KURUMSAL HABERLER


+A A-

Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Baş ağrısı çok sık olarak gördüğümüz bir yakınmadır. Birçok baş ağrısı çeşidi olduğu gibi alta yatan başka bir hastalığın belirtisi de baş ağrısı olabilir. Hastanemizde baş ağrısı şikayeti ile bize gelen hastaları değerlendirip baş ağrısına sebep olabilecek durumları araştırıp tedavisi düzenlenir. Sık karşılaşılan baş ağrılarından biri migrendir.


Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş ağrısı çok sık olarak gördüğümüz bir yakınmadır. Birçok baş ağrısı çeşidi olduğu gibi alta yatan başka bir hastalığın belirtisi de baş ağrısı olabilir. Hastanemizde baş ağrısı şikayeti ile bize gelen hastaları değerlendirip baş ağrısına sebep olabilecek durumları araştırıp tedavisi düzenlenir. Sık karşılaşılan baş ağrılarından biri migrendir.

Migren, kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Migreni olan kişilerde bazen baş ağrısı başlamadan 5-10 dakika önce göz önünde aura dediğimiz ışık çakmaları, kar taneleri, zigzag ışıklar ve bulanık görme şeklinde tarif ettikleri belirtiler olabilir, ardından sıklıkla yarım başlayıp tüm başa yayılan zonklayıcı, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş ağrısı ortaya çıkar. Ağrı sırasında ışık, ses ve kokular kişiyi rahatsız edebilir. Karanlık sesiz odada uyumak kişiyi rahatlatır. Açlık uykusuzluk, mevsim değişiklikleri, yolculuk, lodos ağrıyı tetikleyebilir. Bazı yiyecekler özellikle mayalı yiyecekler, peynir, şarap gibi gıdalar ağrıyı tetikleyebilir.

Gerilim tipi baş ağrısı diğer sık gördüğümüz ağrılardan bir tanesidir. Sıklıkla başın alın bölgesinde ensede sıkıştırma gerginlik uyuşma basınç şeklinde tarif edilir. Günün herhangi bir zamanında başlayabilir ancak akşam saatlerinde daha sık ortaya çıkan baş ağrısıdır. Stres, kaygı, yoğun iş temposu, uzun süre bilgisayar başında kalma, yoğun ders çalışma gibi durumlar ağrıyı tetikler. Bu ağrı kısa süreli birkaç saat ve bir iki gün sürebilir bazen günlerce sürebilir.
Küme baş ağrısı daha az sıklıkta görülen birçok ağrı kesiciye yanıtsız bir baş ağrısı çeşididir. En belirgin özelliği kişinin ağrısının yılın belirli dönemlerinde hep aynı saate aynı sürede ve aynı şekilde ortay çıkması, ağrı göz çevresinde gözün arakasında oyucı ve çok şiddetlidir, bu baş ağrısı ile birlikte kişinin göz kapağında şişme, gözünde kızarma, yaşarma, burunda akma gözlenir.

Baş ağrısının altında ciddi olabilecek birçok neden olabilir. Beyin tümörleri yavaş ve sinsi şeklinde büyüdükleri için kişinin yavaş başlayıp günler aylar içinde giderek aratan baş ağrısı ortaya çıkabilir, baş ağrı sabahları belirgindir ve bulantı kusmada eşlik edebilir. Ateş, bulantı, kusma davranış ve kişilik değişikliği ile birlikte olan baş ağrılarında menenjit dediğimiz beyin zarlarının iltihabı ile ensefalit dediğimiz beyin iltihabı olabileceği akılda tutulmalıdır.

Ani şiddetli bomba patlar şeklinde olan, bilinç değişikliği ve nörolojik bulgular veren başa ağrıların altında beyin kanaması olabilir

Biz tüm bu bilgilerle ve merkezimizdeki ileri görüntüleme ve laboratuar testleri ile hastaların baş ağrısını ve baş ağrısına sebep olabilecek alttaki ciddi sorunları araştırıp gereken müdahaleleri yapıp tedavisini yapılır.

Hangi Baş Ağrılarında Acile Başvurulmalı

 • Baş ağrısına eşlik eden, kafa karışıklığı, bilinç kaybı, koma, sara nöbeti varsa,
 • Baş ağrısına eşlik eden güçsüzlük varsa,
 • Kafa travması sonrası gelişen baş ağrısı varsa,
 • Yüksek ateş, bulantı, kusma ve eşlik eden başa ağrısı varsa,
 • Aniden ortaya çıkan daha önce yaşamadığı şiddetli baş ağrısı varsa,

Acil olarak nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanlarının olduğu merkeze başvurmalıdır.

Bir An Önce Doktora Başvurulması Gereken Baş Ağrıları

 • Daha önceden olan ancak davranışı ve şekli değişen başa ağrısı varsa,
 • Sabah olan baş ağrısı, eşlik eden bulantı ve kusma varsa,
 • Her gün ilaç almasını gerektiren baş ağrısı varsa,
 • Uzun süredir olan daha önce tetkik edilmemiş baş ağrısı varsa,
 • Depresyonun eşlik ettiği baş ağrısı varsa,
 • Gebelik sırasında ortaya çıkan başa ağrısı varsa,

Mutlaka nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanların olduğu merkeze başvurmalıdır.


Oluşturma: 20.04.2013 12:00
Son Güncelleme: 16.02.2022 12:02
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu