KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yeni Yıl İçin Önerimiz: Ajandanızda Kanser Taramaları Olsun

Kanser tanısı konan her üç erkekten birinin sıkıntısı prostat kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor. Uzmanlarımızın, bu önemli sağlık sorunlarına ilişkin yeni yıl dileği toplumda farkındalık sağlanması ve düzenli kontrollerin benimsenmesi...


Medicana International Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bedrettin Seçkin, bilgi verdi:

 

"Prostat, idrar kesesinin hemen altında yer alan ve idrar çıkış kanalını çepeçeve saran kestane büyüklüğünde bir organdır ve temel görevi meni sıvısına katkı yapmaktır. Yaşla birlikte boyutu artarak idrar çıkımında sorun yaratmaya başlayabilir. Selim karakterde büyüyebildiği gibi, içinde kanser de barındırabilir. Amerika'da yapılan araştırmalar, prostat kanserinin erkeklerde ikinci en sık görülen kanser türü olduğunu göstermektedir. Kanser tanısı konan her üç erkekten birinin prostat kanseri olduğu bilinmektedir.

 

Risk faktörleri neler?

Prostat kanseri gelişme riskini artıran bazı faktörler olduğunu bilerek, bu konuda önlemleri alabilmek mümkündür. Prostat kanserinde en önemli risk, ileri yaştır: 45 yaş altında nadir görülürken, yaş ilerledikçe karşılaşılma yüzdesi artmaya başlar. 100 yaşına ulaşmış erkeklerin neredeyse hepsinin prostatında bir belirti vermese de kansere rastlanmıştır. Babasında ve erkek kardeşinde prostat kanseri olanlarda riskin artması aile faktörüne işaret etmektedir. Hayvansal yağdan zengin ve et içeren gıdalarla beslenmenin bazı çalışmalarda prostat kanser riskini artırdığı gösterilmiştir. Japonya da az görülürken ABD'de çok görülüyor olması da diyetsel faktörler konusundaki düşünceleri doğrulamaktadır.

 

Belirtilere dikkat...

Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi hastalar; idrar yapma ile ilgili problemler, idrarda kan ve sırt, bel, kalça  ağrıları ile başvurabilirler. İdrar yapma ile ilgili problemler; idrar yapamama, idrar yapmaya başlamada gecikme, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara kalkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik  idrar yapma şeklinde olabilir. Bu belirtiler kanser dışı prostat hastalıklarına da  bağlı olabilir. Üroloji uzmanına başvurmanız sizi aydınlatacaktır.

 

45-50 yaşından itibaren, risk gurubuna girenler ağırlıkta olmak üzere  tüm erkekler yılda bir prostat değerlendirmesi yaptırmalıdır. Kanda PSA (Prostat Spesifik Antijen), ultrasonografi, idrar akım hızı testi ve parmakla prostat muayenesi ile konacak tanı, hayat kurtarıcı ve hayat kalitesi artırıcı olabilir:  Prostat kanserinden şüphelenilen durumlarda yapılacak biyopsi ile bu tanı konmuşsa, size hastalığınızın evresine göre çeşitli tedavi seçenekleri sunulur ve bu seçeneklerle hastalığın ortadan kaldırılması hedeflenir.

 

Sonuç olarak; prostat kanseri, erken tanı konduğu taktirde yaşam sürenizi etkilemeyecek ve hayat kalitenizi devam ettirmenizi sağlayacak tedavi alternatifleri olan bir hastalıktır. Periyodik üroloji ziyaretleri ile bu kanseri kendinizden uzak tutabilirsiniz."

 

Prof. Dr.
Bedreddin Seçkin
Üroloji
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 19.01.2017 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 04:36
Oluşturan: Bedreddin Seçkin