KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sonbaharda Kalbimizi Nasıl Korumalıyız?

Dünya çapında kalp hastalıkları ve felçler önde gelen ölüm nedenleridir. Tüm toplumlarda kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında en ön sıralarda gelir. Ama iyi haberler de var. Tüm kardiyovasküler hastalık vakalarının yaklaşık yüzde 80'i önlenebilir. Hayat tarzınızda kolay, basit ve hatta eğlenceli aktiviteler yapmak dahil bazı değişiklikler yaparak riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Medicana Avcılar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Naser Can sonbaharda kalbi koruyacak önerilerde bulundu.


Sonbaharda Kalbimizi Nasıl Korumalıyız?

Uzm. Dr.  Naser Can, ‘’ İşte kalp sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler ve sizinkini iyileştirmenin ve korumanın en iyi yollarından bazıları ;  Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. 2010 yılında, Amerikan Kalp Derneği'nden bir uzmanlar komitesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kardiyovasküler hastalığı azaltmak için stratejik bir plan hazırladı. Komite bilimsel literatürü inceledi ve insanların kardiyovasküler sağlıklarını korumak için izleyebilecekleri en önemli yedi davranışı belirledi. Bunlar ;  Egzersiz, doğru beslenme, düşük kan basıncı, kolesterolünüzü düşürün, kan şekerinizi bilin, sağlıklı bir kiloyu koruyun ve sigara İçmeyin. Bu yedili paketi daha optimal seviyelerde tutan insanlar  oldukça iyi yaşam kalitesine sahiplerdir. ‘’ dedi.


Covid19 Salgınında Evde Egzersizler Uygulayın


COVID-19 salgını ortasında sağlıklı yaşam tarzını korumalıyız diye kaydeden Dr. Naser Can şu konulara dikkat çekti: ‘’ Koronavirüsün ülke genelindeki topluluklarda gelişen etkisi ile birçok insanı ofise, okula, bakkal veya spor salonuna gitmelerini engelleyen yeni zorluklara sebep olmuştur. Evde iken sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeye yardımcı olacak egzersizler yapılmalıdır. Evde devre antrenmanı oluşturun. Atlama krikoları, lunges veya yerinde koşu gibi evde yapabileceğiniz üç veya dört egzersiz seçin. Her egzersizi kısa aralıklarla yapın ve devreyi iki ila üç kez tekrarlayın. Günlük aktivitelerinizin temellerini hatırlayın: sigara içmeyin, dengeli beslenin, uykunuza dikkat edin, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla sık sık yıkayın, öksürüğünüzü veya hapşırmalarınızı bir mendille örtün ve ardından dokuyu atın, hastaysanız işten uzak durun, yüzeylere dokunmaktan kaçının , yüzünüze dokunmamaya çalışın ve gözle görülür hasta görünen insanlardan kaçının.’’

Oluşturma: 17.09.2020 12:00
Son Güncelleme: 25.11.2020 01:55
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu