KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ramazanda Metabolizmayı Çalıştırma Yolları

Ramazanda yediklerimiz kadar yediklerimizin miktarı da önemlidir. Her bireyin metabolizma hızı farklıdır. Yaşa, cinsiyete, boya ve fiziksel aktivite vb. göre değişiklik gösterir. Uzun süreli açlık sonunda iftarda yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekir. Gün içerisinde yavaşlayan metabolizmaya iftarla beraber yağlı ve kalorili besinleri yüklediğimizde o besinler hem hazımsızlık ve şişkinlik yapar, hem de besinlerin vücutta yağ olarak depolanmasını sağlar .


Sıvı Tüketimine Dikkat

En önemli sorunlarımızdan biri Ramazan'da su tüketimidir. Metabolizmayı çalıştırmanın da en güzel yollarından biri bol su içmektir. Yaz aylarına denk gelen bu Ramazan ayında havaların ısınmasıyla beraber terleme oranımız artacak. Vücuttan daha fazla su atılacaktır. Biz de atılan suyu mutlaka yerine koymalıyız. Ramazan ayında Sahur öncesi ve sonrası ve İftar açarken ve iftar sonrası yatana kadar en az 2-2.5 lt su içmeliyiz, ıhlamur gibi bitki çayları tüketmeliyiz. Maden suyu içerek de hidrasyonumuza ve mineral ihtiyacımıza katkıda bulunabiliriz.

Ramazanda Sahurun Önemi

Sahur vaktinin erken olması uykunun bölünmemesi isteği ile sahur öğününün atlanmasına neden olabilir.

Sahur yapmayan bireylerde ise gün içinde halsizlik, yorgunluk, dikkatsizlik görülebilir. Sahur öğününde alabileceğimiz proteinin yetersiz tüketilmesi de kas kaybına neden olur. Bu durum sağlıksız ve istenmeyen bir durumdur. Sahur öğünü mutlaka yapılmalıdır. Sahur öğününün kahvaltı gibi yapılması daha doğrudur. Kişide kolesterol problemi, kalp hastalığı, safra kesesi veya pankreasla ilgili bir sıkıntısı yoksa sahurda tam bir haşlanmış yumurta tüketilmesi kişiyi tok tutması açısından önemlidir. Diğer durumlarda yumurtanın sadece beyazı veya lor peyniri gibi proteinden zengin peynir tüketimini önerebiliriz. Peynir ve zeytin salamura olmamalıdır. Tuzsuz peynir ve zeytin tüketilmesi ya da zeytin yerine ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar tüketilmesini öneririm. Bal – reçel gibi basit şeker içeren besinler kişiyi gün içerisinde susatır ve çabuk acıktırır, bu yüzden önermem.

Ekmek de mutlaka tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine Tam buğday, çavdar, yulaf, kepekli ekmek tüketilerek gün içerisinde tokluk sağlanabilir.

İftarda Ara Vererek Yemek Önemlidir.

İftarın geç saatte olması yenilen yemeklerin midede rahatsızlık vermesini kolaylaştırır. Bu yüzden ara vererek ve yavaş yemek yemek iftarda çok önemlidir. İftarınızı 2 bardak su veya 1 adet hurma ile beraber 1-2 bardak su ile açılmalıdır. 5 dakika ara verip 1 kase çorba içilerek bütün gün boş kalan mideye sağlıklı bir açılış yapılmış olacaktır. Çorba sonrası 10-15 dk ara verip ana öğüne geçtiğimizde hafif tokluk durumu oluşur ve bu da daha az öğün yenilmesine neden olur. Yavaşlayan metabolizmayı da sıvıyla beraber canlandırmış oluruz. İftarda sebze veya salata sofrada mutlaka bulunmalıdır. Sebzeler bol lif içerdiği için bağırsakların çalışmasına katkıda bulunur ve mideyi tok tutup hafif beslenmemizi sağlar. Etin yemeklerin içinde olması veya haftada 2-3 kere ızgara tavuk veya et tüketilmesi de protein ihtiyacının karşılanması açısından önemlidir. İftarda yoğurt yerine ayran veya cacık tüketmeyi hidrasyon açısından daha çok önerebiliriz.

Gününüze Hareket Katarak Ramazanı Rahat Geçirin.

Ramazanda iftar sonrası midenizi rahatlatmak için yavaşlayan metabolizmayı canlandırmak için günde 30 dakikalık yürüyüşler yapmak sizi yormaz, aksine canlandırır ve rahatlatır, Fiziksel aktivitenizi arttırmak Ramazanı rahat geçirmenizi sağlar. Gün içerisinde sabahın erken saatlerinde de yürüyüş yapabilirisiniz. Güneş ışığına direk maruz kalmadan yürümenizi tavsiye ederim. İftar sonrası ve sabahın erken saatleri yürüyüş için en uygun zaman dilimidir.

Oluşturma: 06.06.2017 12:00
Son Güncelleme: 26.07.2017 11:55
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu