KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bebeği kundak yapmak kalça çıkığına neden olabilir

Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, bebeklerde doğuştan ya da doğumdan sonra ortaya çıkabilen kalça çıkığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kundak yapmanın, dar giydirmenin ve anne kucağı gibi ürünleri kullanmanın bebeklerde çıkığına neden olabileceğini açıkladı.


Bebeği kundak yapmak kalça çıkığına neden olabilir


Doğuştan kalça çıkığı nedir?

Kalça çıkığının ne olduğu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özkunt “Doğuştan kalça çıkığı, doğumsal olabildiği gibi bebeklik veya çocukluk döneminde de gelişebilen ve kalçanın anatomik bozukluklarını içeren bir spektrumun genel adıdır. Bu açıdan doğumsal kalça çıkığı terimine göre bu karmaşık sorunu daha net ve doğru bir biçimde ifade ettiğinden Gelişimsel kalça displazisi terimi giderek yaygınlaşmış ve doğuştan kalça çıkığının yerini almıştır.  Bu durum, doğum öncesi, doğumda veya doğum sonrası dönemlerde gelişebilir.” dedi.

Kalça çıkığında risk faktörleri nelerdir?

Doğuştan kalça çıkığında kimlerin risk altında olduğunu açıklayan Doç. Dr. Özkunt, bu risk faktörlerini şöyle sıraladı: “Doğuştan kalça çıkığı görülme sıklığı cinsler, yaş grupları, ırklar ve aynı memleketin farklı coğrafi bölgeleri arasında bile farklı oranlarda gözlenebilir. Tam çıkık ile sonuçlanan doğuştan kalça çıkığı, bin canlı doğumda 1-2 oranında görülür. Bu durum:

-Kız çocuklarında

-Ailede kalça çıkığı öyküsü olanlarda

-İkiz eşlerinde

-Makat doğumlarda

-Anne karnındaki sıvı azlığında (Oligohidramnios)

-Eşlik eden ayak ve diğer kemik deformiteleri (şekil bozukluğu ) olan bebeklerde daha sık görülmektedir.”

Bebeğimin kalçası çıkık mı, nasıl anlarım?

Kalça çıkığının aile tarafından nasıl anlaşılabileceğini anlatan Doç. Dr. Özkunt, kalça çıkığının “Küçük bebeklerde ailenin dışarıdan anlayabileceği bir durum olmadığını”  belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rutin olarak tercihen bebek 1-4 aylıkken bir ortopedi uzmanı muayenesi ve kalça ultrasonu yaptırılması önerilmektedir. 6 aylıktan büyük bebeklerde ise artık kalça kemiğinin başı kemikleştiğinden ultrason yerine röntgen çektirmeniz gerekebilir. Doktorunuz kalça muayenesi ve ultrason sonucunda size en doğru bilgiyi verecektir. Küçük bebeklerde muayenede eğer kalça çıkıksa yerine konabilir veya çıkartılabilir. Pili asimetrisi denilen bebeğin bacağındaki katlantılar arasında fark olması uyarıcı bir belirti olabilir fakat hiçbir zaman kesin kalça çıkığı var anlamına gelmez. 6 aylıktan büyük bebeklerde;

-Kalçalarda hareket kısıtlılığı

-Bacaklarda uzunluk farkı

-Yürürken aksama gibi belirtiler ön plandadır.”

Bebeklerde kalça çıkığının tedavisi nasıl yapılır?

Doç. Dr. Okan Özkunt, kalça çıkığı tedavisi konusunda ise şunları söyledi: “Eğer muayene ve ultrason sonucunda bebeğinizin kalçasında çıkık saptanırsa özel bir bandaj ile (Pavlik bandajı) kalça eklemi yerine konmaya çalışılır. 3 hafta sonra doktorunuz size kontrole çağırır ve tekrar ultrason ile kalçanın yerinde olup olmadığını kontrol eder. Eğer kalça halen yuvada değilse ameliyat ile yani açık olarak kalçanın yerine konması ve 3-6 ay kadar alçı ile takip edilmesi gerekebilir. Daha büyük çocuklarda kalça yuvası gerekli kontakt sağlanamadığından yeteri kadar gelişemez yani ameliyatla kalçayı yerine koymak yetmeyebilir. Yuvanın hacmi arttırılması için kemik ameliyatları (asetabuler osteotomiler) gerekecektir. Eğer ki ilk muayenede kalça yerinde ama gelişim geriliği varsa doktorunuz bebeğiniz kalçalarını ayrık tutmaya yarayan bir aparat (abduksiyon ortezi ) kullanmanızı isteyebilir.”

Bebeğimi nasıl korurum?

Bebeklerin kundak yapılmaması, bebeğe dar giysiler giydirilmemesi ve anne kucağı gibi ürünlerin kullanılmaması konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Özkunt, doktor kontrolünün de bu konuda büyük öneme sahip olduğunu vurguladı:

“Kalça çıkığı doğuştan değil sonrada gelişen bir durumdur. Siz ebeveyn olarak kalça çıkığını önlemek için bir şeyler yapabilirsiniz.

-Kundak yapmayın

-Dar giysiler giydirmeyin

-Bebeğinizin kalça kısmını sıkı sıkıya saran, bacakları sürekli kapalı pozisyonda tutan askı, taşıyıcı veya anne kucağı gibi şeyler kullanmayın

-Muhakkak doktor kontrolünü aksatmayın.”

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 01.07.2021 11:41
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu