KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Çamlıca Hastanesi'nde saç ekimi başladı

Saç dökülmesinin en sık sebebi olan erkek tipi saç dökülmesinde etkili olduğu bilinen ilaçların yanı sıra etkinliği kanıtlanmamış çeşitli losyon, ilaç ve bitkisel bazlı ürünler mevcuttur. Etkisi sınırlı olan bütün bu ürünlerin yanında saç ekimi en köklü çözüm gibi durmaktadır.


Medicana Çamlıca Hastanesi'nde saç ekimi başladı

Saç ekiminde pratikte uygulanan 2 teknik mevcuttur. Bunlar FUT(foliküler ünite transplantasyonu) ve FUE(foliküler ünite ekstrasyonu)dir. Burada adı geçen foliküler ünite, içerisinde 1-5 (genelde 2-3) kıl folikülü bulunan yapıya verilen isimdir.

 

Klasik saç ekim yöntemi olarak da bilinen FUT yönteminde ilk olarak ensede her iki kulak arasında kalan saçlı bölgeden bir doku dilimi alınır. Bu doku dilimi 1 li, 2 li yada 3 lü saç kökleri içeren ünitelere (greft) ayrılır. Hazırlanan bu üniteler saç ekiminin yapılacağı saçsız alanda hazırlanan kanallara ekilir. 

 

Dikişsiz yöntem olarak da bilinen FUE yönteminde ise FUT da olduğu gibi kesi yapılmasına gerek yoktur. Bunun yerine  mikromotor ve ucuna takılan saç ekimi için tasarlanmış özel bıçaklarla saç kökleri teker teker çıkartılır. Köklerin çıkartıldığı yerler kendiliğinden iyleşir ve kesim olmadığı için ensede dikiş izi kalmaz.

 

Dünyada ilk kez 2004 yılında uygulanmaya baslanan FUE yöntemi daha hızlı iyleşmeye olanak sağlaması ve kafa derisinde dikiş izi bırakmaması sebebiyle hastalar tarafından daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

 

Hangi yöntemle olursa olsun saç  ekimi cerrahi bir müdahaledir ve hastane ortamında plastik cerrahlar tarafindan yapılmalıdır. Saç ekiminde önemli olan olabildiğince naturel ve diğer insanlar tarafından  normal saçlardan fark edilmeyen ekim yapmaktir. Bunun icin uygulan cerrahi teknik, saçların ekildiği kanallarin açısı ve sıklığı, aktarılan saç miktarı önemlidir.

 

Açık tenli açık renk saçlı  hastalar, kıvırcık veya dalgalı saçlı hastalar, verici bölgede  saç sıklığı fazla olan hastalar saç ekimi icin daha avantajlı durumdadırlar.


 
 
 

Fue Saç Ekimi      

Fue ( Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

 

Fue yönteminde FUT yönteminden farklı olarak saç kökleri ensedeki saçlı deriden mikromotor ve ucuna takılan ortalama 1 mm çaplı özel bıçaklarla tek tek çıkarılır. Enseden bir saçlı deri şeridi çıkarılmadığından dikiş atılmaz  ve dikiş izi kalmaz.  Saç köklerinin alındığı  yerler kendiliğinden iyileşir. Bu işlem alınan greft sayısına paralel olarak 5-8 saat sürmektedir. Her iki yöntemde de kanalların açılması  ve saç köklerinin ekimi aynı şekilde yapılmaktadır. İki yöntem arasındaki en önemli fark ensede ortalama 12 cm uzunlukta dikiş izinin olup olmamasıdır.

Oluşturma: 18.07.2017 12:00
Son Güncelleme: 18.07.2017 02:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu