KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Sivas Hastanesi 1-7 Nisan kanser haftası kapsamında “Ne Demek Olduğunu Bilirim” semineri düzenlendi.Medicana Sivas Hastanesi 1-7 Nisan kanser haftası kapsamında “Ne Demek Olduğunu Bilirim” semineri düzenlendi.

Medicana Hastanesi konferans salonunda gerçekleşen seminerde  Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu Meme Kanserleri hakkında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Çağlar Yıldız Rahim Kanserleri hakkında Psikolog Begüm Çayır ise Kanser hastalarının psikolojisi ve yakınlarının yaşadıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundular.

Kadınlarda %22 ile en sık görülen kanser meme kanseri

Genel Cerrahi Uzmanı  Prof.Dr.Ayhan Koyuncu “Mememi ben kontrol ediyorum, hiç şikayetim yok, doktora gitmem gerekmez düşüncesinin yanlış olduğunu, meme kanserinin ancak şikayetler başlamadan yakalandığında çok kolaylıkla tedavi edilebildiğini, memedeki bir kitlenin, ele gelecek bir hale gelmeden iki yıl önce mamografi ile saptanabildiğini. Dolayısıyla hiç şikayet olmadan kontrollerle hayat kurtarıcı müdahalenin daha kolay olduğunu” iletti. Koyuncu “Kadınlarda %22 ile en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu ileterek egzersizlerin, genç yaşta anne olmanın ve çocuk uzun süreli emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını” söyledi.

Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr.Çağlar Yıldız “Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Ülkemizde kanser taramaları uluslararası standartlarda yürütülmekte; rahim ağzı kanseri uluslararası kanser tarama rehberlerinde de yer alan HPV-DNA testi ile taranmaktadır. Tespit edilen kanser olgularının %90’dan fazlası 1. evre olup yılda yüzlerce kadının hayatı kurtulmaktadır. Bu yüzden erken tanının farkında olmanın oldukça önemli olduğunu rutin aralıklarla muhakkak hekim kontrollerini yapmak gerektiğini” söyledi.

Kanserin ne demek olduğunu en iyi siz bilirsiniz

Psikolog Begüm Çayır Kanserin ne demek olduğunu en iyi hasta yakınlarının bildiğini, tanının konması anından itibaren tedavi sürecinde en çok yakınlarının etkilendiğini söyleyerek “ kanser hastası yakınlarına büyük iş düşüyor her anlamda hastanın yanında olmaları gerekiyor.  Kanserle mücadelenin gizli kahramanları siz değerli hasta yakınlarısınız, sevdiklerinizin tedavi süresince yaşadığınız zorlukları görüyor ve biliyoruz. Bu sancılı dönemde hem hastanemiz olarak hem de psikoloğunuz olarak her zaman yanınızdayız” dedi.

Oluşturma: 04.04.2018 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 01:39
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu