KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalp Çarpıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?KALP ÇARPINTISI NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?


Kalp çarpıntısı yaz aylarında artar mı? Kalp çarpıntısı kalp hastalığı olmayan kişilerde de görülür mü? Çarpıntıyı önlemek için neler yapmalı?

Kalp çarpıntısı sıcak havayı sevmiyor.Kalp yaz aylarını sevmiyor! Artan sıcaklık değerleri, en fazla yaşlı, çocuk ve kalp hastalarını etkileyebiliyor. Vücudun su kaybetmesi kalp hastalığını tetikleyen önemli unsurlardan biri. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, ritm bozukluğu ve kalp krizi gibi durumların da yaz aylarında arttığı biliniyor.


Kalple ilgili en sık görülen, en fazla şikayet edilen durumlarda biri kalp çarpıntısı.Kalp çarpıntısı da sıcak ve bunaltıcı havaları sevmiyor! Tanısı konmuş bir kalp hastalığı olan ya da olmayan pek çok kişi, havanın kendisini bunalttığından, göğüs kafesine baskı yaptığından şikayet ediyor. Sağlıklı kişiler için bile çoğu zaman hastalık nedeni olabilen yaz sıcakları, özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda şikayetleri tırmandırıyor. 


Nelere dikkat etmek gerekiyor?


Kalbimizi yaz aylarında korumak için beslenmemize özen göstermemiz ilk kural. Özellikle çay, alkol, kahve, sigara tüketimi kalp çarpıntısını artıran nedenler arasında. Tiroid hastaları, kansızlık sorunu yaşayanlar ve ritm bozukluğu olanlar da kalp çarpıntısından korunmak için çok sıcakta ve güneş altında kalmamalı.


Kalp Çarpıntısında Yapmanız Gereken 3 Şey

    Kalp çarpıntısı olduğunda derin nefes alıp sakin bir yerde oturup dinlenin

    Çarpıntı hissi devam ediyorsa su içip sakinleşmeye çalışın

    Kalp çarpıntısı şikayetiniz devam ederken nefes darlığı, baş dönmesi, göz kararması ve fenalık hissi başladıysa mutlaka bir uzman doktora başvurun

Küçük bir hatırlatma daha: Kalp çarpıntısı nedeniyle kullandığımız ilaçlar varsa yaz aylarında bu ilaçların yeniden düzenlenmesi gerekiyor.


Oluşturma: 13.07.2016 12:00
Son Güncelleme: 04.08.2017 03:48
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu