KURUMSAL HABERLER


+A A-

Erkek Bebeklerin Tedavisine Erken Dönemde BaşlanmalıErkek Bebeklerin Tedavisine Erken Dönemde Başlanmalı

İnmemiş testis hastalığı nedir?

Bebeklerde sık görülen bir durum olan inmemiş testis hakkında konuşan Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Tugay: “Testis, erkek bireylerde gelişmeyi sağlayan hormonları salgıladığı gibi sperm üretimini de gerçekleştiren bir organdır. Anne karnındaki bebeğin gelişimiyle beraber, karın boşluğunda bulunan testisler 6-7 ay sonrasında skrotum adı verilen torbaya doğru inerler. Doğuma yakın bir süreçte, skrotuma doğru inen yumurtalar, kasık kanalı dediğimiz bölgeyi aşarak torbada yerleşimlerini sağlarlar. Genellikle bebeklerde doğduktan 6 ay içerisinde testislerinin indiğini gözlemleriz. İnmemiş testis görülen bebeklerde ise teşhisin vakit kaybetmeden koyulması ve tedaviye başlanması son derece önemlidir. Her 100 bebeğin 1’inde görülen bu rahatsızlıkta genel olarak tek tarafta testisin inmediği gözlenir. İleri dönemlerde kısırlık ve kanser oluşum riskini arttırdığı bilinen bu hastalıkta hızlı ve erken şekilde tedavi sayesinde ciddi sorunların önüne geçilebilir’’ açıklamasını yaptı.

İnmemiş Testisin Farklı Türleri Vardır

İnmemiş testiste farklı klinik türler olduğunu belirten Prof. Dr. Tugay, tedavinin de bu türlere göre değişkenlik gösterdiğini belirtti. İnmemiş testisin farklı özelliklere sahip alt tipleri ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Tugay: “İnmemiş testis denildiğinde aklımıza ilk önce gelen tip gerçek inmemiş testislerdir. Bu sağlık sorununda, skrotuma inmeyen testisin kasık kanalındaki bir noktada bulunduğu gözlenir. Testisin iç inguinal ringin tarafında bulunmasına abdominal, iç ve dış ringler arasındaki kısımda bulunmasına kanaliküler, dış ringin tam çıkış noktasındaki yerleşimine ise yüksek skrotal veya preskrotal isimleri verilir.” şeklinde konuştu. Zaman zaman gerçek inmemiş testis ile karışabilen bir tür daha olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tugay: “Toplumda utangaç testis olarak da bilinen türe retraktil testis denir. Bebekte bu problemin anlaşılabilmesi için, testisler el yardımıyla çekilir ve keseye indirilir. Gerçek inmemiş testis ile karışabilen bu durumda, patolojik bir durum söz konusu değildir. Fakat, çocukların düzenli bir şekilde muayene edilmeleri gerekebilir” açıklamasında bulundu.

İnmemiş testisin bir diğer türü olan ektopik testis hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Tugay: “Testislerden herhangi birinin normal iniş yolunun dışında farklı bir bölgeye yerleşmiş olmasına ektopik testis denir. Ektopik testis deri altında, anüsün ön kısmında, karın ön yüzünde veya penis dibinde bulunabilir” şeklinde ifade etti.

Erken Tanı Önemli

İnmemiş testis şikayetinde erken tanının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Tugay: “İnmemiş testisler bebeğin doğduğu anın hemen sonrasında yapılan dikkatli bir fizik muayene sonucunda tespit edilebilir. Daha sonra yapılan kontrol muayenelerinde ise testislerin değerlendirilmesi sayesinde düzelme olup olmadığı gözlemlenebilir” dedi. Farklı tanı yöntemleri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Tugay: “Çoğunlukla muayene ile tanıya ulaşılabilen inmemiş testis probleminde, bazı durumlarda farklı tekniklerden de yararlanılabilir. Manyetik rezonans gibi radyasyon içermeyen görüntüleme yöntemleri sayesinde inmemiş testisin konumu ve yapısı değerlendirilebilir. Laparoskopik inceleme tekniklerinden de faydalanılarak doğru tanı ve tedavi prosedürü izlenebilir” şeklinde belirtti.

Vakit Kaybetmeden Tedaviye Başlanmalı

Tanıda olduğu kadar tedavi aşamasında da geç kalınmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tugay: ‘‘Testis, sıcaklıktan etkilenen bir organdır. Erkeklerin skrotumunda bulunan ısı 2 ve 4 derece daha düşüktür. Bu ısı, testis yapılarının gelişebilmesi ve görevini yerine getirebilmesi için gereklidir. İnmemiş testis probleminde ise vücut sıcaklığına maruz kalan testiste bazı değişiklikler görülmeye başlar. Bu değişiklikler bebeğin gelişim sürecinde ortaya çıkarlar. Giderek artan bu yapısal bozuklukların uzun sürmesi halinde ise ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.” şeklinde vurguladı. İnmemiş testis tedavisinde olumlu sonuçlar sağlayan teknikler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Tugay: “Çoğu bebekte ilk birkaç ay içerisinde kendiliğinden düzelme görülebilmesine rağmen bazı durumlarda tedavi gerekebilir. İnmemiş testisin oluşum nedenine yönelik farklı tedaviler uygulanır. Hormon terapileri, cerrahi yapılmadan testisin skrotuma inmesini hedefleyen bir uygulamadır. Bununla birlikte, çoğu bebekte daha yüksek başarı oranına sahip olan cerrahi tedavi tercih edilir. Laparoskopik veya laparatomi şeklinde farklı operasyon türlerinden uygun olanı, hekimin değerlendirmesi sonucunda belirlenir.” şeklinde ifade etti. İnmemiş testis şikayetine sahip çocuklarda erken müdahalenin önemini vurgulayan Prof. Dr. Tugay, en doğru yaklaşım için vakit kaybedilmeden gerekli tedaviye başlanılması gerektiğini vurguladı.

Oluşturma: 09.08.2022 12:00
Son Güncelleme: 09.08.2022 05:19
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu