KURUMSAL HABERLER


+A A-

Estetik AmeliyatlarMeme Büyütme Ameliyatı


Meme büyütme ameliyatı yaptırmak için gerekçeleriniz son derece kişiseldir. İhtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda, siz ve doktorunuz tarafından birlikte planlama yapılması en doğru yaklaşımdır. Meme büyütme ameliyatında amaç sadece memeyi büyütmek değil, genel vücut yapınıza uygun, düzgün şekilli ve simetrik memeler elde etmektir.

Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılan ve 1-1,5 saat süren bir işlemdir. Ameliyattan sonra 24 saat hastanede gözetim altında olmanız, olası şikâyetlerinizi en aza indirecektir.

Detaylı bilgi için plastik cerrahi doktorumuzla görüşebilirsiniz.


Meme Küçültme Ameliyatı


Büyük memeler ilk başta çekici görünseler de aslında omurga, sırt ve omuz bölgesi ağrılarının sık görülen nedenlerinden birisidir. Bu uygulama ağır meme dokusunu taşıyan sütyen askılarının yaptığı izler, meme altında oluşan terleme ve kızarıklıklar nedeniyle plastik cerrahlar tarafından çok sık yapılan ameliyatlaran biridir. Bu ameliyatlarda amaç memeleri küçülterek hastanın vücut yapısıyla orantılı hale getirmek, aynı zamanda dolgun ve dik memeler elde etmektir. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 3 saat süren bir işlemdir. Ameliyattan sonra 24 saat hastanede gözetim altında olmanız, olası şikâyetlerinizi en aza indirecektir. Detaylı bilgi için plastik cerrahi doktorumuzla görüşebilirsiniz.


Meme Dikleştirme Ameliyatı


İlerleyen yaş, geçirilmiş doğumlar, hızlı ve aşırı kilo verme gibi nedenlerle zaman içinde içleri boşalan ve sarkan meme dokusunu toparlama ve dikleştirmek için uygulanan ameliyatlardır. Sizin ve doktorunuzun görüşleri doğrultusunda, meme büyütme ameliyatı ile birlikte kombine bir uygulama da yapılabilir. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren bir işlemdir. Ameliyattan sonra 24 saat hastanede gözetim altında olmanız, olası şikâyetlerinizi en aza indirecektir. Detaylı bilgi için plastik cerrahi doktorumuzla görüşebilirsiniz.


Kanser Sonrası Meme Onarımları


Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisidir. İstatistiklere göre, dünyada her sekiz kadından biri hayatının belirli bir döneminde meme kanserine yakalanır. Bu hastalıkta erken teşhisin yaygınlaşması ile tedavi başarısı artmış ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzamıştır. Bu nedenle hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yükseltmek giderek daha çok önem kazanmıştır. Meme kaybı sosyal ve psikolojik açıdan hastaları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür organ kayıpları hastaların beden algısının bozulmasına ve kadınlık değerlerinin azaldığını düşünmelerine neden olmaktadır. Bu da gerek ailesi, gerekse çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet vermektedir. Meme kanseri sonrası meme onarımları hastaların yaşam kalitelerini yükseltmekte, ruhen ve bedenen daha iyi bir hale gelmelerini sağlamaktadır. Meme onarımı, zamanlama açısından iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri eş zamanlı ya da anında onarımdır. Bu durumda, memenin alınması ameliyatı ile eş zamanlı yeniden meme yapılması söz konusudur. Diğer uygulama ise hastalıksız geçirilen bir süreden sonra onarım uygulanmasıdır. Buna da geç dönem onarım denir. Meme onarımları artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Meme kanseri hastaları bu konuda doktorlarından ayrıntılı bilgi talep etmelidirler. Detaylı bilgi için plastik cerrahi doktorumuzla görüşebilirsiniz.


Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)


Yüzümüzün tam ortasında yer alan ve ilk bakışta göze çarpan burun, estetik görünüm kadar solunum açısından da önemli bir organdır. Buruna yönelik uygulamalar kişiye özel olarak planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Estetik burun ameliyatlarında burunun büyüklüğü, eğrilikleri, dudakla olan ilişkisi, burun deliklerinin şekil ve konumları değiştirilebilir. Solunum sıkıntısı olan hastalarda burun içi eğriliklerin ve tıkanıklıkların giderilmesi de mümkündür. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 1-2 saat sürebilmekte ve 1 gece hastanede kalmanızı gerektirmektedir. Özel teknikler kullanıldığında burun içine tampon yerleştirilmesi gerekmez.


Kimlere Yapılır?


Burnunda eğrilik, kemer gibi şekil bozuklukları olan, burun ucu düşük, dudak burun ilişkisi kabul edilebilir estetik sınırların dışında olan ve nefes alma problemi yaşayan her yetişkin estetik burun ameliyatı olabilir.


Kimlere Yapılmaz?


Gerçekçi beklentileri olmayan, yüzüne uygun, rahat nefes alabildiği, doğal görünen bir burundan ziyade, “mükemmel burunu” arayan kişilerin ameliyat sonrası memnuniyetsizlik oranları da yüksek olmaktadır.

Beklentilerinizi ve burnunuzla ilgili şikâyetlerinizi plastik cerrahınıza detaylı anlatmanız ve onun önerilerini can kulağıyla dinlemeniz elde edeceğiniz faydayı arttıracaktır.


Karın Estetiği


Karın bölgesi hamilelik ve doğum nedeniyle ya da aşırı kilo verme sonrası en fazla deforme olan bölgedir. Özellikle hamilelik sırasında gerilen ve genişleyen deride doğumdan sonra sarkmaları, çatlakları, karın kaslarının ayrılması nedeniyle karında bombeleşmesi olan hastalarda ideal sonuçlar alındığı için, karın germe ameliyatları plastik cerrahlar tarafından sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Karındaki sarkmış derinin ve fazla yağın alındığı bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra 1 veya 2 gece hastanede yatmanız ve 4 hafta karın korsesi kullanmanız gerekir. Karın germe ameliyatları, vücut şekillendirmeye yönelik diğer estetik amaçlı ameliyatlarla veya rahim ameliyatı gibi diğer branşların yaptığı ameliyatlar ile aynı seansta yapılabilir. Kalıcı izler bırakmasına rağmen izlerin çamaşır içinde kalması, hastanın sarkmış ve çatlakları olan karın derisinden kurtulmuş olması nedeniyle hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir uygulamadır.


Liposuction


Liposuction, liposculpture, lipoplasti, liposhaping vs. isimlerle anılan bu ameliyat, diyet ve egzersiz ile yok edilemeyen ve vücudun belli bölgelerinde yerleşmiş yağın alınması ve vücudun şekillendirilmesi işlemidir. Uygulamanın bir “ameliyat” olduğu unutulmamalı ve asla hafife alınmamalıdır. Üzerinde durulması gereken bir diğer konu ise liposuction ameliyatının kilo verme ameliyatı olmadığıdır. Bu ameliyatta deri altında biriken yağlar kanül adı verilen aletlerle ve vakum yardımıyla emilerek alınır. Teknolojinin gelişimine paralel olarak çeşitli liposuction yöntemleri geliştirilmiştir (VASER, LASER, İnfrasonik liposuction vs). Hastanın ihtiyaçlarına göre bu yöntemlerden her hangi biri tercih edilebilir. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılırlar ve ameliyattan sonra hastanede kalış süresi genellikle 24 saattir ve hastalar genellikle 5-7 gün içerisinde işlerine ve sosyal yaşantılarına geri dönebilirler. 4-6 hafta işlem bölgelerini saran özel korseler kullanılmalıdır. Hastalar ameliyat sonrası altıncı haftaya kadar sadece yürüyüş gibi hafif sporları yapabilirler. Altıncı haftadan sonra da her çeşit spor aktivitesi serbesttir.


Göz Kapağı Estetiği


Canlı bakışlar, genç taze bir görünüm ya da şiş, yorgun gözler ve yaşlı bir yüz ifadesi. Gözler ve kaşlar yüz ifadenizi etkileyen en önemli yapılardır. Gerek narin yapıları, gerekse güneş gibi çevresel etkenlere en fazla maruz kalan vücut bölgeleri olmaları nedeniyle yaşlanmanın ilk bulguları bu bölgelerde ortaya çıkar. Göz kapağı estetiği hastanın ihtiyacına göre fazla derinin, deri altı yağ ve kas dokusunun alındığı cerrahi bir işlemdir. Üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında yapılabilirken, alt göz kapağına yönelik işlemler için genellikle genel anestezi gerekmektedir.


Ne zaman Yapılır?


İyi bir uykudan sonra bile şiş ve sarkmış göz kapaklarınız varsa, göz kapaklarınızdaki sarkıklık görmenizi etkiliyorsa ve alt göz kapaklarınızdaki torbalanmalar sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteriyorsa bu ameliyat için adaysınız demektir.


Ne zaman Yapılmaz?


Gözlerin dış kısmında kaz ayağı denen kırışıklıklar ve göz çevresindeki morluklar için uygun bir ameliyat değildir. Bu tip şikayet için cerrahi olmayan estetik uygulamalardan daha çok fayda görürsünüz. Bu konuyu plastik cerrahınızla görüşmeniz faydalı olacaktır.


Göz çevresindeki deride kırışıklıklar, koyulaşmalar ve oluklar cerrahi olmayan uygulamalarla düzeltilebilmektedir. Dolgu ve botox uygulamaları ya da vitamin aşıları bu tip şikayetlerde tek başlarına veya ameliyat ile birlikte genç ve canlı bakışlar elde etmek için sıkça kullanılmaktadır.


Kulak Estetiği


Kulaklardaki şekil bozuklukları çocukluk yaşlarından başlayarak sosyal ilişkilerde problemlere neden olan ve kişileri mutsuz eden ciddi bir estetik sorundur. En sık görülen bozukluk “kepçe kulak” olarak adlandırılan kulağın öne doğru normalden daha dönük olması durumudur. Kepçe kulak deformitesi çocuklarda okul başarısının düşmesinden, yetişkinlerde kısa saç kullanamama, saçları toplayamama ya da içe kapanıklık gibi sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Kepçe kulak ameliyatlarının kulak gelişiminin tamamlandığı 6-7 yaştan sonra yapılması önerilir. Ameliyatlar çocuklarda genel anestezi altında, yetişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık bir saat sürer. Hastanede yatış gerektirmeyen bu ameliyatlardan sonra, baskılı bir pansuman yapılır ve sarılır. Sargılar 2 gün kapalı kaldıktan sonra kontrol muayenesinde açılır. Sargılar açıldıktan sonra 3 hafta süreyle tenisçi bandı, bandana veya saç bandı ile kulakların pozisyonu desteklenmelidir.


Jinekomasti


Erkeklerde meme büyümesi anlamına gelen “jinekomasti” ergenlik dönemindeki erkeklerin %60 ında hormonal değişimlere bağlı olarak, ileri yaş erkeklerde de hormonal bozukluklar ve obezite nedeniyle görülebilen bir durumdur. Ergenlik dönemindeki jinekomastiler büyük oranda 17-18 yaş sonrası kendiliğinden düzelir. Yetişkinlerdeki jinekomastinin birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan birisi hormonal bozukluklar nedeniyle süt bezlerinin büyümesidir. Bu durumda öncelikle hormonal bozukluğun sebebi araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Diğer bir sebep fazla kilolardı. Obeziteye bağlı meme büyümesinde sorun süt bezlerinden ziyade memede yağ miktarının artışıdır. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer.  Kiloya bağlı jinekomastide liposuction yöntemiyle fazla yağ dokusu alınabilirken, süt bezlerinin büyüdüğü durumlarda bez dokusunun kesilerek alınması gerekir. Her iki dudumda da ameliyattan sonra 4 hafta ödemi azaltmak ve deriyi desteklemek için korse kullanmanız gerekir. İyileşme süreci çok ağrılı geçen bir operasyon değildir, 2-3 gün içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz.


Genital Estetik


Genital bölge estetiği vajen, kızlık zarı, dış ve iç dudaklar ve anüs çevresinin doğumsal ya da edinilmiş şekil bozukluklarını düzeltmeyi amaçlayan, her türlü cerrahi veya cerrahi dışı müdahaleyi kapsar.


İç Dudakların Küçültülmesi: Labioplasti adı verilen ve en sık yapılan işlemlerden biri olan bu ameliyatta normalden daha uzun ve sarkık olan iç dudaklar küçültülür. Bu ameliyat hastanede yatmayı gerektirmez ancak hastane şartlarında ve ameliyathane ortamında yapılması gereken bir işlemdir. Hasta konforu için sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) ve lokal anestezi altında yapılması önerilir. Ameliyattan 1-2 saat sonra evinize gidebilirsiniz. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gerekmez. Hastalar 3-4 hafta sonra cinsel hayata geri dönebilirler.


Dış Dudakların Dolgunlaştırılması: Estetik açıdan dış dudakların yeterli dolgunlukta olması ve iç dudakları örtmesi beklenir.  Kilo verme, yaşlanma veya yapısal nedenlerle dış dudak dolgunluğu azalmış kadınlarda dolgu maddeleri ya da hastadan alınan yağ dokusu kullanılarak dolgunlaştırma işlemi yapılabilir. Uygulama hastanede yatmayı gerektirmez ve kısa sürede sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz.Ameliyatsiz EstetikBotox, Dolgu, Gençlik aşısı ve daha fazlası…


Tarih boyunca kadınlar iyi bir görünüme sahip olmak ve yaşlanmayı geciktirmek için pek çok yönteme başvurdular. Güzelliklerine methiyeler dizilen, Mısır prensesleri ve Yunan tanrıçaları hoş bir görüntüye sahip olmak için farklı farklı uygulama ve yöntemleri kullanmaktan çekinmediler. Günümüzde ise daha modern yöntemler sadece kadınlar değil, erkekler tarafından da yoğun ilgi görüyor.


Botox: Kırışıklıkları azaltmaktan terleme tedavisine kadar en etkili yöntem


Daha çok yüzde ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisinde kullanılan Botox, etki ettiği mimik kasının kasılmasını zayıflatarak, kas hareketiyle deri üzerinde oluşan kırışıklıkları engellemiş olur. Bir diğer kullanım alanı ise aşırı terlemeyi azaltmasıdır. Özellikle sosyal hayatı olumsuz etkileyen koltuk altı ve avuç içi terlemelerinin tedavisinde sıklıkla kullanılır. Etkisi 4-6 ay süren tedavinin gözle görülür etkileri 3. Gün başlar 10. Günde tam olarak yerleşir.


Dolgular


Yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzümüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Mimikler sırasında oluşan çizgiler botox tedavisi ile giderilebilirken, yerleşmiş çizgi ve oluklar için dolgu uygulamaları gerekmektedir.

Dolgu maddeleri cildin içine veya derinlerine enjekte edilir, suyu çeker ve cilde hacmini geri kazandırırlar. En yaygın kullanılan hyaluronik asit çizgileri ve kırışıklıkları pürüzsüz sonuçlar ile doldurur. Sonuçlar 12-24 ay kadar sürebilir. Sonrasında, vücudunuz dolguyu yavaş yavaş parçalar ve etkilerini azaltır. Dolgu uygulamaları aynı zamanda dudakların dolgunlaştırılması, çene hatlarının belirginleştirilmesi, asimetrilerin düzeltilmesi ve hatta uygun hastalarda burun estetiği amacıyla da kullanılmaktadır.


PRP (Gençlik Aşısı)


PRP (Plateletten Zengin Plazma) tedavisi, hastanın kendi kanı ile tedavi edildiği bir yöntemdir. Hastanın kendisinden alınan kanın özel işlemlerden geçirilmesi ile konsantre edilen platelet hücreleri, doku iyileşmesini sağlayan büyüme faktörlerini salgılarlar. İşlem sonucunda elde edilen jel, mezoterapi yöntemiyle ya da maske olarak yüz, boyun, saç, vs istenen bölgeye uygulanabilir. Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirerek deride tazelenme, parlaklık, ince çizgilerde kaybolma gibi etkiler elde edilmiş olur.


Somon DNA


Yaşlanmayla ile birlikte, deri altı dokunun en önemli destek elemanları olan kolajen sentezi azalır ve hyalüronik asit miktarı azalır. Derimiz matlaşır, sağlıksız ve yaşlı görünmeye başlar. Deri altı dokuda eksilen bu proteinleri yerine koymanın en doğal yolunun da somon balığından elde edilen polinükleotidlerin olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Somon DNA uygulamasında, derinin yeniden yapılandırılmasını sağlayan somondan elde edilen polinükleotidler 2 veya 3 seansta deriye uygulanır. Uygulamalar 2-3 hafta aralıklarla ile planlanır, her bir uygulama sadece 15dakika kadar sürer ve kişi uygulamadan hemen sonra cildinde herhangi bir belirti olmadan günlük yaşamına devam edebilir. Uygulamadan kısa bir süre sonra deride yenilenmenin belirtileri görülmeye başlar. Yapılan her uygulamada deri yapısı güçlenerek, elastikiyet ve sıkılığı artar ve derinin nem dengesi düzenlenir. Böylece sağlıklı, pürüzsüz ve aydınlık bir cilde sahip olan kişi yepyeni bir enerji ve ışıltı kazanır. Tüm olumlu etkileri yaklaşık 12 ay boyunca devam eder.

İlerleyen yaşlarda yaşlanma belirtilerini geriye döndürmek amacıyla, daha genç yaşlarda ise cildin sağlığını korumak ve geleceğe yatırım yapmak için kullanılabileceğinden yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin herkese uygulanabilir. Yüz, dekolte, göz altı, saçlı deri ve ellerde kısacası yenilenme gerektiren vücudun her alanında uygulanabilir.


İple (Ameliyatsız) Yüz Germe


Ameliyatsız yüz germe veya asma diye de adlandırılan bu yöntem orta yüz sarkmaları, kaşlarda düşme, çene hattı sarkmaları, boyunda gevşeklik durumlarında anestezi ve hastanede yatış gerektirmeden uygulanabilen yöntemdir. Uygulama yüzün sarkan bölümlerinin özel dizayn edilmiş ipler yardımıyla gerdirilmesi prensibine dayanır. Ancak bu yöntemlerin hiçbir zaman bir yüz germe operasyonuna alternatif olmadığını belirtmek gerekir. Kişinin ihtiyaçlarına göre dolgu ve/veya botulinum toxin uygulamaları ile kombine edilebilir. İşlem yaklaşık yarım saat kadar sürer. Geride görünür bir iz bırakmayan bu işlemden sonra ciltte gamzeler veya dalgalanmalar olabilir ancak bu dalgalanmalar 1 hafta içerisinde dağılır. Elde edilen sonuç yaklaşık 1,5-2 yıl devam eder ve vücutta eriyen bir malzeme olması nedeniyle çıkartılması gerekmez.

Oluşturma: 29.03.2018 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 04:23
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu