KURUMSAL HABERLER


+A A-

Çocuklardaki gizli taşıyıcılığın nedeni 'bağışıklık sistemi' olabilir

Güney Kore'de, uzmanların yaptığı araştırma, çocukların koronavirüs (Covid-19) semptomu göstermeseler bile virüsü haftalarca burun ve boğazlarında taşıyabildiği ortaya koymuştu. Araştırmayı değerlendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, "Bu durum çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili olabilir. BETA mikrobu da (boğaz enfeksiyonu mikrobu) koronavirüs gibi en fazla taşıyıcılık özelliği olan mikrop ancak belirti vermediği durumlar oldu” dedi.


Çocuklardaki gizli taşıyıcılığın nedeni 'bağışıklık sistemi' olabilir


Güney Kore’de, 91 çocuk üzerinde 22 ayrı merkezde yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuklar,koronavirüsü haftalarca boğazlarında ve burunlarında taşıyabiliyor. Araştırmada, çocuklardanbazılarının semptomlarının 36 güne kadar sürdüğü belirtildi. Konu hakkında değerlendirmedebulunan Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. ÜyesiAlper Özkılıç, "Yetişkinlere göre çocukların koronavirüsü hiç semptomsuz taşıması söz konusu vebunun nedeni belli değil" dedi.

GİZLİ TAŞIYICILAR BULAŞMA RİSKİ ADINA TEHLİKE YARATIYOR

Yaşanan bu durumun çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi AlperÖzkılıç, şunları söyledi:

"Bu durum çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili olabilir. Çocukların belirti göstermeden koronavirüsütaşıma riski yüksek. Bu gizli taşıyıcıların hastalığı bulaştırma riski adına tehlike yarattığınıdüşünüyoruz. O yüzden korunmaya yönelik okullarda çok daha radikal tedbirler alınmalı. Çocuklarınkorunma eğitimleri konusunda korunmaya yönelik ebeveynlerin yanı sıra okulun sıkı tedbirler alması,bu konuda eğitimler verilmesi çok önemli. Okullarda maske kullanımı, sosyal mesafe kurallarına önemverilmeli. Bunlar en başından beri söylenen kurallar ancak bunların okullarda yapılması çok önemli."

"ÇOCUKTA ATEŞ, BAŞ VE BOĞAZ AĞRISI GİBİ BELİRTİ OLMUYOR”

Beta enfeksiyonu adı verilen boğaz enfeksiyonunun da çocuklarda belirtisiz ilerleyebildiğini anlatanDr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, iki hastalığın benzer belirti gösterdiğini ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi AlperÖzkılıç, "Koronavirüs dışında farklı enfeksiyonlar var. BETA enfeksiyonu adı verilen bir boğazenfeksiyonu var. Bu hiç semptom göstermeden çocuklarda boğaz bölgesinde ortaya çıkıyor. Çocuktaateş, baş ve boğaz ağrısı gibi hiçbir belirti olmuyor. Çocuk eğer taşıyıcı ise kreş ve anaokulu gibiortamlarda diğer çocuklara bulaştırıyor. Bizim en sık gördüğümüz, taşıyıcılık potansiyeli olan mikropBETA. Bu boğaz enfeksiyonunu teşhis etmek için boğazdan sürüntü alırız. Taşıyıcılar bu sayedebelirlenir" değerlendirmesinde bulundu.

"GRİP AŞISINI MUTLAKA YAPTIRIN"

Zatürre ve grip aşısının çocukta koronavirüs seyrini olumlu yönde etkileyeceğine dair bilgilerinolduğunu hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, “O yüzden buaşıları yapmak istiyoruz ki çocuk koronavirüse yakalanırsa daha hafif belirtiler ile atlatsın. Çocuklarınzatürre aşıları bebeklik döneminde yapılıyor. Bu aşının tekrarına o nedenle gerek yok. Zatürre aşısınıtekrarlamayacağız ama grip aşısını bütün çocuklar için tavsiye ediyoruz. Aşı henüz piyasaya sunulmadıEylül- Ekim gibi aşılamalar başlayacak” dedi

Dr. Öğr. Üyesi
Alper Özkılıç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 06.10.2020 12:00
Son Güncelleme: 13.02.2021 09:35
Oluşturan: Alper Özkılıç