KURUMSAL HABERLER


+A A-

Covid-19 Aşısı Kanser Hastaları İçin Risk Mi?

Kanser hastalarının önemli bir risk grubunu oluşturduğu pandemi döneminde aşılanma sürecine gelindi. Bugünlerde kanser hastalarının ve yakınlarının en sık soruları şu şekilde: "Aşı olmalı mı, işe yarayacak mı ve kısa-uzun vadeli yan etkileri neler olacak?" sorularını yanıtlayan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tek önemli bilgiler verdi.


Covid-19 Aşısı Kanser Hastaları İçin Risk Mi?

Kanser Hastaları Covid-19 Aşısı Olabilir Mi?

Medicana International Ankara Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı, Prof. Dr. İbrahim Tek “Kullanılan COVİD aşılarından klasik inaktive virüs aşısı olduğunu, mRNA aşıları gibi canlı virüs aşısı olmadığını kanser hastalarına güvenle uygulanabilir.” olduğunun altının çizdi.  Özellikle aktif kemoterapi alan hastalarda etkinliğin düşük olabileceği ifade eden Dr. Tek, bu aşılardan herhangi birinin yapılmasının kanser hastalarında da COVİD enfeksiyonu riskini azaltacağı düşünülerek sağlık bakanlığının onayladığı COVİD aşılarından birinin yaptırılmasını önerdi.

Kemoterapi Gören Hastalar Hangi Dönem Aşı Yaptırmalı?

Dr. Tek, pandemi döneminde hastaya kemoterapiyi bekletmeden başlamak gerekiyorsa, ya da hasta kemoterapi alıyorsa, kemoterapi başlamadan hemen önce veya kemoterapi kürleri arasında COVİD-19 aşıları yapılabilir olduğunu vurguladı. Bu süreçte aşılanması planlanan hastalar için ideal zaman, Prof. Dr. Tek’in ifade ettiğine göre kanser tedavisinin maksimum kan tablosu üzerine olan etkisinin (nötrofil değerlerinin en dip düzeyi) geçtiği en uzak olduğu günler olduğunu, hastaya kemoterapi alırken aşı uygulandığında aşıdan beklenen yararın düşük olacağı ihtimali göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. ,Prof. Dr. İbrahim Tek, “Monoklonal antikor veya tirozin kinaz inhibitörü gibi hedefe yönelik ilaç tedavileri alan hastalara COVİD-19 aşısı yapılabilir, COVİD-19 aşısının sistemik yan etkileri için en riskli dönem aşının yapılmasını takiben ilk 2-3 gün olduğu için İmmünoterapi tedavilerinin bu günlerde yapılmaması uygun olacağı kanısı mevcuttur.“ ifadelerinde bulundu.

Aşılamanın Etkisi Nasıl Olur?

Dr. Tek, 10 günden fazla 20 mg/gün ve üzerinde dozda steroid ve/veya anti-B hücre antikoru (Örn: Rituximab) tedavisi alan hastalarda immün baskılanma ihtimali daha yüksek olduğu için aşı cevabı çok sınırlı olabiliceğini ancak pandemi koşulları dikkate alınarak bu hastalarda da aşılama önerildiğini vurguladı. Kök hücre nakli yapılan hastalarda, nakil sonrası hastanın kan tablosunun düzeldiği anda aşı yapılabilir önerisinde bulunan Prof. Dr. Tek, ancak aşıdan beklenen yararın düşük olacağı akılda tutulmalı bilgisini verdi.


Prof. Dr.
İbrahim Tek
Medikal Onkoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 24.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 17.12.2021 10:26
Oluşturan: İbrahim Tek