TIBBİ BİRİMLER


+A A-

MEDICANA ÇAMLICA Kardiyoloji

Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji bölümü; yetkin doktor, hemşire ve teknisyen kadrosu, 24 saat hizmet veren Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, acil kardiyak şikâyetler ile gelen, kalp krizi geçiren ya da kalp krizi tehdidi bulunan, kalp yetersizliği ya da kalp yetersizliği ileri dönemde olup akciğer ödemli diye tabir edilen, hayati tehlikesi olan hastalara hizmet vermektedir.

Kardiyoloji Bölümü poliklinik hizmetlerinde; Ekokardiyografi (EKO), Elektrokardiyogram (EKG), Egzersiz EKG (Eforlu EKG veya Treadmill), Holter (Tansiyon veya Ritim) yöntemleriyle teşhise yönelik incelemeler yapılmaktadır.

Koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları ve kapak hastalıklarının tanı ve tedavisi konularında en güncel teknikler kullanılmaktadır.

Ekokardiyografi; kalbin ultrasonik olarak incelenerek, boşlukları, kapakları, kasılması ve diğer fonksiyonları değerlendirmektedir. Ayrıca; yapay kapaklar, kalp içi pıhtı olasılığı gibi ayrıntılı görüntüleme gerektiren durumlarda, Pediyatrik Ekokardiyografi (bebekler ve çocuk hastalar için) de çocuk kardiyologları tarafından yapılmaktadır.

Holter, hastanın 24 saat veya daha uzun süreli kaydedilmiş verilerini inceleyerek şikâyetleri ile ilişkili ritm problemleri veya koroner arter hastalıkları bulgularının araştırılmasını sağlamaktadır.

Egzersiz EKG işleminde; koroner arter hastalıklarının tanısı, seyri ve kapak hastalıklarında fonksiyonel kapasite tayini yapılmaktadır.

İnvaziv Kardiyoloji Laboratuarı’nda, kalp - damar yolu hastalıkları modern yöntem ve cihazlarla tedavi edilebiliyor. Başta Koroner Anjiyografi ve Anjiyoplasti olmak üzere, Elektrofizyolojik çalışma, Ablasyon, Pacemaker, Kalıcı ve Geçici Pil işlemleri deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu laboratuvar, özellikle acil olarak gelen, kalp krizi geçirmekte olan hastalara 24 saat hizmet verecek icap sistemi ile çalışmaktadır. Kalp krizi geçiren hastalara, dakikalar içinde müdahale edilmekte ve hastanın hayatını kurtaracak balon anjiyoplasti, stent gibi müdahaleler gerçekleştirilmektedir. 

Ayrıca, Kardiyoloji Bölümü içerisinde Kalp Ritm Bozuklukları uzman doktorlar gözetiminde hizmet vermektedir. Kalbinde delik olan hastalar operasyona gerek kalmadan girişimsel yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Dünyada kalp hastalıklarından korunma, çocuk yaşta başlayan yaklaşımlarla daha başarılı olmaktadır. Kardiyoloji Bölümü’nde bu konuda uzman doktorlar haftanın altı günü poliklinik ve acil durumlarda hizmet vererek; doğuştan veya sonradan oluşan kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Çamlıca Kardiyoloji Doktorları