KURUMSAL HABERLER


+A A-

Öldü öldü dirildi

Tıp literatürünün yüzde 25 yaşama şansı verdiği, 1 ayda 3 kez komaya giren Nurullah Atınız, doktorlarının da yardımıyla bu şansını iyi kullanarak hayatta kalmayı başardı


Öldü öldü dirildi

“İşime dönüp emekli olmak istiyorum”


İzmir’de yaşayan tır şoförü Nurullah Atınız, anevrizmaya bağlı beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırıldığında komadaydı. Yapılan ilk müdahale sonrası hemen ameliyata alındı. Ameliyat başarılı geçti ancak bu kez de vazospazm denilen beyin damarlarında büzüşme meydana geldi, yeniden komaya girdi. Kasıktan girilerek beyin damarlarındaki büzüşme açıldı hasta kendine geldi ancak bu kez hidrosefali denilen beyinde su toplanması meydana geldi, hasta üçüncü kez komaya girdi. Beyin Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun tarafından fazla sıvının boşaltılması için beynine şant takılan Nurullah Atınız, yüzde 75 “ölür” diyen tıp literatürünü yanıltarak yaşama tutundu.

Evli ve 2 çocuk babası 50 yaşındaki Nurullah Atınız, hayatını tır şoförlüğü yaparak kazanıyordu. 4 Ocak gecesi beyin kanaması geçiren Atınız, Medicana International İzmir Hastanesi’ne kaldırıldığında komadaydı. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun tarafından önce kasıktan girilerek anjiyosu yapılan hasta hiç bekletmeden ameliyata alındı. Anevrizma ameliyatında beyin içindeki 3 baloncuğu kapatılan Nurullah Atınız’ın operasyonu başarılı geçti.

Toplam 1 Ay Komada Kaldı

Beyin kanaması durumlarında, vazospazm denilen damar büzüşmesi durumunun görülebildiğini anlatan Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, “Hastamızda da damar büzüşmesi ne yazık ki gelişti ve hastamız yeniden komaya girdi. Hemen müdahale ederek anjiyografi ile yine kasıktan girip beyin damarlarına ilaç vererek damarlardaki spazmı giderdik. Hastamız kendine geldi ancak yine bu tür durumlarda olabilen bir başka durum daha gerçekleşti. Hidrosefali denilen hastamızın beyninde su toplanması meydana gelince hastamız 18. Günde yeniden komaya girdi. Yeniden ve acilen müdahale ederek hastamızı ameliyata aldık ve beynine şant takarak, beyindeki fazla sıvıyı boşalttık. Hastamız kitapta okutulan tüm koma hallerini 1 ay içerisinde yaşadı” dedi.

Yüzde 25 Yaşama Şansı Verilir

Nurullah Atınız gibi hastalarda, elde edilen tecrübelere göre literatürün yüzde 25 yaşama şansı verdiğinin altını çizen Doç. Dr. Uçkun, “Nurullah Bey’le işbirliği yaptık. Biz yerinde müdahaleler yaptık, kendisi de yaşama sıkı sıkıya tutunarak bize yardımcı oldu. Bu tür rahatsızlıklardan sonra hasta eğer hayatta kalırsa bir tarafında güçsüzlük olabilir. Ya da başkasına bağımlı hale gelebilir. Nurullah Bey’de de bazı kasılmalar oldu ancak şimdi fizik tedavi almaya başladı. Zannediyorum hastamız 6 ay -1 yıl arasında hayatına eskisi gibi devam edebilecek. Zorlu bir sürecin ardından yaşama tekrar tutunan Atınız ise, tam olarak iyileştikten sonra işine dönüp, 2 yıl sonra da emekli olmak istediğini ifade etti.

Doç. Dr.
Özhan Merzuk Uçkun
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 26.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 26.03.2021 11:34
Oluşturan: Özhan Merzuk Uçkun