KURUMSAL HABERLER


+A A-

Hemoroid tedavisiyle konforlu bir yaşam

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid, yaz aylarında pek çok kişiye sıkıntılı günler geçirtebiliyor. Bunun en önemli nedeni mevsimsel değişiklikler.  Hemoroid (basur) daha çok toplardamar ağırlıklı submüköz venlerin genişleyerek dışarı sarkmasıyla oluşuyor. Peki hemoroid şikayetleri neden mevsimsel olarak artıyor? Şikayetlerin artmasındaki en önemli etken, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler. Fast food olarak adlandırdığımız ayak üstü hızlı tüketilen gıdalar, alkol, yoğun baharatlı besinler hemoroid hastalığını tetikliyor. Bahar ve yaz aylarında özellikle de tatil döneminde uyku düzeninin ve tuvalet alışkanlığının değişmesi, hastalığa bağlı şikayetlerin artmasına neden oluyor.


HEMOROİD TEDAVİSİYLE KONFORLU BİR YAŞAM


Hemoroid (basur) şikayetleri neden yaz aylarında artıyor? Hemoroid ameliyatı yaz aylarında yapılabilir mi? Hemoroid hastalığından korunmak için neler yapılabilir?

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid, yaz aylarında pek çok kişiye sıkıntılı günler geçirtebiliyor. Bunun en önemli nedeni mevsimsel değişiklikler. 
Hemoroid (basur) daha çok toplardamar ağırlıklı submüköz venlerin genişleyerek dışarı sarkmasıyla oluşuyor. Peki hemoroid şikayetleri neden mevsimsel olarak artıyor? Şikayetlerin artmasındaki en önemli etken, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler. Fast food olarak adlandırdığımız ayak üstü hızlı tüketilen gıdalar, alkol, yoğun baharatlı besinler hemoroid hastalığını tetikliyor. Bahar ve yaz aylarında özellikle de tatil döneminde uyku düzeninin ve tuvalet alışkanlığının değişmesi, hastalığa bağlı şikayetlerin artmasına neden oluyor.

Yaz Aylarında Hemoroid Ameliyatı Yapılabilir

Makat bölgesinde ortaya çıkan varis yapısı olarak adlandırılabilen bu hastalık, kontrol altına alınmadığı zaman hastalar açısından yaşam kalitesinde ciddi düşüşlere neden olabiliyor. Bu tür durumların önüne geçmek için erken dönem hastalarda ilaç ya da tıbbi yöntemler tercih edilebilir. Ancak ileri durumlarda ilaç kullanmak yeterli olmayabilir. İlerlemiş hemoroid için kesin çözüm cerrahi yöntem. Hemoroid ameliyatı her mevsim yapılabiliyor

Hemoroidden Korunmak İçin Öneriler

  Meyve ve sebzelerin kabuklarını soymadan tüketin

  Günde ortalama 10 - 12 bardak su tüketin 

  Düzenli dışkılama alışkanlığını ihmal etmeyin 

  Yiyeceklerin iyice ve yavaşça çiğneyin

  Fast food ve yoğun baharatlı yiyeceklerden kaçının

  Yaz döneminde havuz gibi ortak alan kullanımlarında hijyen nedeniyle dikkat edin  


Oluşturma: 13.07.2016 12:00
Son Güncelleme: 21.07.2017 02:10
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu