KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kadın Sağlığı İçin Bu Önerilere Dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Yusuf Ergün, jinekolojik kanserler konusunda merak edilenler hakkında detaylı bilgi verdi.


"Ülkemizde en sık karşılaştığımız genital kanserler; rahim ağzı kanserleri (serviks), rahim kanseri ve yumurtalık kanserleridir. Rahim ağzı kanserlerinin oluşmasında kronik tahriş, HPV virüsü yani genital siğil ve enfeksiyonlar gibi pek çok faktör rol oynamakla birlikte hastalığın seksüel yaşamın başlaması ile birlikte ortaya çıkması seksüel geçiş özelliğini de ön plana çıkarmaktadır.

Rahim kanseri ise kadınlarda meme, kolon ve akciğer kanserlerinden sonra en sık görülen dördüncü kanserdir. Kilo (obezite), geç menopoza girme, rahim duvarı kalınlaşmaları rahim kanserini kolaylaştıran faktörlerdendir.

Jinekolojik kanser nedenli ölümlerin en sık sebebi ise yumurtalık kanserleridir.. Bu nedenle de büyük önem taşırlar. Kadınlarda en sık görülen beşinci kanserlerdir. Bir kadında yaşam boyu yumurtalık kanseri gelişme riski 1/70 oranındadır. Jinekolojik kanserden yaşamını yitiren her 100 kadından birinde sebep bu kanserlerdir. Burada en önemli risk faktörü ailede yumurtalık kanseri mevcudiyetidir. Ailesinde kanser ya da kızkardeşinde yumurtalık kanseri, meme kanseri olanların mutlaka kanser taramasından geçmesini öneriyoruz.

Bu kanserlerde erken tanı için üç temel önerimiz;

Kadınlarımız, senede bir Smear testi yaptırmalı.

HPV DNA per testi yaptırmalı.

HPV aşılaması için hastalarımızı bilgilendirerek erken yaşta bağışıklık sağlamalıyız.

Tanı ve tedavi

Cinsel olarak aktif her kadının her yıl Smear Testi ile kanser taramasını yaptırmasını önermekteyiz. Kanser öncüsü lezyonları tedavi edebilmek için kadınlarda Smear Testi büyük önem taşıyor. Burada rahim ağzından fırça ile sürüntü alınarak patolojik inceleme sonucu hücre değişiklikleri saptanıyor.Testte hücre anormallikleri saptanan hastalar, rahim ağzını 20 kat büyük gösteren kolposkopi cihazıyla değerlendiriliyor ve şüpheli alanlardan biopsi ile patolojik değerlendirme yapılabiliyor. Genital kanser oluşumunda etkili olabilen virüslerin (HPV virüsü) tespiti için HPV DNA per yöntemi ile vajinadan akıntı örneği alarak tetkik yapma olanağına sahip olmaktayız. HPV maruziyeti sonucu oluşmuş genital siğiller (kondilom) yakılma, dondurma işlemleri ya da ilaç tedavileri ile iyileşirilebiliyor. Günümüzde HPV nedenli genital siğil, toplumda çok yaygın olarak görüldüğünden cinsel olarak aktif olmadan 12-13 yaşlarında kız çocuklarına HPV aşılaması (bağışıklama) yapılarak hastalığın önüne geçilmesi gerekiyor.

Özetlemek gerekirse;

* Serviko-vajinal Smear: Kanser taramasında kolay, ucuz ve mutlaka yapılması gereken test.

* Smear sonucuna göre (anormal olması halinde) Kolposkopi

* HPV - DNA tiplendiresi: HPV'nin serviks kanserine yol açabilecek tipleri belirlenmelidir.

* Genital siğil mevcut ise, HPV-DNA tiplendirmesi ve tedavisi yapılmalıdır.

* Günümüzde HPV nedenli genital siğil çok yaygın olduğundan (cinsel olarak aktif olmadan önce) 12-13 yaşlarında bağışıklama (HPV aşıları) yapılmalıdır."

Oluşturma: 03.08.2017 12:00
Son Güncelleme: 03.08.2017 04:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu