KURUMSAL HABERLER


+A A-

35 yaş üzeri gebelikler riskli mi?

İleri yaş gebelik riskli mi? Eğitim, iş bulma süreçleri, kariyer derken kadınlar için anne olma yaşı, her geçen gün daha ileri yıllara erteleniyor. Kadının sosyal hayatın içindeki varlığını sonsuz desteklemekle birlikte biyolojik saatin, kadının planlarında etkili bir başrol oyuncusu olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü kadınların yaşı ilerledikçe gebe kalma şansları azalırken, gebelikte ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskleri de artıyor.35 YAŞ ÜZERİ GEBELİKLER RİSKLİ Mİ?

İleri yaş gebeliklerde ortaya çıkabilecek sorunlar neler? 35 yaş sonrası anne adaylarını hangi riskler bekliyor? İleri yaş anne adayları nelere dikkat etmeli?

35 yaş üzeri anne olmak elbette mümkün. Ancak belli tetkiklerin yapılması gerekiyor.

İleri yaş gebelik riskli mi?
Eğitim, iş bulma süreçleri, kariyer derken kadınlar için anne olma yaşı, her geçen gün daha ileri yıllara erteleniyor. Kadının sosyal hayatın içindeki varlığını sonsuz desteklemekle birlikte biyolojik saatin, kadının planlarında etkili bir başrol oyuncusu olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü kadınların yaşı ilerledikçe gebe kalma şansları azalırken, gebelikte ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskleri de artıyor.

35 yaşından sonraki gebelikler tıpta ileri anne yaşı olarak tanımlanmıştır. Bu yaştan ve özellikle 40 yaşından sonraki gebelikler, riskli gebelik olarak ele alınır, daha özel ve yakın takip gerektirir. Peki nedir bu riskler ve ileri yaş anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerekiyor?


  Gebeliğin düşükle sonuçlanma riski, ileri yaş gebeliklerde 4 kat fazla görülür. Bunun sebebi, yaş ilerledikçe bebekte kromozomal (genetik ) anormalliklerin artması, genetik kusurların hayatla bağdaşmayacak kadar ağır olması bebeğin canlılığını koruyamamasıdır.

  Ağır genetik kusurlar çoğunlukla düşükle sonuçlanır. Down sendrom olasılığı yaş ilerledikçe artar.

  İleri yaşlarda ,gebeliğin rahim dışına yerleşmesi olarak tanımlanan dış gebelik, genç yaşlara göre daha fazla görülür.

  İleri yaşlarda anormal yumurtlama halleri ve tüp bebek tedavisi gerekliliğinin artması sonucunda çoğul (ikiz-üçüz) gebelikler artmaktadır.

  Yüksek tansiyon ve diyabet gibi sistemik hastalıklar ileri yaş gebeliklerde daha ağır seyreder, gebe ve bebeğin hayatını tehdit eden sonuçlar doğurur.

  İleri yaş gebeliklerde bebeğin eşinin rahim duvarına yerleşme ve yapışma anormallikleriyle daha çok karşılaşılmakta, bu durum doğum sırasında ve sonrasında ani ölümcül kanamalara sebep olabilmektedir.

  İleri yaşlarda damar yapısının ve kan dolaşımının bozulmasına bağlı bebekte büyüme, gelişme geriliği ve fetal sıkıntı yaşanabilir.

  Saydığımız riskler nedeniyle erken doğum olasılığı daha fazladır.


İleri yaş gebeliklerde riskler nasıl önlenebilir? 

İleri yaşlarda annelik, fiziksel olarak birçok riski beraberinde getirse de psikolojik açıdan olumlu yanları vardır. Farkındalığı gelişmiş, kendine güvenen, sağlık bilincini arttırmış annelerin çocuklarıyla daha sağlıklı ilişki kurduğu, ona daha kaliteli ve verimli zaman ayırdığı ve bunun da anne çocuk sağlığına büyük katkısı olduğu da bir gerçektir. Fiziksel riskler için de alınacak önlemlerle sağlıklı bir gebelik süreci mümkündür.


  35 yaş üstü gebelik planlayanlar, korunmayı bırakmadan önce mutlaka tam bir kadın doğum muayenesinden geçmelidir.

  Anne adayının gerekli kan tetkikleri yapılmalı ve bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları yönünden kontrol edilmelidir.

  Rahim ve yumurtalıkta gebeliği zorlaştıracak herhangi bir patoloji var mı tespit edilmeli, gerekirse tedavisi düzenlenmeli, rahim ağzı kanser tarama testi yapılmalıdır.

  Ailede genetik geçişli bir hastalık var mı araştırmalı, birinci derecede yakınlarında meme kanseri varsa mutlaka mamografi ve meme ultrasonu ile kontrol edilmelidir.

  Yüksek tansiyon, tiroit, diyabet gibi sistemik hastalıklar varsa mutlaka kontrol altına alındıktan sonra gebe kalınmalıdır.

  Fazla kiloları olanlar mutlaka kilo verdikten sonra gebeliği düşünmelidir. Obez gebelerde ciddi sağlık problemleri ve doğum komplikasyonları görülme riski çok fazladır.

  Korunmayı bırakırken bebeğin sinir sistemi ile ilgili bazı anomalileri önlemede faydası olan folik asit desteğine başlanmalıdır.

  Özellikle gebe kalındıktan sonra da düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.


Oluşturma: 23.09.2016 12:00
Son Güncelleme: 13.02.2021 09:51
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu