KURUMSAL HABERLER


+A A-

Diyaliz Hastaları Corona Virüse Karşı Nasıl Korunmalı?

Çin'in Wuhan kentinden yayılarak tüm dünya ile birlikte ülkemize de ulaşan Coronavirüs salgını, yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlar başta olmak üzere tüm toplum için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Günden güne yayılan bu salgından korunmaya yönelik olarak gerek dünya genelindeki sağlık otoriteleri, gerekse ülkemiz Sağlık Bakanlığı tarafından verilen önerilere uyum sağlamak hayati önem arz ediyor. Risk grubunda yer alan kronik hastalıklardan bir tanesi de böbrek hastaları. Medicana Avcılar Hastanesi Diyaliz Bölümü Sorumlu Dr. Ahmet Gür diyaliz hastalarının Corona Virüse karşı korunma yöntemleri hakkında konuştu.


Diyalize giren böbrek yetmezliği hastaları hem sahip oldukları kronik sağlık sorunları hem de sürekli olarak diyaliz işlemi için sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda olmaları nedeniyle virüsle etkileşim konusunda büyük bir risk taşıyor.

Diyaliz Hastaları Neden Daha Fazla Risk Altında?

Dr. Ahmet Gür, ‘’ Böbrek hastalarında kansızlık, bağışıklık sisteminde düşüklük, kardiyovasküler sorunlar ve böbrek işlevsizliği gibi pek çok sağlık sorununa bağlı olarak tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi Coronavirüsü enfeksiyonu da sağlıklı bireylere oranla çok daha ağır seyredebiliyor. Kronik hastalıklardan bir tanesi olan böbrek yetmezliğinde, özellikle diyaliz alan hastalarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasına ek olarak haftanın 3 günü evden çıkarak virüsün bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu sağlık kuruluşlarına gitme zorunluluğu bulunuyor. Bu durum risk grubunda yer alan bu hastalar için kaçınılmaz bir tehdit oluşturduğundan çok katı ve titiz önlemler alınmasını zorunlu hale getiriyor.’’

Diyalize Giren Hastalar Coronavirüsten Nasıl Korunabilir?

Dr. Gür, ‘’ Diyalize giren böbrek hastalarının, öncelikle diyalize girecekleri günler haricinde evden çıkmamaya özen göstermesi gerekiyor. Diyalize gidilecek günlerde ise eldiven ve maske takılması, bunların düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Bunlar genellikle diyaliz merkezleri tarafından da temin ediliyor. Böbrek hastaları sağlıklı bireylere oranla hastalık konusunda daha fazla risk altında olduğundan bu bireylerle aynı evde yaşayan aile bireylerinin de çok dikkatli olması gerekiyor. Böbrek hastalığı bulunan bireyler mümkün olduğunca evde ayrı bir oda içerisinde kalmaya gayret etmeli, evden çıkmak zorunda olan aile bireyleriyle dahi sosyal mesafeyi korumaya özen göstermelidir. Buna ek olarak bu hastalar sürekli olarak el yıkamaya, diyetlerinin izin verdiği ölçüde sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidirler.’’ dedi.

Diyaliz Merkezindeyken Nelere Dikkat Edilebilir?

Ülkemizdeki birçok diyaliz merkezi, evden diyaliz merkezine servisle ulaşım sağlıyor. Kendi aracıyla izole bir şekilde diyaliz merkezine ulaşamayacak olan hastalarda, bu servislerde sosyal mesafenin sağlanması açısından hastaların minimum bir metre aralıklarla yer alması gerekir diye ifade eden Dr. Ahmet Gür, şu konulara dikkat çekti: ‘’ Yine aynı şekilde diyaliz merkezinde de hastaların ateş ölçümü gibi kontrollerin ardından içeri alınması ve mümkün olduğunca geniş aralıklarla konumlandırılması gerekiyor. Hastaların virüse ilişkin belirtiler yaşayıp yaşamadığının sağlık personeli tarafından sürekli takip edilmesi ve belirti gözlenen hastalar ile bu kişilerle teması olan tüm bireylerin karantinaya alınması gerekiyor. Hastalara düşen ise hijyen açısından gerekenii yaptıktan sonra bağlı olduğu diyaliz merkezinin bu kurallara uyup uymadığına dikkat etmek oluyor. Eğer siz de diyaliz hastası iseniz Coronavirüsten korunmak için gereken her türlü tedbiri almalısınız. Tüm sağlık problemleriniz veya muayene talepleriniz için Medicana'nın uzman hekim kadrosundan randevunuzu alabilirsiniz.’’

Oluşturma: 01.04.2020 12:00
Son Güncelleme: 01.04.2020 12:47
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu