KURUMSAL HABERLER


+A A-

Diş Sıkma (Bruksizm) Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bruksizm, çoğunlukla uyku esnasında oluşan, güçlü çene hareketlerinin neden olduğu, kişilerin istem dışı dişlerini birbirine bastırdığı, sıktığı ya da birbiri üzerinde hareket ettirerek gıcırdattığı, diş ve çene sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur.


Diş Sıkma (Bruksizm)  Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Uykuda ya da uyanıkken görülebilir. Kişi, çoğunlukla dişlerini sıktığının veya gıcırdattığının farkında degildir. Genellikle yakınındaki kişiler tarafından söylenir. Sabah kalktığında yorgunluk hissi, yüz, kulak ve baş boyun bölgesinde ağrı, daha ileri safhalarda ise çeneyi açmada sınırlılık, kilitlenme, dişlerde sallanma ya da kırık, ağız açma esnasında çene ekleminden ses gelmesi gibi sonuçlarla karşılaşabilirler.

Bruksizmde çene kaslarinin dişlere uyguladığı basınç normal çiğneme basıncına göre oldukça fazladır. Bunun sonucu olarak, zaman içerisinde dişlerde aşınma,kırılma, çene kemiğinde ve eklem bolgesinde aşınma, çiğneme kaslarinda kısalma ve eklem içerisindeki diskin incelmesi ve konumunun bozulması gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bu da ilerleyen bruksizm hastalarında eklemde ses, ağrı ve ağız açmada kısıtlılık ya da kitlenme ile kendini gösterir.

Bruksizm de stres, hem oluşma nedeni hem de şiddetini artıran en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişilik yapısı, genetik faktörler, farklı bir hastalık nedeniyle kullanilan ilaçlar, nörolojik veya psikolojik problemler, uyku bozukluklannın yanısıra sık sigara ,alkol, kafein kullanimı ,hatalı protezler ,eksik ya da çürük dişler, dişlerdeki kapanış bozuklukları da bruksizmin oluşmasında etkili olabilir.

Bruksizm tedavisi; bruksizmin nedenine, şiddetine ve kişinin semptomlarına göre çe)itlilik gösterir. Günümüzde farklı tedavi prosedürleri bulunmaktadır. Başlıca tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:


Splint (Gece Plağı): Gerekli ölçümler yapilarak kişiye özel hazırlanır.

İlaç Tedavisi: Özellikle akut Bruksizm dÖneminde, Diş Hekiminizin kontrolünde kullanılan Nonsteroid Antiinflamatuar ilaçlar agri ya da i liklerin giderilmesinde, kas gevşetici ilaçlar çene kaslarındaki gerginliğin azaltilmasında ve semptomların gerilemesinde yardımcı olurlar.

Botoks:  Botoks enjeksiyonları, akut  dönemde ya da splintlerle tedavinin yetersiz olduğu durumlarda Bruksizm nedeniyle tonusu artmış olan çiğneme kaslanna uygulanır.Tekrar dozu gerektirir.

Nedene Yönelik Tedavi: Genellikle psikolojik tedavi, konuşma terapileri, uyku apnesi gibi diger sağlık problemlerinin tedavisi, bunların yanı sıra fonksiyonel olarak da; eksik dişlerin tamamlanması ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesi, bruksizm tedavisinde onemlidir.

Uzun vadede ciddi problemlere yol açabileceğinden bruksizmin tanımlanması ve uygun yöntemlerle tedavi edilmesi gerekli ve önemlidir .


                                                                                                                                                                                               Dt.Özlem Özhan Yatar

Dt.
Özlem Özhan Yatar
Ağız ve Diş Sağlığı
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 14.07.2023 12:00
Son Güncelleme: 14.07.2023 05:17
Oluşturan: Özlem Özhan Yatar