Etnik Rinoplasti

Etnik RinoplastiEtnik Rinoplasti Nedir ve Kimlere Yapılır?


Etnik Rinoplasti insanların ait olduğu ırka (Afrikalı, Orta Doğulu, Latin Amerikalı, Asyalı ve İspanyol) bağlı özellikleri taşıyan doğal estetik burun yapma sanatıdır. Çeşitli cerrahi tekniklerle hastanın istediği şekil burundaki patolojiler düzeltilerek yapılır.


Etnik Rinoplasti Ameliyat Tekniği Nasıldır?

Etnik Rinoplasti redüksiyon rinoplasti dediğimiz Kafkas ırkları için daha çok yapılan klasik burun küçültme ameliyatlarından önemli ölçüde farklıdır.  Bu ırklarda kıkırdak ve kemik alınması gerekirken  Afro-Amerikan kökenli bireylerde ve Asyalılarda burun büyütme ve kıkırdak ekleme yöntemi ile yapılmaktadır. En önemlisi bu teknik hastaların etnik geçmişlerinden izler taşıyan benzersiz yüz özelliklerini kaybetmeden yüz görünümlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.


Etnik Rinoplasti, farklı etnik gruplar için kapsamlı deneyim, uzmanlık ve yüz standartları bilgisi gerektiren tecrübeli sayılı cerrahlar tarafından yapılabilir. Diğer rinoplasti yöntemlerine göre daha ince cerrahi teknikler içeren bir çalışmadır. Bu operasyonlarda daha belirgin ve yükseltilmiş bir burun yapısı elde etmek için greftlere ve implant gibi malzemelerine ihtiyaç duyulabilir. Hastaların yüz şekli ve etnik kökenine uygun bir burun elde etmek için doğal doku ve gözenekli güvenilir implantlar kullanılmaktadır.


Çok küçük ve düz buruna sahip olanlar, çene ve alın yapısı ile uyumsuz burun dengesizliği, geniş burun delikleri, düşük orantısız veya aşırı kalkık burun uçları olan hastalar bu ameliyat için uygundur.  Diğer burun operasyonlarında olduğu gibi burun gelişimini tamamlamamış çocuklarda etnik rinoplasti yapılamamaktadır, hastaların en az 15 yaşını doldurmuş olması gerekir.


Etnik rinoplasti ameliyatı neticesinde  hastaların etnik kökenleri baskılanmadan yüz özellikleri dengelenir. Burun yeniden şekillendirebilir ve yüz görünümünü destekleyebilir; siluette belirgin bir değişiklik elde edilir. Yüz simetrik hale getirilir, hastaların gözleri, çenesi, yanakları ve diğer yüz özelliklerini yeniden tanımlanır. Daha iyi bir yüz profili elde edilecektir. Hastanın ruh halinde ve özgüveninde iyileşme görülür. Solunum problemleri, kıkırdakta deviasyon ve burnun diğer yapısal kusurları da rinoplasti ile düzeltilebilir.

Oluşturma: 24.08.2020 04:00
Son Güncelleme: 11.01.2022 10:08
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-