KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Sivas Hastanesi ve Demir Grup Sivasspor’dan Meme Kanseri İçin Farkındalık Pankartı

Medicana Sivas Hastanesi ve Demir Grup Sivasspor’dan Meme Kanseri İçin Farkındalık Pankartı


Medicana Sivas Hastanesi ve Demir Grup Sivasspor’dan Meme Kanseri İçin Farkındalık Pankartı

Medicana Sivas Hastanesi Tıbbi Direktörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu yaptığı açıklamada “Ülkemizde Ekim Ayı Meme kanseri Farkındalık ayı olarak belirlenmiş ve her yıl ekim ayında Meme Kanseri ile ilgili farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda bilinçlenme ve farkındalıkla,  10.000’lerce kişinin desteğini yanına alarak, bilinç yaratmaya ve tedavi gören kişileri motive etmeye çalıştık. Demir Grup Sivasspor – Fenerbahçe Müsabakasında, futbolcuların sahaya çıkış pankartı olarak -“Meme kanseri riskinin farkındayız. Erken teşhis ile tüm kanserlerle Mücadeleye hazırız ! MEDICANA”pankartı ile futbolcularımızın sahaya çıkmasını Demir Grup Sivasspor kulübü ile görüştük. Bizlere bu konuda destek oldular. Hep birlikte milyonlarca kişiye meme kanserinin riskini ve erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu hatırlattık.” Dedi.

Prof.Dr.Ayhan Koyuncu Meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulana bilinen bir kanser türü olduğunu söyleyerek. Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Meme kanseri daha çok ellili yaşlardan sonra ortaya çıkıyor, erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla fazla olduğunu aktardı.

Koyuncu, meme kanserinin taranabilir bir kanser türü olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir." açıklamasında bulundu.

Oluşturma: 22.10.2018 12:00
Son Güncelleme: 30.10.2018 04:36
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu