KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sigara kullanımı mide kanserine yol açabilir

Mide kanseri, ülkemizde en sık görülen kanser türleri arasında 5. sırada yer almaktadır. Kansere bağlı ölümlerde ise mide kanseri ikinci sırada olup ölüm oranı görece yüksek bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara kullanımının da mide kanserini tetiklediğini belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sarper Işıksel uzun süreli ve sık sigara kullanımı akciğer kanserinin yanı sıra mide kanserine sebebiyet verebildiğini açıkladı. Peki, Mide kanseri nedir, neden olur, belirtileri nelerdir? Mide kanseri için risk faktörleri nelerdir? Mide Kanseri nasıl tedavi edilir?


Sigara kullanımı mide kanserine yol açabilir


Mide Kanseri Neden Olur?

Mide kanserinin toplumda sık görülen bir kanser türü olduğunu belirtilen Op. Dr. Işıksel, ‘Mide kanseri, yıllar içerisinde yavaş yavaş gelişen bir kanser. Bu kanser, midenin iç tabakasında yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlamasıyla oluşuyor. Hücrelerin kontrolsüz bir biçimde bölünmesine neden olan etkenler henüz tam olarak belirlenebilmiş değil. Ancak mide hücrelerinin genetik yapısında meydana gelen mutasyonların bu aşırı bölünmede etkili olduğu düşünülüyor.’ dedi.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanserinin ileri evrelere kadar belirti vermeyebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Işıksel devamında şunları söyledi: ‘Mide kanserinin ilerleyip çevre dokulara yayılım gösterene kadar sinsi bir şekilde ilerlemesi sık karşılaştığımız bir durum. Mide kanseri hastaları çeşitli semptomlar gösterip bize başvurduğunda maalesef kanser ilerlemiş olabiliyor. Bu nedenle hastaların mide ile ilgili şikayetlerini göz ardı etmemesi, şikayetleri hafif de olsa doktora başvurup gerekli kontrolleri yaptırması gerekiyor.’

Op. Dr. Işıksel mide kanserinde görülen belirtilere de dikkat çekti:

  Yutmada güçlük

  Yemekten sonra aşırı şişkinlik hissi

  Az miktarda veya küçük porsiyonlarda yemek sonrası aşırı tokluk

  Mide ekşimesi

  Hazımsızlık

  Bulantı

  Karın ağrısı

  İstemsiz kilo kaybı

Bu belirtilerden bir ya da birkaçını gösteren kişiler mutlaka doktora gitmeli ve gerek kanser gerek de diğer mide rahatsızlıkları açısından gerekli tetkikleri yaptırmalı.’

Mide Kanseri için Risk Faktörleri Neler?

Bazı faktörlerin mide kanseri açısından risk oluşturduğunun altını çizen Op. Dr. Işıksel sözlerine şöyle devam etti: “Mide kanseri gelişiminde rol oynayan çok sayıda farklı durum var. Bu durumlar, kişinin genetik yapısından yaşanılan yerdeki kültürel beslenme alışkanlıklarına kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alıyor. Sigara da bunlardan birisi. Sigaranın ne kadar süredir ve ne sıklıkla kullanıldığı ile mide kanseri arasında doğru bir ilişki olduğu bilinmektedir.”

Op. Dr. Işıksel mide kanseri risk faktörlerini ise şöyle sıraladı:

  ‘Gastroözofagial reflü hastalığı

  Obezite

  Tuzlu, baharatlı yemeklerin yoğun tüketildiği diyetler

  Yetersiz sebze meyve tüketimi

  Tütsülenmiş veya ızgarada pişirilen yemeklerin yenmesi

  Ailede mide kanseri hikayesi olması

  H. pylori enfeksiyonu

  Midede uzun süreli iltihaplanma (gastrit)

  Sigara içme

  Alkol kullanımı

  Mide polipleri şeklinde sayabiliriz.’

Mide Kanseri Tanı ve Tedavisi Nasıl Oluyor?

Mide kanseri teşhisinde endoskopi ve biyopsinin temel olduğunu ifade eden Op. Dr. Işıksel, ‘Endoskopi ile sindirim sistemini ağızdan başlayarak mideye kadar değerlendirebiliyoruz. Endoskopinin bir avantajı da işlem sırasında mideden biyopsi için örnek alınabilmesi. Yani biz endoskopi yaparken mideden doku örneği alarak kanser varlığını araştırabiliyoruz. Mide kanseri teşhisi alan hastalarda kanserin hangi dokulara yayılım gösterdiğini tespit edebilmek için BT ve PET gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanabiliyoruz. Bazı hastalarda kanser yayılımını araştırmak için kapalı yani laparoskopik cerrahi yöntem kullanarak hastanın karın boşluğunu değerlendirebiliyoruz.’ dedi.

“Erken dönemde tanı ile tedavi kısa sürüyor”

Bu aşamada erken tanının öneminin altını çizen Op. Dr. Işıksel, ‘Kanser yayılımı minimal düzeydeyken tanı koymanın bize tedavide büyük faydası oluyor. Erken dönemde yutma güçlüğü, aşırı şişkinlik gibi belirtilerle gelen hastalarda mutlaka mide kanseri açısından değerlendirme yapılması gerekiyor. Eğer kanser erken dönemde tespit edilirse daha efektif ve daha kısa süreli tedavilerle hastayı sağlığına kavuşturabiliyoruz.’ diyerek sözlerine devam etti.

Op. Dr. Işıksel, tedavi için ise ‘Mide kanseri tedavisinde önceliğimiz kanserli dokunun cerrahi olarak çıkarılması. Eğer tümör çok küçükse kanserli dokuyu endoskopik yöntemlerle çıkarabiliyoruz. Yine tümör boyutuna bağlı olarak hastalarda midenin kısmi (subtotal gastrektomi) olarak ya da tam (total gastrektomi) çıkarılması gündeme gelebiliyor. Hastalarda kanser lenf bezlerine yayılmışsa bu lenf bezlerinin de çıkarılması gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

Mide kanderi tedavisinde cerrahi dışındaki tedavi seçeneklerine de değinen Op. Dr. Işıksel, ‘Kemoterapi ve radyoterapi, kanser hastalarına ameliyat öncesi uygulanarak tümör boyutunun küçülmesi sağlanabiliyor. İleri evre mide kanserlerinde tümör geniş bir yayılım gösteriyorsa cerrahi işlem şansı olmayabiliyor. Bu hastalarda da kemoterapi ve radyoterapi ile kanser tedavisi yapılıyor. Tüm kanserlerde olduğu gibi mide kanserinin de hastanın genel durumuna ve kanserin evresine göre hasta bazında planlanması gerekiyor.’ diyerek sözlerini bitirdi.

Op. Dr.
Sarper Işıksel
Genel Cerrahi
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 13.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 13.04.2021 12:47
Oluşturan: Sarper Işıksel