Omurga Kanal Darlığında Endoskopik Cerrahi

Omurga Kanal Darlığında Endoskopik CerrahiEndoskopik diskektomi (Omurga Kanal Darlığı Cerrahisi), spinal disk hernisi hastalarının tedavisinde en az invaziv ve en etkili cerrahi tekniktir. Endoskopik omurga cerrahisi ile cerrahların fıtıklaşmış diskleri çıkarmak için kemik ve kasları hasarlandırmalarına, kemiklerden sıyırmalarına ve travmatize etmelerine, açık yara oluşturmalarına gerek yoktur. Cerrahlar, küçük bir cerrahi porttan (tüp) bir akıllı telefon kamerasından daha küçük bir kamera ile omurgayı görebilirler. Büyük kesilerden kaçınılır. Prosedür, geleneksel omurga ameliyatlarının yaptığı gibi omurganızı travmatize etmez. Disk herniasyonu için tüm süreç yaklaşık 30 dakika sürer. Hastane yatış süresi çok daha kısadır. Normal hayata dönme süresi sadece birkaç gündür. Profesyonel sporcuların spora dönüş zamanı 3-6 hafta civarındadır.

Bir veya iki portaldan yapılan tipleri mevcuttur. Günümüzde en ileri ve gelişmiş teknik, çift portaldan, yani iki ayrı delikten eş zamanlı olarak kamera ve cerrahi aletlerin aynı anda kullanımını sağlayan, Unilateral Biportal Endoskopi tekniğidir.

Omurga Kanal Darlığı Ameliyatı Öncesi

Doktorunuz bir diskektomi önerdikten sonra muhtemelen birçok sorunuz olacaktır. Bunları bir kağıda yazıp bir sonraki randevunuzda sormanız veya e-posta ile göndermeniz çok önemlidir. Herhangi bir alternatif olup olmadığını ve ameliyatı olmamayı seçerseniz ne olacağını bilmek isteyebilirsiniz.

Omurga Kanal Darlığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diskektomi işlemimiz ile hasta ameliyathaneye getirilerek intravenöz sedasyon/anestezi uygulanmaktadır. Anestezi altında, doğrudan görmek için omurgaya küçük bir metal tüp yerleştirilir. Bu tüp, cerrahi aletler için bir geçiş görevi görür, böylece hastanın kaslarının yırtılması veya kesilmesi gerekmez. Daha sonra, tüpten bakılarak doğrudan bakı altında halka şeklindeki yırtık, şişkin disk veya fıtıklaşmış disk kolayca bulunabilir.

Röntgen ve doğrudan görüntüleme rehberliğinde, fıtıklaşmış diskin bir parçası bir tutucu ile çıkarılır. Küçük bir disk çıkıntısı veya halka şeklindeki yırtık, disk malzemesini buharlaştıran, disk içindeki ağrı sinirlerini öldüren ve disk malzemesinin çevredeki sinirlere daha fazla sızmasını önlemek için diski sertleştiren bir lazerle tedavi edilebilir. Son olarak tüp çıkarılır ve kesi bir veya iki dikişle kapatılır. Komplikasyon oranları açık/mikrodiskektomi ameliyatlarına göre yok çok çok daha nadirdir ve yok denecek kadar azdır.

Omurga Kanal Darlığı Ameliyatı Sonrası

Doktorunuz tarafından önerilmesi veya bel fıtığı ameliyatına, disk fıtığı ameliyatına, şişkin disk ameliyatına, disk kayması ameliyatına veya bel fıtığı için sırt ameliyatına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, tüm bunlar bir diskin kısmen çıkarılmasını gerektirecektir. Bunların hepsinde faydalar, iyileşme ve riskler benzerdir.

Omurga Kanal Darlığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Genellikle hasta ameliyatla aynı veya takip eden gün evine gider. Doktorunuz prosedürü takip eden ilk üç hafta için size talimatlar verecektir - bunlar omurganın korunmasına ve tam ve sağlıklı iyileşmenin sağlanmasına yardımcı olur.

Altı hafta sonra, kontrol amacıyla hastalara röntgen çekilir ve yara yeri insizyonları iyileşme açısından değerlendirilir. Çoğu hasta ameliyattan bir ila iki hafta sonra işe döner, ancak fiziksel olarak zorlayıcı meslekleri olan hastaların işe dönmesi altı hafta kadar sürer. Reçeteli ağrı kesici ilaçlara genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Doç. Dr.
Okan Özkunt
Ortopedi ve Travmatoloji
MEDICANA ATAKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 27.01.2023 01:06
Son Güncelleme: 27.01.2024 01:01
Oluşturan: Okan Özkunt
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri