KURUMSAL HABERLER


+A A-

İstanbul’da yapılan HoLEP ameliyatları canlı yayınlandı

İstanbul Bahçelievler Medicana Hastanesinde, HOLEP ameliyatına başlamanın onuncu yılı dolayısıyla, Medicana Bahçelievler Hastanesinde yapılan toplantıda 2 HOLEP ameliyatı canlı yayınlandı. HoLEP’in 10. yılında gerçekleşen ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Kemal Sarıca’nın üstlendiği workshop, ameliyathaneden yapılan canlı yayını 100’den fazla üroloji uzmanı izledi.


İstanbul’da yapılan HoLEP ameliyatları canlı yayınlandı

DHA (Demirören Haber Ajansı) tarafından yayınlanan eğitim toplantısının ilk bölümünde Prof. Dr. Remzi Sağlam, Dünyada ve Türkiye'de holep ameliyatlarının nasıl geliştiğini anlattı. Prof. Dr. Sağlam konuşmasında Op. Dr. Zafer Tokatlı ile birlikte Berlin'de Vivantes Kliniğe gittiklerini, Holep ameliyatını, bu operasyonu Avrupa'da ilk defa yapan ve altı binden fazla HOLEP tecrübesi olan Prof. Dr. Reiner Kuntz ve Karin Lehrich'ten öğrendiklerini, daha sonra kendi yöntemleri olan Sfinkter Koruyucu HOLEP yöntemini geliştirdiklerini anlattı. Prof. Dr. Remzi Sağlam, bu yöntemin daha hızlı yapılmasından, kanamanın çok daha az olması ve idrar kaçırmanın olmamasından dolayı büyük kabul gördüğünü belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ferhat, HOLEP ameliyatlarında kullanılan Lazer cihazlarını ve kullanılan ekipmanları, Dr. Zafer Tokatlı ise HOLEP ameliyat şekillerini ve kendi geliştirdikleri Sfinkter Koruyucu HOLEP ameliyatını anlattı.

İki hasta canlı yayında tedavi edildi

Üroloji uzmanlarının sunumlarından sonra canlı ameliyatlar gerçekleştirildi. Prof. Dr. Remzi Sağlam hastalar hakkında şunları söyledi:

“Ameliyat olan ilk hasta 5 sene önce TUR ameliyatı olan, şikayetleri tekrar başlayan bir hasta idi. Ultrasonda 70 ml prostat tespit edilmişti. Bu hastanın ameliyatı sırasında hekimler, daha önce TUR veya Greenlight ameliyatı olan hastalarda tekrar idrar zorlukları olabildiği, HOLEP ameliyatı ile şikayetlerinin düzeldiği ve HOLEP ameliyatından sonra tekrarlama olmadığını anlattı.

İkinci ameliyat ise 140 ml prostatı olan ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bir hasta idi. Başka bir merkezde açık ameliyata yönlendirilen hasta araştırmaları sonucunda HOLEP ameliyatını keşfetmiş. Kan sulandırıcı ilaçları ayarlandıktan sonra yapılan ameliyat 50 dakika sürdü.”

HOLEP’le ilgili sorular yanıt buldu

Ameliyat sırasında yapılan soru cevaplarla uzman hekimler HoLEPle ilgili aşağıdaki merak edilen konulara vurgu yapıldı:

  HOLEP ameliyatı tüm dünyada ve Türkiye'de giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Açık ameliyat önerilen 100-400 ml prostatı olan hastalarda da çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

  Ameliyat sırasında kanama çok az olmakta, hasta yatağına alındığında, kendini çok iyi hissetmektedir.

  Cinsel olarak sertleşme üzerine hiç bir zararlı tesiri yoktur.

  HOLEP ameliyatı, Kan sulandırıcı kullanan hastalarda da yapılabilir. Coraspin kullanan bazı hastalarda ilacı kesmeden HOLEP yapılabilir.

  HOLEP yapılan hastalar mutlaka PSA kontrollerine devam etmelidir.

HoLEP Nedir?

HOLEP (Holmiyum Lazer Prostatektomi)  BPH tedavisinde artan sıklıkta yapılamaya başlanan günümüzün en modern ve başarılı tedavi yöntemidir. HOLEP'te büyümüş adenom kapalı yöntemle idrar yolundan ince bir aletle girilerek, sonradan büyüyen doku lazer ile ayrılarak çıkarılır. Hastanın kspsül halini almış olan kendi prostatı yerinde kalır. Prostat bir portakala benzetilirse, portakalın içi çıkarılır, kabuğu yerinde kalır.

Oluşturma: 22.02.2022 12:00
Son Güncelleme: 22.02.2022 10:47
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu