KURUMSAL HABERLER


+A A-

Güzel Bir Gülüş İle Fark Edilir Olmak

Günümüzde güzel bir gülüş fark edilir olmak için en değerli faktörlerden biri oldu. Bu sebeple kozmetik diş hekimliği hiç olmadığı kadar popüler. Diş beyazlatma, lamine, zirkonyum kaplamalar, dişeti estetiği bir bütün olarak “estetik diş hekimliği” ya da “gülüş tasarımı” çatısı altında birleştirilmiş durumda.


Güzel Bir Gülüş İle Fark Edilir Olmak

Estetik diş hekimliğinde estetikten kasıtın, çürüklerden, renklenmelerden, koyu renk dolgulardan, arası ayrık ön dişlerden, eksik dişlerden, koyu renk ve kanamalı diş etlerinden, bembeyaz ve yüzle orantılı dişler ve pembe dişetlerine sahip olmak olduğunu vurgulayan Medicana International Ankara Hastanesi diş hekimi Dt. Ebru Şenkal gülüş tasarımını diş, dudak ve dişetlerinin birbirleriyle uyumlu bir şekilde görünmesini sağlayarak, estetik bir gülümseme elde edilmesi işlemi olarak tanımladı. Yeni bir gülüş yaratmada önemli kriterlerin diş ve dişeti oranı, diş şekli, boyu, diş rengi, ten rengi, yüz şekli olduğunun altını çizdi.

Dt. Şenkal, “İdeal yüz estetik yüz diyebilmemiz için dişlerimiz gülüş estetiğinde çok önemli yer kaplar güldüğümüz zaman yüzümüzün alt tarafında yani yüzümüzün yarı alt tarafında bulunmasına rağmen ifade tüm yüze yansıyacak şekilde önemlidir. Dolayısı ile dişlerin dizilimi rengi yüze uygun olmak zorundadır. Gülüş estetiği ile kişiye çok büyük bir özgüven gelir özgüven eksikliğinden kurtulur. İnsanlar arası sosyal ilişkilerinde çok daha rahat olabilirler. Dişler bizi gençleştirir mi evet gençleştirir çünkü yüz ifadesini değiştirir dişler, dişler aslında sadece güldüğümüz zaman gözüken dişler değil gülmediğimiz de de dudağımızı ve yanağımızı destekler. Böylelikle eğer onlarda da sorun varsa yanak tarafını destelemek adına dişleri biraz daha dışarıya taşımak dudağı desteklemek daha genç bir görüntüye kavuşturmak adına biraz daha öne taşıyabiliriz. Belki hiç dişi gözükmeyen yaşlı bir görüntüye sahip olan kişide çok az bir iki mikron uzatılarak çok ciddi farklar oluşturabilir. Gülüş estetiği içerisinde diş etleri de var sağlıksız bir diş eti veya çok görünen diş etleri de gülüş tasarımı içerisinde halledilebilecek sorunların en önemlileridir” açıklamalarında bulundu.

Estetik diş hekimliği aslında dişlerin yeniden inşa edilmesi işlemi olduğunu anlatan Dt. Şenkal bazen estetiği sadece beyaz dolgular ile bile kazanabilirsiniz. Çoğu zaman zirkonyum kaplamalar ya da minimal törpüleme işlemiyle yapılan lamine (yaprak porselen)ler beklentileri memnun edici şekilde karşılar dedi.

Oluşturma: 23.05.2019 12:00
Son Güncelleme: 29.05.2019 10:40
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu