir. Bu teknikte tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolardan belirli günlerde alınan hücrelerin incelenmesi ile genetik olarak problemli embriyolar belirlenir.  Bu sayede genetik bozukluğu olan çocuğa sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en başından kontrol altına alınmış olur.


PGT Kimlere Yapılır?

  36 yaş ve üzeri  yaştaki tedavi görecek anne adaylarına.

  İki veya daha çok tüp bebek uygulanmasına rağmen gebe kalamamış çiftlere.

  Tekrarlayan  gebelik kayıpları olan çiftlere

  Dengeli translokasyon taşıyıcısı çiftlere.

  Ailesinde  Akdeniz anemisi (Talasemi), Orak Hücre Anemisi, Kistik fibrozis, SMA gibi tanısı mümkün olan bazı tek gen hastalıkları yönünden risk taşıyan bireylere.

  Aile bireyleri ile HLA uyumlu embriyonun seçilmesi (Kök Hücre Vericisi Kardeş).gereken çiftlere

  Önceki gebeliklerinden genetik hastalıklı bir çocuk sahibi olan  çiftlere.

  Anöploidili (kromozom bozukluğu bulunan) gebelik öyküsü olan annelere.

  Gonadal mozaism (İki ya da daha çok aynı anormalliğe sahip doğum ürününe rağmen eşlerin genetik test sonuçlarının normal olması) olgularına.

  X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar açısından eğer söz konusu hastalığın direkt genetik tanısı yapılamıyorsa embriyonel seks tayini.

PGT sayesinde, kısırlığa sebep olan bir genetik bozukluk nedeniyle Tüp Bebek programına kabul edilen çiftlerin gebelik şansı arttırılmakta, ileri yaş ya da ailede Tek Gen hastalığı öyküsü bulunan çiftlerde ise, anne adayının sağlıklı bebek sahibi olabilmesi için tekrar tekrar gebe kalması önlenmektedir. Diğer taraftan Tek Gen hastalığı öyküsü söz konusu olduğunda, normal yolla sağlanan gebeliğin ilerleyen döneminde bebekte hastalık tespit edilirse gebeliğin sonlandırılması riski ortaya çıkmaktadır. İlerlemiş bir gebeliğin sonlandırılması birçok aile için dini ve ahlaki bir engel teşkil ettiği gibi daha da önemlisi, anne adayı için tıbbi riskler oluşturabilmekte ve uzun süren psikolojik travmalara neden olabilmektedir. PGT tüm bu riskleri bertaraf etmekte, anne adaylarına sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir gebelik imkânı tanımaktadır.

Oluşturma: 07.11.2014 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 04:13
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu