KURUMSAL HABERLER


+A A-

İyot Eksikliği Tiroid Hastalıklarını Tetikliyor
İYOT EKSİKLİĞİ TİROİD HASTALIKLARINI TETİKLİYORTiroid hastalıkları arasında en sık görüleni hipotiroid. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Küçükyılmaz, hamile kalmayı da zorlaştıran hipotiroide karşı iyot yönünden zengin bir beslenme öneriyor.

Hipotiroid rahatsızlığı olanların zengin iyot içeren bir beslenme programı uygulaması gerekiyor.

Dünyada en yaygın hastalıklarından biri olan tiroid hastalıkları beraberinde birçok rahatsızlığa yol açabiliyor. Kendi içinde de kollara ayrılan tiroid hastalıklarının en sık görüleni tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olan hipotiroid. Tiroid hormonu büyüme ve gelişmede önemli rol oynar, vücutta tiroid hormonu sentezi için yeterli miktarda iyot alınması gereklidir.

Tiroid Hormonun İnsan Vücudundaki 15 Etkisi


  Isı oluşumunu artırır

  Büyüme ve gelişmeyi sağlar

  İnsülin salgısı artar

  Glikoz metabolizmasına değişik etkileri var

  Trigliserid, kolesterol miktarını azaltır

  Bazal metabolizma hızı artar

  Vitamin gereksinimi artar

  Oksijen kullanımı artar

  Kalp hızı, kalp akımı, kalp debisi artar

  Solunum hızı artar

  Nabız basıncı artar

  Protein yıkımı artar

  Kemik yıkımı artar

  Mide bağırsak hareketleri artar

  Adet süresini artırır


Kadınlarda Daha Sık Görülür

Tiroid hastalıklarının en sık görüleni hipotiroide orta yaşlarda daha çok rastlanıyor. Dr. Hasan Küçükyılmaz “Yeni doğum yapmış kadınlar, önceden guatrı olanlar, ailesinde tiroid hastalığı olanlar, 50 yaşın üzerinde kadınlarda hipotiroid daha sık görülür. Şeker hastalarında bazı bağışıklık sistemi hastalarında lityum ve benzeri ilaçları uzun süre kullananlarda hipotiroid sıklığı daha fazladır” diyor.


Hipotiroid Belirtileri


  Kabızlık

  Ciltte kuruma

  Ciltte soluk renk

  Kilo alımı, kilo vermede zorlanma, ödem hali

  Sesin kalınlaşması, kısılması ya da çatallanması

  Saç ve kaş dökülmesi

  Tırnaklarda kırılma

  Terlemede azalma

  Kolay yorulma, bitkinlik hali, sabah yorgunluğu

  Unutkanlık, odaklanma güçlüğü, düşünme hızında yavaşlama

  Sebepsiz üşüme hissi

  Depresyon belirtileri

  İnatçı kas ve eklem ağrıları, uyuşma, el ve kollarda ağrı


Tiroidin Az Çalışması Hamile Kalmayı Zorlaştırabilir

Cinsel istekte azalma ve güç kaybı da hipotiroid belirtileri arasında yer alır, hipotiroide bağlı olarak adet düzensizlikleri gibi durumlarda da tiroid bezi fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Küçükyılmaz gebe kalma güçlüğü yaşanabileceğini de hatırlatıyor: “Tiroid bezinin az çalışması kadının hamile kalmasını zorlaştırırken, çok çalışması da erken doğum ve düşüklere neden oluyor. Eğer kadın hamile kalmak istiyorsa hamile kalmadan önce tiroid fonksiyonları yönünden kontrolden geçmelidir. İyot sağlıklı büyüme için gerekli bir mineraldir.”


İyot İçeren Besinler Tüketin

Dr. Hasan Küçükyılmaz hipotiroid rahatsızlığı olanların iyot içeren besinler tüketmesini öneriyor: “Özellikle tatlı su balıkları ve sonrasında ton balığı, mezgit, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, kabak, sarımsak, kuru fasulye gibi sebzeleri tüketmek gerekiyor. Meyveler içinde çilek iyi bir iyot kaynağıdır. Yoğurt, süt, peynir, yumurta, süt ve süt ürünleri iyot bakımından zengindir. Denizden uzak yerlerde yaşayanlarda iyot eksikliği daha sık gelişir. Ayrıca, karalahanayı fazla tüketirseniz iyotu tutar. İyotu tuttuğu için tiroid bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkiler.”

Oluşturma: 03.06.2016 12:00
Son Güncelleme: 21.07.2017 02:26
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu