KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yorgun düşüren 10 hatalı alışkanlık

Gün içerisinde yorgun ve halsiz hissediyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alihan Oral yorgun düşüren 10 hatalı alışkanlığı açıkladı...


Yorgun düşüren 10 hatalı alışkanlık

ALKOL KULLANMAK

Aşırı alkol, vücudun uykuya geçişini bozar, derin uyku süresini kısaltır. Yeterince dinlenmemiş zihin ve bedenin faturası ertesi gün konsantrasyon eksikliği, halsizlik, uyuklama eğilimi, ışığa ve sese hassasiyet ile ödenir. Alkolün bir başka olumsuz etkisi idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Vücutta su kaybı; baş ağrısı, ağız kuruluğu ve halsizliğe neden olur. Uzun süre alkol kullanımı B vitaminlerinin ve diğer besinlerin emilimini engellediği için de yorgunluk sebebidir.

HAREKETSİZLİK

Vücudumuzun dinç ve kuvvetli olması için fiziksel aktivite olmazsa olmazımızdır. Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatır. Bir araştırmada sadece günlük 20 dakikalık egzersizin halsizlik belirtilerini 6 haftada azalttığını ortaya koyuyor. Aşırı fiziksel aktivite ise tam tersi etki yapıyor. Dinç ve enerjik hissetmek istiyorsanız kuralınız egzersizin azı karar, çoğu zarar olmalı.

UYKUSUZLUK

Uyku süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yetişkinler ortalama 7-8 saat uyumalı. Uyku süresi kadar biyolojik ritme riayet etmek de önemli. Gece en geç saat 23.00’da yatağa girin, sabah erken kalkın. Uykusuzluk uzun süreli hal alırsa hücrelerin dinlenmesi ve yenilenmesi aksar. Bu da gün içinde konsantrasyon kaybı, yorgunluk, uzun vadede de şeker, tansiyon gibi bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkması anlamına gelir.

SIK SEYAHAT ETMEK

İş gereği ve tatil amaçlı sık seyahat edilmesi, enerjiyi azaltır ve yorgunluğa yol açar. Özellikle uzak ülkelere seyahat edenlerde görülen jet lag sendromu kişinin hayatını bir hayli zorlar. Kısaca uçulan şehrin yerel saatine uyum sağlayamamak olan jet lag yorgunluk, uyku sersemliği, dikkatsizlik hatta sindirim sorunlarına bile neden olabilir.

ÇOK FAZLA ÇAY VE KAHVE

Çay ve kahve abartılmadığında dikkati toplamaya ve sürdürmeye yardımcı olur. Fakat çok tüketildiğinde kalp ritmini artırır, tansiyonu yükseltir, vücuttan fazla su atılmasına yol açar. Bütün bunlar yorgunlukla sonuçlanır. Kahve ya da çay içtikten sonra 1 bardak su içmeyi unutmayın.

SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

Sağlığa onlarca zararının yanında sigara yaşam kalitesini de düşürür. Sigara ve tütün ürünleri kanın oksijenlenmesini bozar ve hücrelerin yeterince enerji üretmesini engeller. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalma sebebidir.

İŞKOLİKLİK

İş, bazı insanların hayatının neredeyse tümünü kaplar. İşkoliklerin kişiler arası ilişkilerinin iyi olmaması, kendilerini soktukları stresli yaşam bir noktadan sonra tükenmişliğe neden olur. Kapasitelerini fiziksel ve ruhsal olarak zorlamaları birçok hastalığa davetiye çıkarır. İşkoliklerde mutsuzluk, öfke, uyku sorunları, yorgunluk sık görülür.

AZ SU İÇMEK

Vücuttaki su oranının sadece yüzde 2’sini kaybettiğimizde bile enerjimiz yüzde 20 oranında azalır. Vücuttaki sıvı kaybı kanın koyulaşıp yoğunlaşmasına neden olur. Kan yoğunlaşınca da dokulara ve kaslara yeteri kadar oksijen ile besin ulaşamaz. Bunun sonucunda da vücut halsiz kalır. Her bireyin su ihtiyacı farklı olsa da günde 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Susuzluğunuzu çay ya da kahveyle gidermeye çalışmayın. Çünkü suyun içindeki mineraller başka sıvılarla karşılanamıyor.

GEREĞİNDEN AZ VEYA ÇOK YEMEK

Düşük kalorili diyetler, düşük kan şekerinin de nedenidir. Düşük kan şekeri ise yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Aç kalarak yapılan diyetler yorgunluğun dışında baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, adet düzensizliği gibi pek çok yan etkiye de yol açıyor. Bu nedenle diyetiniz haftada 1 kilo ağırlık kaybedecek şekilde düzenlenmeli. Düşük kalorili diyet kadar yüksek kalorili diyet de yorgun düşürür. Özellikle yüksek karbonhidrat ve yağ içeren beslenme şekli vücudun hormonal dengesini bozar, kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olur.

DAĞINIK OLMAK

Ev veya çalıştığınız ofisin dağınık olması farkında olmadan zihninizi yorar. Bir çalışmada yaşam alanları dağınık veya bitmemiş projelerle dolu olan kişilerin daha fazla depresyona ve yorgunluğa maruz kaldıklarını söylüyor.                                              

Araştırmalar, ayrıca dağınık evleri olanlarda stres hormonu olan kortizol seviyesinin de arttığını gösteriyor. Dağınıklığa karşı işlerinizi iyi planlayın, çalışma masanızda dikkatinizi dağıtabilecek araçları kaldırın. Gereksiz eşyalardan kurtulun ve sadelikten yana olun.

Oluşturma: 21.02.2022 12:00
Son Güncelleme: 21.02.2022 05:13
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu