KURUMSAL HABERLER


+A A-

Çocukları Soğuk Değil, Virüsler Hasta Ediyor !

Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar genellikle akut gelişir. En çok soğuk algınlığına sebep olurlar. Viral ajanların en sık görülenleri 100’ den fazla tipi olan rinovirüslerdir. Soğuk algınlığı çocukluk çağında daha sık görülür. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tahsin Özbek soğuk algınlığı ve tedavileri hakkında bilgi verdi.


Soğuk algınlığı çocukluk çağında daha sık görülür. Hazırlayıcı faktörler arasında soğuk ve nemli hava, yorgunluk, stres ve beslenme bozuklukları sayılabilir. Burun; ağız ve göz sekresyonlarında bulunan virüs, hasta kişiyle temasla bulaşabileceği gibi havada asılı kalan virüslerin solunum yoluyla veya virüs bulaşmış ortak kullanılan alanlardaki eşyalara, kapı kolu, telefon gibi objelere dokunulmasıyla dolaylı yoldan yayılabilir.

Kuluçka Süresine Dikkat

Dr. Tahsin Özbek, ‘’ Virüsün yarattığı şişme, kızarıklık ve dokularda yarattığı ısı artışı, bezlerde salgı artışı ve solunum yolu örtüsünde dökülmeler oluşur. 1-3 gün süren bir kuluçka dönemi sonunda kişi kendini iyi hissetmemekte ve üşümektedir. Bu dönemde kuru bir tablo vardır. İştahsızlık, baş ve kas ağrıları, yüksek ateş, burunda tahriş ve hapşırık bu dönemdeki yakınmalardır. Yine bu dönemde burun içini örten mukoza dediğimiz örtü kurudur. Birkaç saat sonra bol sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada güçlük ile karakterize dönem başlar. Burun içi örtüsünde kızarıklığa bağlı renk değişikliği görülür. Burun mukozasında oluşan ödemin sinüs ağızlarını tıkamasıyla yüz ağrıları, östaki küpünü ( Kulak ve geniz arasındaki orta kulak havalanmasını sağlayan boru ) tıkamasıyla kulaklarda basınç hissi oluşabilir. Genellikle bu aşamadan sonra hastalık kendi kendini sınırlayarak düzelir. ‘’

Antibiyotik Tedavisi Uygulanır

Hastaların % 0.5-10 ‘ unda bakterilerin işe karışıp belirtilerinin devam ettiğini ifade eden Dr. Özbek, ‘’ Sulu ve açık renkli olan burun akıntısı koyulaşmaya ve sarı-yeşil bir renk almaya başlar. Akut sinüzit, akut orta kulak iltihabı, akut bademcik enfeksiyonu ve farenjit, bronşit ve hatta çocuklarda ishal ve boyunda lenf bezlerinde şişlik gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Etken olan virüslerin çok sayıda olması tam etkili aşıların yapılmasını engellemektedir. Hastalığın ilk döneminde burun tıkanıklığını gideren ilaç olarak ateş düşürücüler kullanılmalıdır. Yatak istirahati, sıvı alınımının arttırılması ve nemli bir ortam sağlanması alınabilecek önlemlerdendir. Bakterilerin katılımı ile oluşan ikincil enfeksiyonlar başlamışsa uygun antibiyotik kullanılmalıdır.’’ diye konuştu.

Soğuk Algınlığı Bulaşıcıdır

Dr. Özbek, ‘’Sağlıklı kişilerin soğuk algınlığı olan kişilerle temastan kaçınması, eğer mümkünse kağıt havlu, en azından farklı havlu kullanması uygundur. Soğuk algınlığı olan kişilerin de sağlıklı kişilerden özellikle astım ve kronik akciğer hastalığı olan kişilerden uzak durması, maske kullanmaları önerilir.’’

Dr. Öğr. Üyesi
M. Tahsin Özbek
Kulak Burun Boğaz
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 22.02.2019 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 05:03
Oluşturan: M. Tahsin Özbek