KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bu bitki kansere geçit vermiyor

Diyetisyen Cansu Arslan, ışkın bitkisinin birçok hastalığa iyi geldiğini belirterek kanser önleyici bir bitki olduğunu söyledi.


Bu bitki kansere geçit vermiyor

Sivas Medicana Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, ışkın bitkisini diyabet hastaları ve insülün direnci olanların rahatlıkla tüketebileceğini ifade ederek, “Bahar ayları ve yazın başlarında yöresel pazarlarda sık gördüğünüz bitkilerden biri olan ışkın daha çok Erzurum, Bitlis, Van ve Sivas yörelerinin dağlık bölgelerinde yetişen mevsimlik bir bitkidir. Işkın olarak adlandırılan ekşi, mayhoş lezzetli bu bitki farklı yörelerde eşgın, uçkun, dağ muzu olarak da adlandırılıyor. Işkın C vitamini ve Selenyum kaynağıdır, yani bir antioksidan deposudur. Işkının bu içeriğiyle kansere karşı koruyucu özelliği olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Aynı zamanda yapılan çalışmalara baktığımızda kolesterol düşürücü ve kan şekerini dengeleyici özelliğiyle de dikkat çeken ışkın otunu diyabet hastaları ve insülün direnci olanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Besin değeri yüksek kalorisi düşük

Arslan, Işkın bitkisinin besin değerinin yüksek olduğunu ve kalorisi düşük bir besin olduğunu söyleyerek, “ Besin değeri yüksek olmasına karşın kalorisi düşük bir besin olan ışkın zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde ve çiğ hali soyulup salatalara mayhoş-ekşi bir tat vermek için kullanılabilir. Işkının çiğ tüketiminin yanında çorbası yapılabilir, yumurta ile omlet ya da sebze kavurması şeklinde tüketilebilir. Burada haşlama suyunu dökmemek ve uzun süre yüksek sıcaklıkta pişirmemek vitamin-mineral kaybının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Hiçbir besinin tek başına mucizevi olmadığını unutmadan yöresel besinlerimize de beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz” diye konuştu.

Sivas Medicana Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, ışkın bitkisini diyabet hastaları ve insülün direnci olanların rahatlıkla tüketebileceğini ifade ederek, “Bahar ayları ve yazın başlarında yöresel pazarlarda sık gördüğünüz bitkilerden biri olan ışkın daha çok Erzurum, Bitlis, Van ve Sivas yörelerinin dağlık bölgelerinde yetişen mevsimlik bir bitkidir. Işkın olarak adlandırılan ekşi, mayhoş lezzetli bu bitki farklı yörelerde eşgın, uçkun, dağ muzu olarak da adlandırılıyor. Işkın C vitamini ve Selenyum kaynağıdır, yani bir antioksidan deposudur. Işkının bu içeriğiyle kansere karşı koruyucu özelliği olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Aynı zamanda yapılan çalışmalara baktığımızda kolesterol düşürücü ve kan şekerini dengeleyici özelliğiyle de dikkat çeken ışkın otunu diyabet hastaları ve insülün direnci olanlarda rahatlıkla tüketebilir.

Besin değeri yüksek kalorisi düşük

Arslan, Işkın bitkisinin besin değerinin yüksel olduğunu ve kalorisi düşük bir besin olduğunu söyleyerek, “ Besin değeri yüksek olmasına karşın kalorisi düşük bir besin olan ışkın zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde ve çiği hali soyulup salatalara mayhoş-ekşi bir tat vermek için kullanılabilir. Işkının çiğ tüketiminin yanında çorbası yapılabilir, yumurta ile omlet ya da sebze kavurması şeklinde tüketilebilir. Burada haşlama suyunu dökmemek ve uzun süre yüksek sıcaklıkta pişirmemek vitamin-mineral kaybının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Hiçbir besinin tek başına mucizevi olmadığını unutmadan yöresel besinlerimize de beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz” diye konuştu.

Dyt.
Cansu Arslan
Beslenme ve Diyet
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 26.06.2020 12:00
Son Güncelleme: 26.06.2020 01:29
Oluşturan: Cansu Arslan