ORGAN NAKLİ


+A A-

Organ Nakli

Organ Nakli Merkezleri

Medicana International Ankara, Bahçelievler, Çamlıca ve Medicana International İstanbul Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış Organ nakil merkezleri, gelişmiş tıbbi olanaklarıyla organ nakline ihtiyacı olan hastalara hizmet veriyor.

Organ bağışı ve naklini destekleyen önemli sağlık kuruluşlarında biri olan Medicana’nın nakil merkezlerinde Böbrek, Karaciğer, Kemik İliği ve Kornea nakilleri dünya standartlarında başarıyla ile yapılıyor.

Merkezlerimizde Böbrek, Karaciğer, Kemik İliği ve Kornea nakilleri dünya standartlarında başarı ile yapılmaktadır. Medicana Sağlık Grubu organ bağışı ve naklini destekleyen önemli sağlık kuruluşları arasındadır.


Böbrek Nakli

Medicana Bahçelievler, Medicana Çamlıca, Medicana International İstanbul ve Medicana International Ankara hastanelerimiz uzman kadroları ile başarılı nakil operasyonlarına imza atmaktadır. Medicana Bahçelievler Hastanemiz 2008 yılında yaptığı 93 nakil ameliyatı ile Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Özel Hastaneler Arasında En Çok Nakil Yapılan Hastane Ödülü'ne layık görülmüştür.

 

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli gerektiren hastaların çok büyük çoğunluğu karaciğer sirozu bulunan hastalardır. Günümüzde, son dönem karaciğer sirozu olup 1 seneden daha az yaşam beklentisi olan tüm hastaların karaciğer nakli için aday olduğu görüşü kabul görmekte ve bu hastalara nakil önerilmektedir ( veya önerilmelidir). Çünkü bu durumdaki hastaların yarısı bir yıl içinde bu hastalıktan veya komplikasyonlarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Zamanında yapılan karaciğer nakillerinde %80 inin üzerinde başarı oranı vardır. Organ nakli, kronik organ yetmezliği olan hastalarda tek tedavi şeklidir. Organ bulunamadığında bu hastalar için ölüm kaçınılmazdır.

 

Kemik İliği Nakli

Avrupa Birliği kriterlerine göre; yaklaşık bir ülkede yeterli sayıda transplantasyon yapılıyor demek için uygun sayı her milyon nüfusa 50 kemik iliği nakli şeklindedir. Bu sayı dikkate alınırsa ülkemizde yılda en az 3500 kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir. Fakat Sağlık Bakanlığı 2011 yılı verilerine göre bu yıl ülkemizde 2100 kemik iliği nakli yapılmıştır. Bu sayıda hala yeterli oranda nakil yapılamadığının göstergesidir. Ülkemiz, yaptığı kemik iliği transplantasyon sayısıyla Avrupa Birliği’nde 5. sırada yer almaktadır. Medicana Ankara Hastanesi şu anda dokuz yataklı kemik iliği nakli ünitesiyle Ankara’da kemik iliği nakli yapan tek özel merkezdir. Şubat 2012’de Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan ünitemizde toplam 6 hastaya otolog kök hücre nakli yapılmıştır.


Organ Nakli Merkezlerimiz

  • Medicana International İstanbul

  • Medicana International Ankara

  • Medicana Bahçelievler

  • Medicana Çamlıca