KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyorKadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor


Medicana Sivas Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Burak Türkay, koronavirüs hastalarında kaybolan tad ve kokunun tekrar alınabileceğine değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

Türkay, koronavirüsün burun mukozasında ödem meydana getirdiğini ve koku moleküllerinin koku alanına ulaşmasını engellediğini belirterek, “  Kokuyu almamızı sağlayan sinirlerin burnun tavanında koku alanı (olfaktör bölge) olarak adlandırılan bölgede sinir lifleri bulunmaktadır. Havanın içerisinde bulunan koku molekülleri bu bölgeye ulaşınca sinir lifleri tarafından alınarak beyindeki koku merkezine iletilir. Koronavirüs ise burun mukozasında ödem meydana getirerek koku moleküllerinin koku alanına ulaşmasını engelleyerek ya da doğrudan sinir liflerini tahrip ederek koku alma bozukluklarına sebep olmaktadır” dedi.

“Bazen korona virüse yakalanmanın tek semptomu koku alma bozukluğu olabilir”

Op. Dr. Türkay, bazen koronavirüse yakalanmanın tek semptomu koku alma bozukluğu olabileceğini söyleyerek, “ Koronavirüsün sebep olduğu koku alma bozukluğu diğer viral üst solunum solu enfeksiyonu ajanlarına göre 27 kat daha fazladır. Bazen koronavirüse yakalanmanın tek semptomu koku alma bozukluğu olabilir. Yapılan çalışmalarda koronavirüse yakalanan hastaların yüzde 70 inde koku alma bozukluğu saptanmıştır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oranda koku alma bozukluğu saptanmıştır. Hatta son zamanlarda sürüntüsü negatif olup Covid 19 aşısından sonra da koku alma bozukluğu geçiren vakalarda bildirilmekte . Bu koku alma bozukluğu; kokunun alınamaması (anosmi) şeklinde olabileceği gibi hoş bir kokunun kötü bir koku (parosmi) olarak algılanması şeklinde de olabilir” ifadelerini kullandı.

“Koku alma bozukluğu düzelmeyen hastalar doktora başvursun”

Türkay, koku alma bozukluğu düzelmeyen hastaların doktora başvurmasının gerektiğini ifade ederek, “Koronavirüse yakalanan hastalarda genellikle hastalığın 4. gününde koku alma bozukluğu görülmeye başlar. Bu durum genellikle 1 ayda düzelmektedir. Özellikle hastalığı ağır geçirenler de bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir. 1 ay içerisinde koku alma bozukluğu düzelmeyen hastaların öncelikli olarak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurması önerilir” şeklinde konuştu.

Oluşturma: 10.12.2021 12:00
Son Güncelleme: 27.12.2021 12:12
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu