KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalp Sağlığı İçin Basit 7'li

Kalp damar hastalıkları dünyada ölümlerin en başta gelen sebepleridir. Amerikan kalp cemiyeti herhangi bir kişinin basit ve ucuzca yapıp kalp damar hastalığı riskini ve kalp damar hastalıklarından ölme ihtimalini azaltacak 7 öneride bulunmaktadır. Bu önerilerden bir veya ikisi ile başlayıp tamamı ile uygulamanız uzun ve üretken bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Olcay kalp sağlığı için dikkat edilmesi gereken 7 kural hakkında bilgilendirdi.


Hayatın Basit 7’lisi

Hipertansiyonunu Kontrol Altına Al: Hipertansiyon kardiyovasküler hastalık ve inme için en büyük risk faktörüdür. Kan basıncınız önerilen aralıkta kaldığı zaman kalp, damarlar ve böbrek üzerine düşen yük azalır böylece daha uzun yaşarsınız.

Kolesterolünü Kontrol Altına Al: Yüksek kolesterol damarlarda plak oluşumuna ve sonrasında damarların tıkanarak kalp krizi ve inme geçirmenize neden olmaktadır. Kolesterolünüzü kontrol ettiğinizde damarlarınıza açık kalmak için yüksek şans vermektesiniz.

Kan Şekerini Düşür:  Yediğimiz besinlerin bir çoğu glukoz’a (kan şekeri)  dönüşmekte ve vücudumuz bunu enerji olarak kullanmaktadır. Uzun zaman yüksek kalan kan şekeri seviyeleri kalp, böbrek göz ve sinirlere zarar vermektedir.

Harekete Geç: Hareketli bir hayat yaşamak kendinize ve sevdiklerinize verebileceğiniz en kıymetli hediyedir. Basitçe gün içerisinde ne kadar çok fiziksel aktivite yaparsanız o kadar uzun ve kaliteli bir hayat sürersiniz.

Yediklerine Dikkat Et: Sağlıklı bir diyet kalp damar hastalığına karşı en etkili silahınızdır. Kalp damar sağlığına faydalı bir diyetle beslendiğinizde ömür boyu kendinizi iyi hissetme ve sağlıklı kalma şansınızı arttırmaktasınız.

Kilo ver: Vücudunuzdan yağ ve lüzumsuz kilo kaybetmeye başladığınızda kalp, akciğer, kan damarları ve iskelet sisteminize düşen yükü azaltmaktasınız. Bu sayede kendinize aktif yaşam, kan basıncında düşme ve kendinizi daha iyi hissetme gibi hediyeler vermiş olacaksınız.

Sigarayı bırak: Sigara içenlerin kalp damar hastalığı geçirme riski yüksektir. Sigara içiyorsanız sağlığınız için yapacağınız en iyi şey sigarayı bırakmaktır.  


Prof. Dr.
Ayhan Olcay
Kardiyoloji
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 26.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 26.12.2018 11:32
Oluşturan: Ayhan Olcay