KURUMSAL HABERLER


+A A-

Gürcistan'dan Geldi, Bursa'da Sağlığına Kavuştu

Gürcistan'dan Geldi, Bursa'da Sağlığına Kavuştu


Gürcistan'dan Geldi, Bursa'da Sağlığına Kavuştu

Gürcistan'dan Geldi, Bursa'da Sağlığına Kavuştu

Gürcistan’dan bir buçuk ay önce bilinci kapalı olarak Özel Medicana Bursa Hastanesine getirilen ve ‘’Hemolitik Üremik Sendrom" teşhisi konulan Nino Jojua sağlığına kavuştu.

Gürcistan’da yediği yemekten mikrop kaptığı için böbrek yetmezliği başlayan, idrar çıkışı duran, bağışıklık sistemi zarar gören ve bilinci kapalı olarak özel uçak ile Bursa’ya getirilen 31 yaşındaki Nino Jojua Özel Medicana Bursa Hastanesi’nde 50 günlük yoğun bakım tedavisi sonrasında sağlığına kavuştu.

Gürcistan Tiflis’te göç idaresi memuru olarak çalışan 31 yaşındaki Nino Jojua bulantı, kusma ve ishal şikâyetleri ile Gürcistan’ın önde gelen hastanelerinden birine gitti. Fakat burada ayakta tedavi edilerek evine geri gönderildi. Bir kaç gün sonra durumunun ağırlaşmasıyla birlikte ağır solunum yetmezliği ve böbrek yetmezliği tanısıyla hastaneye yatırılarak diyaliz tedavisine başlandı. Durumunun kritik olduğu belirlenen Jojua'nin ailesi ve dostlarının tavsiyesi üzerine ambulans uçak ile Özel Medicana Bursa Hastanesine getirilmesine karar verildi.

Nino Jojua'nin böbrek fonksiyonlarının bozulduğunu ve hastanin entube olarak geldiğini belirten Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Canver ," Tetkikleri incelenen hastaya hemolitik üremik sendrom tanısı konuldu. Bu sendroma yol açan E.coli isimli bakteri hastanın kanında tespit edildi. ‘’Hemolitik Üremik Sendrom" hastalığı mikrop bulaşmış ve iyi temizlenmemiş gıdalardan kaynaklanır, bu süreçte, önce zehirli ishal ardından şiddetli bir böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, koma, idrara çıkamama ve sonunda hayatın kaybedilmesine kadar giden riskler olabilir. Hasta bize geldiğinde genel durumu kötü, bilinci kapalı ve solunum cihazına bağlıydı. Geldiği ilk gün hızlıca plazmefere tedavisine başlandı ve 15 gün boyunca hastaya günlük plazmaferez ve gerektiğinde hemodiyaliz tedavisi uygulandı. 15. gün hastanın bilinci açıldı ve 20. günde hastanın idrarı gelmeye başladı. 30. günde hasta artık
hemodiyalize girmiyordu. 45. günde hastanın böbrekleri tamamen normale döndü. 50. günde hasta tedavisi düzenlenerek sağlıklı bir şekilde ülkesine
dönmek üzere taburcu edildi “dedi.

‘’Kendime Geldiğimde Bilmediğim Bir Yerdeydim. Çevremdeki Kişiler Bilmediğim Bir Dili Konuşuyordu’’

50 gün boyunca komada kaldığını ve uyandığında yoğun hafıza kaybı yaşadığını söyleyen Nino Jojua ‘’Kendime geldiğimde bilmediğim bir yerdeydim. Çevremdeki kişiler bilmediğim bir dili konuşuyordu. Başka bir dünyadaydım. Ne olduğunu anlayamadım. Bilincim kapalı bir şekilde Medicana Bursa Hastanesine getirilmişim. Abim bana yaşananları yavaş yavaş olanları anlattı. Günden güne anlamaya çalıştım. Şu anda kendimi çok daha iyi hissediyorum.

‘’Yeniden Doğmuş Gibiyim’’

Sağlığına kavuşup yeniden ayağa kalkmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Nino Jojua,’’ Böyle bir olaydan sonra yeniden sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum. Buraya geldiğim için çok şanslıyım. Hiçbir şey yokken böyle bir hastalığa yakalanmak büyük şansızlık ama buraya gelmek ve yoğun bakımdan sağlıklı bir şekilde çıkmak benim için büyük şanstı. Bugünlerde kendimi yeni doğmuş gibi hissediyorum. Çünkü hayata tekrar başlamış gibi oluyor insan. Mutluluktan konuşamıyorum. Bundan sonra tek hayalim bir an önce çocuklarıma kavuşmak. Beni hayata döndüren, yeniden yaşamama sebep olan doktorum Burak Canver, Yoğun Bakım doktorum Dr. Murat Kargı ve Medicana Bursa Hastanesi Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Remzi Karşı’ya, Hastane Başhekimi Dr. Neşe Tunalı’ya ve hastanenin tüm ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum’’ dedi.

‘’Hep Bu Anı Hayal Ettik’’

Yoğun bakım süresince kardeşini bir dakika bile yalnız bırakmayan Jumber Jojua,’’ Kardeşimin yoğum bakıma alınmasından sonra acilen bir karar vermemiz gerekiyordu. İki saat gibi kısa bir süre içerisinde Bursa’ya getirilmesine karar verdik. Türkiye’de hastanelerin ve yoğun bakım koşullarının çok iyi olduğunu biliyorduk. Bu nedenle arkadaş ve dostlarımızın tavsiyesi üzerine özel ambulans uçak ile Medicana Bursa Hastanesine geldik. Uçakta gelirken çok endişelerim vardı. Fakat Yenişehir Havaalanında bizi bekleyen bir ambulansın olduğunu görünce endişelerim bir nebze olsa da azaldı. En önemlisi hastaneye geldiğimizde tedavi aşamalarını adım adım anlattılar. Bizi bilgilendirdiler. Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Beye çok güvendik. Hep kardeşimin uyanmasını hayal ettik. Onun sayesinde kardeşimin sağlık durumu şuan çok iyi. Kendisine çok teşekkür ediyorum’’ dedi.


Uzm. Dr.
Burak Canver
Nefroloji
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 31.12.2019 12:00
Son Güncelleme: 14.12.2021 09:44
Oluşturan: Burak Canver