KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sonbahar ve Kış Mevsiminde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Alınacak Önlemler

Yaz mevsiminin bitmesi ile beraber, mevsimsel bazı hastalıklar sonbaharda ve özellikle kış mevsiminde tüm yaş gruplarında kendini göstermektedir.


Yaz mevsiminin bitmesi ile beraber, mevsimsel bazı hastalıklar sonbaharda ve özellikle kış mevsiminde tüm yaş gruplarında kendini göstermektedir. Hava sıcaklığının düşmesi, ve ortam ısısının ani değişiklikleri insan vücudunda direncin düşmesine ve virüslere karşı savunma gücünün azalmasına neden olmaktadır, sık olarak bu dönemde enfluenza virüslerinin sebeb olduğu gripal enfeksiyonlar görülmektedir, tüm yaş gruplarında , özellikle kalabalık yaşamın olduğu işyerlerinde,kreşlerde ve okullarda solunum yolundan bulaşma ile viral enfeksiyonlar hızla yayılmaktadır.

Sonbahar ve kış aylarında karşılaştığımız üst solunum yollarının viral enfeksiyonları olarak sıklıkla soğuk algınlığı olarakta adlandırdığımız nezleyi ve daha ağır seyreden gripal enfeksiyonları görmekteyiz. Kabaca bu enfeksiyonlara sebeb olan enfluenza virüslerinin yaklaşık 200 kadar alt grubu bulunmaktadır. Nezle ve gripal enfeksiyonların klinik tabloları birbirinden farklılık göstermektedir. Hastalıkların belirtilerine göre farklıklar şunlardır;Belirtiler ortaya çıktıktan sonra bağışıklık sistemindeki değişikler ve virüsün suşunun özelliği nedeniyle klinik tablo farklı olmaktadır. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş, terleme, halsizlik, öksürük gibi tipik belirtilerinin görüleceği gripal enfeksiyonlar bazı kişilerde ayakta geçirilirken, bazılarında ise yatakta yatma zorunlu olmaktadır. 
Tedavide genelde yatak istirahati ve bazı ilaçların kullanımı yeterlidir, bu dönemde iyi beslenme, stresten uzak kalma yararlı olacaktır.
Kolay iyileştiği düşünülen gripal enfeksiyonlar, risk grubunu oluşturan küçük yaştaki bebekler, yaşlılar ve sistemik hastalıkları olan kişilerde ağır geçmekte, zatürre gibi ciddi solunum yolu enfeksiyonları, allerjisi olanlarda astım krizleri ortaya çıkmaktadır. Tüm yaş gruplarında ortak kullanılan alanlardan dolayı, gripten kaçmak pek olası değildir, Havada asılı kalabilen virüslerin solunum yolu ile bulaşmasının önlenebilmesi için ortamın havasının sık temizlenmesi, hastaların maske kullanması gereklidir.


Gripten korunmada önemli bir yöntem aşılamadır. Aşılama ile virüslerin büyük bir kısmına karşı bağışıklık oluşturulacaktır. Sık gripal enfeksiyon geçirenler ve risk grubunu oluşturan bireylerde sonbahar başlangıcında grip aşısı yapılması uygun olacaktır. Altı aydan daha küçük bebeklerde, yumurta alerjisi olanlarda ve enfeksiyonu olanlarda aşılama yapılmamaktadır.


Sonbaharda ve kış mevsiminde küçük çocuklarda görülen viral enfeksiyonlar sonrası gelişen bazı hastalıklar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Burun tıkanıklıkları, akıntılar, geniz eti büyümesi ve geniz enfeksiyonları bu dönemde müzminleşmekte, horlama, uyku bozuklukları ve bazı çocuklarda orta kulaklarda sıvı birikimine neden olmaktadır, özellikle ortakulakta sıvı birikimi ağrısızdır ve sinsi gelişmektedir. İşitme kayıplarına neden olan bu durum genellikle aileler tarafından farkedilmemektedir. Okul çağındaki bu çocukların işitme kayıpları eğitimde başarısızlıkların sebebi olacaktır. Bu nedenle bu şikayetlerin ortaya çıktığı çocukların mutlaka kulak burun boğaz hekimlerince görülmesi ve takip edilmeleri yerinde olacaktır. Medikal tedavilere rağmen kulakta sıvı birikimi olan çocuklarda cerrahi müdahale ile geniz etinin alınması ve kulak zarına tüp takılması gerekebilmektedir.
Çocuklarda bu mevsimlerde görülen diğer bir hastalık gripal enfeksiyonlar sonrası gelişen müzmin bademcik enfeksiyonlarıdır, Özellikle beta hemolitik sterptokokların sebeb olduğu bu enfeksiyonların kontrol altına alınması, glomerulonefrit ,akut eklem romatizması ve kardit gibi istenmeyen enfeksiyonların önlenmesi için gereklidir. Yılda 4,5 kezden fazla tekrarlayan enfeksiyonların varlığında cerrahi tedavi gerekli olacaktır.

Oluşturma: 20.12.2013 12:00
Son Güncelleme: 13.02.2021 09:38
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu