KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana, Han Tengri Dağı'nda Zirvede

Medicana, Han Tengri Dağı'nda Zirvede


Efsanevi General Mihail Timofeyeviç Kalashnikov'un torunu Elena Kalashnikov,  Kırgızistan'da böbrek nakli bekleyen hastaların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için Medicana - Air Manas işbirliğinde Orta Asya'da yedi bin metreden fazla yüksekliğe sahip  ve  Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sınırları içerisindeki en yüksek 5. dağ olan Han Tengri dağına yaptığı tırmanışı zirvede Medicana bayrağı ile kutladı.

Tien Şan sıradağlarının en yüksek zirvesi olarak bilinen Han Tengri'nin 7 bin metre zirvesinde Medicana bayrağını açan Elena Kalashnikov ve ekibi Kırgızistan'da böbrek nakli bekleyen ve hemodiyaliz ünitelerine bağlı olarak hayatlarını sürdürmeye çalışan 560 hastanın ihtiyaçlarına dikkat çekti.  Kırgızistan'da böbrek nakli için bekleyen hastaların ekonomik zorluklar içinde olduğuna dikkat çeken Kalashnikov,  Türkiye'nin böbrek nakli hastalarına bir umut olduğunu ifade etti.

Kırgızistan'dan her sene 100 hastanın Türkiye'de ücretsiz tedavi olduğunu kaydeden Kalashnikov, bu listenin yetersiz kaldığını ifade etti. Kalashnikov,  bir Türk sağlık kuruluşu olan Medicana Hastanelerinin Kırgızistan'da sorunun çözümü için çaba harcadığını ve bir çok hastanın nakil olmak için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi.

Nakil hastası doktoru ile birlikte tedaviye geliyor

Kırgızistan'da her sene böbrek nakili için bekleyen hastaların artış gösterdiğini kaydeden Kırgız Nefrolog Dr. Dinara Aıypova,  hastaların tedavi olmak için Türkiye'ye doktorları ile birlikte geldiğini,  böbrek nakil ekipleri ile hasta doktorunun birlikte tedaviyi ele aldıklarını kaydetti.  Aıypova, "Medicana Sağlık Grubu, Kırgızistan'da nefrologlara yönelik eğitimleri ile özellikle nakil sonrası bakım hastalarında gözle görülür bir ilerleme sağlandı. Hastalarımızı nakil sonrasında kaybetmemek için Medicana böbrek nakil ekipleri ile sürekli iletişim halindeyiz" dedi.
Oluşturma: 03.09.2015 12:00
Son Güncelleme: 16.07.2017 01:37
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu