KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ürolojide Neler Yaşanıyor?

Prostat kanserinde uygulanan elektrik akımı tedavisi ile kanserli hücreler yok edilirken, iyi huylu prostat büyümesinde sıcak su buharı tedavisi ameliyathanede, ameliyatsız yöntemle tedavi şansı sunuyor


Ürolojide Neler Yaşanıyor?

Uluslararası bilim insanlarının da katılımıyla fiziki ve online olarak gerçekleştirilen, “Ürolojide Neler Yaşanıyor” temalı Uluslararası Üroloji Toplantısı, alanlarında uzman, çok sayıda üroloğu bir araya getirdi. Prostat bezi kanseri ve prostat bezinin iyi huylu büyümesinin yanı sıra böbrek taşları ve idrar torbası sorunlarındaki gelişmelerin konuşulduğu toplantıya katılan hekimler ve hastalar, da Vinci cerrahi robot ve Rezüm simülatörlerini deneyimleme fırsatı buldu.

Medicana International İzmir Hastanesi’nde, ürolojide yaşanan gelişmelerin irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, pandemi sürecinde işlevsel ürolojide değişenler ve ürolog yaklaşımları, taş hastalığı tedavisinde yeni gelişmeler, prostat kanserinde minimal invaziv tedaviler, Rezum ve NanoKnife yöntemleri ile yine prostat kanserinde Nükleer Tıp uygulamaları gibi konular ele alındı.

Toplantı Başkanlığını gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Tıbbi Direktörü ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Çağ Çal, hastaların hekimlerden taleplerinin ne olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Hastalar, en az tetkikle, en kısa hastane kalış süresinde, en doğru teşhisi almak ve en acısız tedaviyi, ameliyatı olarak hemen hemen hiçbir yan etki yaşamadan sağlıklarına kavuşmak istiyor. Hastalarımızın azımsanmayacak hatta göz korkutabilecek bu iddialı beklentilerini, taleplerini karşılamaya hazırız, çünkü bizler de iddialıyız” dedi.

Hedef: En Azla En Etkinine Ulaşmak

Prof. Dr. Çağ Çal, hedefin en azla en etkine ulaşmaksa teknolojideki gelişmeleri de kullanarak, böbrek ve idrar yollarındaki taşlara kapalı cerrahi yöntemlerde lazer kırıcılar aracılığıyla müdahale edildiğini birçok taş hastasını vücut dışından gönderilen şok dalgalarıyla tedavi ettiklerini belirterek, “Büyük taşları ortadan kaldırırken vücut bütünlüğünü saygıyla koruyor, hiç sekelsiz tam tedavi sağlayabiliyoruz. İdrar torbasının işlevsel sorunlarını tedavi ederken yaşam şekli değiştirmenin birçok vaka için yeterli olduğunu artık biliyoruz. Hastalıkların arka planının giderek daha fazla aydınlatılması sayesinde yan etkisi minimal ama başarılı tedavi gücü çok yüksek ilaçları kullanabilir hale geldik” diye konuştu.

Prostat Kanserine Elektrik Akımı İle Müdahale

Prostat kanseri veya iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) özellikle yaş alan erkeklerde çok daha sık görülen sağlık sorunları olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çal, “Bu iki hastalığın yol açtığı şikayetler kadar cerrahi tedavileri de yıllardır vakaların korkulu rüyasıydı. Özellikle prostat kanseri hastaları tedavi sonrası geçici de olsa idrar kontrollerini bir süreliğine yitirebiliyor, cinsel yaşamaları sekteye uğruyordu. Cerrahi tedavi gereksinimi olan orta ve yüksek riskli prostat kanseri vakaları robotik cerrahinin devreye girmesiyle birlikte belli bir ölçekte bu kaygılarını en aza indirebildi. Bununla beraber etkin ama yan etkisi çok daha az tedavi yöntemi arayışları devam etti. Prostat kanseri tedavisinde geri dönüşü olmayan elektroporasyon (irreversible electroporation, IRE) bu arayışların bir sonucudur. Prostat dokusuna 3000volt/cm düzeyinde özellikli elektrik akımı verilerek kanser hücrelerinin öldürülmesi ısı etkisi olmadan sağlanmaktadır. Üstelik idrar kontrol sorunu ve cinsel yaşamla ilgili zorluklar olmadan” diye konuştu.

Prostat Büyümesinde Su Buharı İle Etki

İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan Rezūm yönteminde ise sıcak su buharının yarattığı kontrollü ısı etkisiyle hücrelerin yok edildiğini anlatan Prof. Dr. Çağ Çal, “Uzun hastane kalışı, ciddi anestezi gerektirmeyen bu yöntem sayesinde iyi huylu prostat büyümesi neredeyse ameliyathanede ama ameliyatsız bir yöntemle kısa sürede ve minimal yan etkiyle tedavi edilebilmektedir” dedi.

Toplantı boyunca hastalar, robotik cerrahi sistemini ve Rezüm tedavi yöntemlerini simülatör aracılığıyla deneyimleme fırsatı da buldu. Hastalar, hekimlerin cerrahi robotla nasıl ameliyat yaptığını kendi parmaklarının ucunda yaşadı.

Oluşturma: 07.02.2022 12:00
Son Güncelleme: 18.02.2022 01:07
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu