KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sadece Birkaç Küçük Değişiklikle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Kalp Sağlığının Önemi


Sadece Birkaç Küçük Değişiklikle Kalp Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Her yıl dünyada yaklaşık 20 milyon insan, kalp hastalıklarına bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Oysaki kalp hastalıkları önlenebilir. Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80'i önlenebilmektedir.

Kalp sağlığına önemi vurgulamak ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla, her yıl 29 Eylül Dünya Kalp Günü olarak kutlanmaktadır. “Sadece birkaç küçük değişiklikle bile, insanların kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz.” diyen Medicana Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Begüm Öztürk: “Kişiler; sağlıklı beslenmeleri, daha fazla hareket etmeleri ve tütün kullanmamaları için yüreklendirilebilir.” dedi.

Dr. Begüm Öztürk ayrıca; çocuklarımızın şimdiden kalp sağlığı dostu bir yaşam alışkanlığı kazanmalarını ve bunu ömür boyu sürdürmelerini sağlayabilirsek, ileride daha sağlıklı nesiller yetiştirebileceğimizi belirtti.

Önce Sağlıklı Beslenme

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4'ü ile doğrudan bağlantılıdır. Günümüzde giderek daha fazla insan; şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketmektedir.

Kalp sağlığını korumak için:

 • Meyve ve sebzeler açısından zengin olan kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı olur.
 • Sağlıklı gıdaları çocuklar için ilginç hale getirin. Rengârenk gıdaları seçin ve yemek pişirirken bunları kullanın.
 • Porsiyonları gözden geçirin; daha küçük tabaklar kullanın. Tükettiğiniz meyve ve sebze porsiyonlarının ve etin daha fazla ya da karbonhidratlı gıdalardan daha az olmasını sağlayın.

Fiziksel Aktivite Olmazsa Olmaz

Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Orta şiddetteki fiziksel aktivite örnekleri olarak şunlar sıralanabilir:

 • 35 dakika hızlı tempolu yürüyüş,
 • 30 dakika bisiklete binme,
 • 20 dakika yüzme,
 • 15 dakika ip atlama gibi sporlar

Veya:

 • 45-60 dakika araba yıkama,
 • 45-60 dakika cam veya yer silme,
 • 30-45 dakika bahçe işi,
 • 15 dakika merdiven çıkma.

Hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar başlangıçta çok hafif egzersizlerle başlamalı, egzersiz şiddeti kendi uyumuna göre artırılmalıdır.

Sigaraya Hayır

Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600.000'den fazla insan, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybetmektedir.

Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız, ailenizin geleceği açısından çok önemlidir. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek destek hizmetlerinden faydalanın.

Düzenli Kontrol

Düzenli sağlık kontrollerinden geçmek en az bu adımlar kadar önemlidir. Hekiminize başvurun; kan basıncı, kolesterol ve glikoz düzeylerinizi, kilonuzu ve vücut kütle indeksinizi (VKİ) ölçtürün. Böylece riskleriniz belirlenebilir. Hekimimizin önerileri doğrultusunda yaşam tarzınızı belirleyebilirsiniz.

Risk Faktörleri

Kalp hastalıkları ve inme, yaşlıları, erkekleri ve varlıklı toplumları daha fazla etkilemektedir. Yine de kalp damar hastalıkları her iki cinsiyeti de etkiler. Kadınlar arasında bir numaralı ölüm sebebi yine kalp damar hastalıklarıdır. Her 3 kadından 1'inin ölümüne yol açan kalp hastalığıdır. Kadınların kalp damar hastalıkları risklerine ilişkin gerçekleri öğrenmeleri gerekmektedir.

Çocuklar da Risk Altında

Kalp damar hastalıkları riskleri, doğum öncesinde anne karnında başlar ve sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve tütün kullanımı sonucu çocukluğun ilerleyen dönemlerinde giderek artar.

Ne Yapmalıyız?

“Geleceğe sağlıklı nesiller yetiştirmek için önlemler almalıyız. Önce kendimizi sevmeli ve değer vermeliyiz. Ayrıca kendimizi hastalıktan korumalıyız. Sağlık hayatımızdaki en önemli değerimizdir, kalbimize iyi bakalım çünkü içinde sevdiklerimiz var.” diye belirtti.

Uzm. Dr.
Begüm Öztürk
Kardiyoloji
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 28.09.2020 12:00
Son Güncelleme: 29.09.2022 01:26
Oluşturan: Begüm Öztürk