KURUMSAL HABERLER


+A A-

Gebelikte Bebekte Anomali Riskine Dikkat!Gebelikte Bebekte Anomali Riskine Dikkat!

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Konjenital Anomalisi Nedir? Nelere yol açar?

Konjenital anomali; anne karnındaki bebeğin çeşitli kalıtsal hastalıklar, annenin radyasyona maruz kalması, alkol,sigara ve ilaç kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Fakat bu yapısal bozukluklar çoğunlukla hiçbir şeye bağlı olmadan altda yatan herhangi bir sebep olmadan da gelişmektedir. Fiziksel şekil ve fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkan anomali türlerine değinen Prof. Dr. Melih Tugay, kalp, akciğer, barsaklar, üriner sistem ve cinsel organlarda görülen konjenital anomalilerin ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açabileceğinin altını çizdi. Doğum öncesinde tespit edilen konjenital anomalilerin hamilelik sürecinde yakın takibi oldukça önemli’’ diyerek anne ve babaları gebelik taramaları ve bu süreçte mutlaka çocuk cerrahı ile görüşmeleri konusunda uyardı. Çocuk cerrahisinin gelişimi sayesinde bu tür yapısal bozuklukların doğumdan sonra tamamen ameliyatla tedavi edilmesi ile bebeğin ömür boyu sağlıklı bir şekilde yaşaması artık sıradan bir durum haline gelmiştir dedi.

Konjenital Anomali Testler ve Ultrasonografi ile Tespit Edilebiliyor

Dünyada ve Türkiye’de sık karşılaşılan durumlar arasında yer alan yenidoğan konjenital anomalinin tespiti konusuna değinen Prof. Dr. Melih Tugay, ‘’Konjenital anomali hamilelik döneminde yapılan testler ve ultrasonografi taramaları ile tespit ediliyor. Anomali araştırmasına yönelik taramalarda gebeliğin belirli dönemlerinde anneden kan alınarak veya amniyosentez ile çeşitli protein ve hormon değerleri inceleniyor. Gelişmiş ultrasonografi taraması ise bebeğin gelişiminin incelenerek belirli oranda bir anormallik olup olmadığının ortaya çıkmasını sağlıyor’’ diyerek şüpheli durumlarda ise kesin tanı için genetik analizin yapılması gerektiğini belirtti. Bu türden taramalar çok yüksek oranda önceden tanı konmasını sağlamakla birlikte en geçerli tanı bu şekilde şüphelenilen bebeklerin doğumdan sonra yapılan muayene ve tetkiklerinde ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak anne karnında yapılan incelemelerin her zaman yanılma payı olabilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Konjenital Anomali Tedavisi

Yenidoğan bebeklerin %3’ü ile %5’inde oranında konjenital anomali görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Melih Tugay tedavi sürecine değinerek, ‘’Konjenital anomalinin erken dönemde tespit edilmesi, daha kolay ve komplikasyon gelişmeden tedavi edilmesini sağlayabilir. Anomalinin türüne bağlı olarak değişiklik gösteren tedavi yöntemleri alanında yetkin çocuk cerrahları tarafından uygulandığında çoğunlukla olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bebekte tedavinin zamanında yapılabilmesi için mutlaka bebek doğduktan sonra çocuk cerrahı tarafından görülmesi gerekmektedir. Muayene, laboratuar ve radyoloji ile tamamlanan inceleme sonucunda tanı ve sonrasında hangi tedavinin uygulanacağı belirlenir. Bazı yapısal bozuklukların hemen ameliyat edilmesi gerekirken bazıları zaman içinde yapılabilir. Ayrıca yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören prematüre yada zamanında doğan bebeklerin de ortaya çıkan sorunlarının çocuk cerrahları tarafından acil tedavisi gerekebilir. Bu nedenle bebeğin dünyaya geldiği hastanede çocuk cerrahının bulunması her zaman avantajlı olmaktadır. Özellikle cerrahi yöntemler ile çocuk cerrahisinin alanına giren konjenital anomaliler yüz güldüren sonuçlar vermektedir’’ açıklamasını yaptı.

Konjenital Anomali Tedavisi Bebekte Hasar Bırakır mı?

Yenidoğan bebekte konjenital anomali tespit edildiğinde anomalinin tanısının belirlenerek tedavi seçeneklerinin hızlı şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini işaret eden Prof. Dr. Melih Tugay, ‘’Tek bir bölgeyi etkileyen konjenital anomali gibi birden fazla anomalinin aynı anda ortaya çıkması da söz konusu olabilir diye belirtti.  Organın yapısal bozukluğunun şekli cerrahi tedavi sonrası bebekte bir hasar bırakıp bırakmayacağını büyük ölçüde etkiliyor. Çocuk cerrahisinin alanına giren konjenital anomali yada yapısal bozuklukların büyük kısmı zamanında ve uygun cerrahi müdahale sayesinde çoğunlukla ameliyat izi dışında bebekte kalıcı bir hasar oluşumu gerçekleşmeden tedavi edilebiliyor’’ şeklinde konuştu.

Son olarak Prof. Dr. Melih Tugay gebelik sırasında organlarında yapısal bozukluk tespit edilen bebeklerin ailelerinin öncelikle bir çocuk cerrahı ile görüşerek durumu ve tedavisi ile ilgili bilgi alınması ve süreci birlikte sağlıklı bir şekilde huzurla sonuca ulaştırılmasını sağlamalarını önermekteyim diyerek sözlerini sonlandırdı.

Oluşturma: 09.08.2022 12:00
Son Güncelleme: 09.08.2022 04:54
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu