KURUMSAL HABERLER


+A A-

Covid19 Sürecinde Oruç ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda yoktur. Ancak bağışıklık sisteminin güçlü olması korona virüsten hem korunmada hem de hastalığı atlatmada çok önemlidir. Güçlü bağışıklık ise beslenme düzeni ve çeşitliliği, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile mümkündür. Medicana Avcılar Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Havva Kılınç Covid19 sürecinde oruç ve beslenme hakkında bilgi verdi.


Covid19 Sürecinde Oruç ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sahur ve İftarda Besin Çeşitliliğine Önem Verilmeli


Dyt. Havva Kılınç, ‘’ İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında oruç tutarken aynı zamanda koronavirüs ile mücadele etmemiz gerektiği için beslenme düzenimiz daha da önem kazanmaktadır.

Ramazan Ayı süresince bağışıklık sistemini güçlü tutup, vücudun koronavirüse karşı daha dirençli olabilmesi için beslenmede dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır. Sahur ve iftardaki menü içeriği, iftardan sahura kadar olan zaman aralığında sıvı ve doğru besin tercihleri yapmak önemlidir Öğün içerikleri,  her türlü besin grubunu (sebze, meyve, tahıl, et, yumurta, kurubaklagil, süt ve ürünleri) yeterli miktarda içermelidir. Unutmamak gerekir ki, günlük olarak gereksinim duyulan protein, enerji, vitamin ve mineral miktarları Ramazan Ayı süresince de değişmez. Bu nedenle Ramazan Ayı içerisinde tüm besin gruplarında yer alan besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Böylece koronavirüse karşı bağışıklık sistemi güçlü tutulur. Düşük fiziksel aktivite ile birlikte tutulan oruç hem uzun süren açlık hem de susuzluk nedeniyle bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Kabızlık problemi yaşamamak adına, sahur ve iftarda çiğ sebze, meyve tüketilmeli, haftada 2-3 gün iftarda kurubaklagil (mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya) ve zeytinyağlı sebze yemekleri yapılmalıdır. ‘’ dedi.

Minimum 2 litre Su İçilmeli


İftar ve sahur arasında minimum 2 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir diye kaydeden Dyt. Havva Kılınç, ‘’ Ramazanda en önemli kurallardan biri sahur yapmaktır. Sahur da öğününüze ekleyeceğiniz  en önemli besin aynı zamanda iyi sindirilebilen protein olan yumurtadır. Uzun süre aç kalmak iştahı ve doyma eşiğini artıracağından, genelde tüketilenden çok fazla miktarda besin, hızla tüketilmektedir. Bu nedenle besinleri acele etmeden iyice çiğneyerek tüketmek, başta vücut ağırlığını kontrol edeceğinden sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterir. İftarı iki öğün gibi değerlendirebilirsiniz. Ön iftar sonrası 15-20 dk  beklemeniz hem midenizin hazmı hem de kontrollü beslenme açısından önemlidir.

Metabolizma yavaşlamasından kaçınmak için iftardan 1-2 saat sonra ara öğün yapılmalı. Güçlü antioksidan içerikleriyle bağışıklıkta önemli role sahip meyveye uygun porsiyonda yer verilmelidir.

İftardan sonra yapacağınız 30-45 dk lık hafif tempolu yürüyüşlere zaman ayırılmalıdır.

Yemekler Çok Yağlı Olmamalı

Dyt. Havva Kılınç’’ Yemeklerin hazırlanmasında çok yağ kullanılmamalı ve yağlı besinler tüketilmemelidir. Ramazan Ayı boyunca geleneksel yiyeceklerin tüketimi arttığı için, kolesterol yönünden zengin olan kırmızı et, tereyağı ve sakatat tüketimi artmakta ve tavuk, balık gibi beyaz et tüketimi ise azalmaktadır. Bu nedenle, öncelikle kalp- damar hastalığı olan kişiler başta olmak üzere bireyler, kolesterol ve doymuş yağ tüketimine dikkat etmeliler. Bunların yerine hazmı kolay, mide- bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen posa içeren sebze, meyve ve tahıllı ekmek tercih edilmeli, yemeklerin hazırlanmasında kızartma yönteminden kaçınılmalıdır. Aşırı tatlı tüketiminden  kaçınılmalıdır. Tatlı olarak mümkün olduğunca şerbetli tatlılar yerine meyve ve sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bu maddelere dikkat ettiğiniz noktada hem kilo kontrolüne destek sağlamış hem de bağışıklık sisteminizin düşmesine engel olmuş olursunuz.’’

Oluşturma: 19.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 19.04.2021 04:18
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu