KURUMSAL HABERLER


+A A-

Corona Virüs Salgın Döneminde Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşte Oruç tutarken sağlıklı beslenme dengesini koruyacak öneriler


Corona Virüs Salgın Döneminde Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu; korona virüs salgınında oruç tutarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini özetledi.Yeterli ve dengeli beslenmeyle corona virüs salgını sürecinde bağışıklık sistemini koruyarak oruç tutmak mümkün!Bağışıklık sistemi zayıf olanların corona virüse yakalanma oranının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Güçlü bir bağışıklık için ise sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemli.Bunun için günlük tüketilmesi gereken protein, yağ ve karbonhidrat dışında yiyeceklerden vitamin ve mineralleri de yeterli miktarda almalıyız. Aksi takdirde vücudumuzun viral enfeksiyonlara yakalanma riski artacaktır.

İşte Oruç tutarken sağlıklı beslenme dengesini koruyacak öneriler

•İftardan sahura kadar 3 öğün yapılmalı.

1.Öğün: Ön iftar dediğimiz öğündür. 1 – 2 bardak su içildikten sonra 1 dilim peynir /1-2 adet hurma / 1-2 adet ceviz / 2-3 adet zeytin seçeneklerinden biriyle başlanmalıdır.

2.Öğün: Esas Öğündür. Ana yemekten önce 1 kepçe çorba içilmeli,Ana yemeğin yanında; Salata, yoğurt/ayran, ekmek /pilav /makarna vb. bir karbonhidrat kaynağı tüketilmelidir.

3.Öğü: Sahurdan önce yapacağımız bağışıklığımız için büyük rol oynayan ara öğündür.Meyve /ev yoğurdu /kefir/çiğ kuruyemiş gibi bir ara öğün mutlaka yapılmalıdır.

Mutlaka sahur yapılmalı. Sahuru atlamak bağışıklık sistemini için risk teşkil eder

Güçlü bir bağışıklık için sahurda maydanoz, roka, kırmızı/yeşil biber gibi C vitaminince zengin sebzeler tüketin.İyi bir protein kaynağı olan yumurtayı tercih edin. Multi vitamin takviyesi kullanılabilirCorona sürecinde evde olduğumuz için D vitamininden mahrum kalıyoruz. D vitamini gıdalarla takviyesi pek mümkün olmayan bir vitaminimizdir. Ayrıca demir gibi bazı mineral veya vitamin depolarınız çok düşükse bağışıklığınızı güçlendirmek için bu eksikliklerin giderilmesi gerekir. Ramazan boyunca multi vitamin takviyesi alınması uygun olacaktır.’ diyen Diyetisyen Tanoğlu, Metabolik bir rahatsızlığı olanlar veya düşük bağışıklık öyküsü olanların doktor onayıyla oruç tutmaları gerektiğini de ekledi.

Oluşturma: 23.04.2020 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 02:47
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu