KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ölüm Nedenlerinde Kalp ve Damardaki Artışa Dikkat!Medicana International Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC) Uzmanı Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, TÜİK verilerine göre geçen yılın ölüm nedenleri arasında yüzde 40 oranıyla ilk sırada yer alan dolaşım sisteminden kaynaklı, yani ağırlıkla kalp ve damar hastalıklarına karşı 40 yaş üstü kişilerin düzenli kontrollerden geçmesini önerdi.


Eren, “Kalp özellikle çok vefalı bir organ ve kolay kolay bir şikayete sebep olmuyor. Bu nedenle bir çok insan ciddi kalp hastalığı olmasına rağmen belirgin bir şikayeti olmadığı veya şikayetleri çok önemsemediği için ani gelişen kalp krizleri ile karşılaşabiliyor ve hatta hayatını kaybediyor” dedi.


Sigarayı bırakın, tansiyona dikkat


Eren, şunları kaydetti:


“Genelde 50 yaşın üzerinde bu dolaşım sistemi hastalıklarının görülme sıklığı ciddi boyutta artıyor. 40 yaş üstünde kişiler için yılda bir defa kontrolden geçilmesi gerek. Eğer kişiler bir takım risk grubunda iseler, yani tansiyon şikayetleri varsa, kalp konusunda aile hikayeleri bulunuyorsa, özellikle sigara kullanıyorlarsa bu kişilerin çok daha sık kontrol yaptırmaları gerekiyor. Stresten ve sigaradan uzak durma, doğru beslenme, tansiyonun ve kolesterolün düşük olması, düzenli sporsal faaliyetler… Bunları dikkate aldığımızda veya yerine getirdiğimizde eğer bizde kalıtımsal bir takım problemler yoksa sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün.” 


Koroner kalp hastalıklarını inme izliyor


Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, ölüm nedenleri arasında dolaşım sistemi hastalıkları içinde koroner kalp hastalıklarından sonra ikinci sırayı alan ve çoğunlukla beyin dolaşımının bozulmasıyla ortaya çıkan inme için de aynı risk faktörlerinin geçerli olduğunu belirtti. Eren, “Boyun damarları ve kalp üzerinde yapılacak kısa ve pratik incelemelerle beyin dolaşım bozukluklarına neden olan problemleri tespit edebilmekteyiz” sözleriyle yine kontrollerin önemini vurguladı.

Oluşturma: 02.04.2014 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 02:09
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu