KURUMSAL HABERLER


+A A-

Susuzluk İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yol Açıyor!

Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu ve tüm organlarımızın düzenli çalışması için suya ihtiyaç duyduğunu açıklayan uzman isim vücuda yeterli miktarda sıvı girmediği zaman böbrek fonksiyonları olumsuz etkileneceğini söyledi.Tüm organların düzenli çalışması için suya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Canver, insan vücudunun yüzde 60-70' inin sudan oluştuğunu söyleyerek vücuda yeterli miktarda sıvı girmediği zaman bu durumundan böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilendiğini dile getirdi.


Susuzluk İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yol Açıyor!Su kaybına yol açan faktörleri sıralayan Medicana Bursa Hastanesi Nefroloji  Uzm. Dr. Burak Canver, ''Susuzluk vücudumuzun büyük kısmını oluşturan suyun yetersiz alımına veya kaybına bağlı olarak gelişir. Su kaybına neden olan başlıca durumlar ishal, kusma, terleme ve çok miktarda idrara çıkmaya yol açan şeker hastalığı gibi hastalıklardır. Su vücudumuzdaki atık maddelerin idrar şeklinde atılmasını sağlar'' diye ifade etti.


İDRAR RENGİ SUSUZLUĞUN GÖSTERGESİ!

Su tüketmenin böbrek sağlığı açısından önemini vurgulayan uzman isim şunları kaydetti: ''Su sayesinde damarlar içerisinde besin maddeleri böbreklere ve diğer organlara taşınarak böbreklerimizin de beslenmesi sağlanır. Susuzluk geliştiğinde organların beslenmesinde aksaklıklar ortaya çıkmaya başlar. Orta derecede susuzluk geliştiğinde halsizlik hissi oluşur. Ciddi bir susuzluk varsa bu durumda böbrek yetmezliği bulantı kusma ve komaya kadar giden sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle özellikle spor aktivitelerinden önce ve sonra, sıcak ve nemli havalarda ve de ishal gibi sıvı kaybının olduğu durumlarda sıvı tüketimini mutlaka arttırmak gerekir. Yapılan çalışmalarda uzun süreli az su tüketiminin kalıcı böbrek hasarına yol açtığı gösterilmiştir. Orta derecede susuzluk vücutta zehirli atık maddelerin ve kasların erimesi sonucu açığa çıkan myoglobin gibi proteinlerin birikmesine neden olur. Özellikle myoglobin böbreklerde hasara yol açan zehirli bir proteindir ve böbreklerin çalışmasını bozar. Susuzluk aynı zamanda böbrek taşlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu hastalıklar hızla tedavi edilmediklerinde böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Yeterli su tüketimi kristallerin birleşerek taş oluşturmasını engeller; aynı zamanda antibiyotiklerin etkinliğini arttır ve idrar miktarını arttırarak bakterilerin idrar yoluyla atılmalarını sağlar.''


Yeterince sıvı tüketilip tüketilmediğini anlamanın çeşitli yolları olduğunu ifade eden Dr. Burak Canver, ''Eğer idrarınız koyu sarı ise bu az miktarda su tükettiğiniz anlamına gelir. Ancak idrar renginiz turuncuya veya kırmızıya yakınsa ya da su tüketiminin artmasıyla idrar renginde değişiklik olmuyorsa bu durumda bir hekime başvurarak idrar testi yaptırmanız gerekir. Her bireyin su ihtiyacı farklıdır. Su ihtiyacı hava koşullarına, fiziksel aktivitenize ve eşlik eden hastalıklara göre değişir. Örneğin kalp yetmezliği veya siroz gibi hastalıklarda hastalara sıvı kısıtlaması tavsiye edilir. Eşlik eden herhangi bir hastalığınız yoksa su tüketiminizi idrar renginiz açık olacak şekilde artırmak size sağlıklı bir ömür sağlar'' dedi.

Uzm. Dr.
Burak Canver
Nefroloji
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 11.03.2022 12:00
Son Güncelleme: 26.04.2022 04:01
Oluşturan: Burak Canver