KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bahar alerjisi, yüzün şeklini bile etkiliyor

Çocuğunuz tembel ya da sinirli değil, alerjik olabilir


Bahar alerjisi, yüzün şeklini bile etkiliyor

Bahar alerjisi olan çocuklarda gün içinde sinirlilik, derslere konsantre olamama, anksiete gibi sosyal ve duygusal değişiklikler ile uzun vadede yüzün uzunlamasına büyümesi meydana gelebiliyor


Bahar aylarının gelmesiyle birlikte doğa canlandı, havada polen etkisi görülmeye başlandı. Bahar aylarında ağaç, çim ya da yabani ot polenlerine bağlı olarak  çocuklarda alerjik rinit (alerjik nezle) görülebildiğini söyleyen Medicana International İzmir Hastanesi Çocuk Alerji, Astım ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, bahar alerjisine bağlı olarak burun tıkanıklığı nedeniyle uyku kalitesi bozulan çocuklarda gün içinde sinirlilik, baş ağrısı, derslere konsantre olamama gibi sorunlar yaşanabildiğini söyledi. Doç. Dr. Sözmen, “Yapılan araştırmalar, çocuklarda alerjik nezlenin anksiete olarak nitelendirilen kaygı bozukluğuna, sosyal ve duygusal değişimlere neden olduğunu gösterdi. Sürekli zorunlu ağız solunumu yapan çocuklarda ise yüzün uzunlamasına büyümesine, alt çenenin geriye gitmesine neden olabilir”  dedi.

Baharın gelmesiyle birlikte kişi, polenlere karşı alerjik bir bünyeye sahipse, vücuda giren polenler bazı maddelerin salgılanmasına yol açar. Burun ve gözlerdeki kılcal damarların da genişleyip şişmesiyle, bahar alerjisine bağlı belirtiler ortaya çıkar. Bahar alerjilerin çocuklarda da çok sık görüldüğünü dile getiren, Medicana International İzmir Hastanesi Çocuk Alerji, Astım ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, göz kaşıntısı ve akıntısının hastalığın en belirgin belirti bulguları olduğunu ifade etti.

Sosyal Yaşamını, Derslerini Etkiliyor

Bahar alerjisi yaşayan, özellikle gece yoğun burun tıkanıklığı olan çocuklarda horlama, ağızdan nefes alma ve uyku bozukluğunun görülebildiğini dile getiren Doç. Dr. Sözmen, “Bahar alerjisine bağlı burun tıkanıklığı nedeniyle uyku kalitesi bozulan çocuklarda gün içinde sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı,  derslere konsantre olmada  zorluk yaşanabilir. 6-12 yaş ve 12-17 yaş arası çocuklarda alerjik nezlenin yaşam kalitesine etkilerine ölçeklerle bakılmış ve bu çocuklarda kaygı (anksiete), çocukların öğrenme ve akranlarıyla kaynaşmalarını  etkileyen fiziksel, sosyal ve duygusal değişiklikler olduğu görülmüştür” diye konuştu.

Yüz Şeklini Bile Etkiliyor

Bahar alerjisinin bu etkilerinin yanında, çok uzun dönem burun tıkanıklığı yaşayan  ve sürekli ağızdan solumak zorunda kalan çocuklarda yüz yapısında değişiklikler ortaya çıkabildiğini dile getiren Doç. Dr. Sözmen, “Özellikle büyüme dönemlerinde sürekli zorunlu ağız solunumu yapan çocukların yüzünün  uzunlamasına büyümesine , alt çenenin  geriye gitmesine ve dişlerin normal pozisyonlarının  bozulmasına neden olabilir. Alerjik nezlede burun içindeki dokular şişer. Kulakta doğal olarak oluşan akıntının boşalmasını sağlayan östaki borusu da tıkanır. Bu durum da kulakta sıvı birikmesine ve orta kulak iltihabına neden olur.  Burun boşluğunun etrafında hava dolu yapılar olan sinüsler de de tıkanıklık oluşarak, bakteri ve viruslerin buraya yerleşmesi kolaylaşır ve sık sinüzit atakları  ya da kronik sinüzit ortaya çıkabilir” dedi.

Deri Testleri Güvenilir Ve Pratik

Alerjik rinitin tanısı  belirtilerin hastalıkla örtüşmesi,  hekim tarafından yapılan muayenede alerjik nezle belirtilerinin saptanması ve deri testleri ile konulduğunu söyleyen Doç. Dr. Sözmen, “Deri testleri güvenilir, pratik ve kişiye özel uygulandığından doğru sonuç veren ve tanıda yeterli testlerdir.  Bu konuda eğitimli çocuk alerji uzmanları tarafından yorumlanması gerekir. Yanlış yorumlar yanlış tanı ve tedaviye neden olabilir. Tanısı konulduktan sonra ilaç tedavisi ve alerji aşıları ile hastanın hayat kalitesi artarken, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi eşlik edebilen hastalıklarda tedavi edilir” şeklinde konuştu.Doç. Dr.
Şule Çağlayan Sözmen
Çocuk Alerjisi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 03.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 04:54
Oluşturan: Şule Çağlayan Sözmen