KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Çamlıca Hastanesi Uzmanlarından Ramazan Ayına Özel Öneri ve Uyarılar

Medicana Çamlıca Hastanesi iç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Engin Yurt ve Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Öziş, şeker hastalarının oruç tutmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Medicana Çamlıca Hastanesi Uzmanlarından  Ramazan Ayına Özel Öneri ve Uyarılar


Ramazanda Yanlış Beslenme Hayati Tehlike Yaratabilir

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte günlük beslenme şeklileri ve öğün sayılarında değişiklikler yaşanacak. Medicana Çamlıca Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ayşegül Öziş Oruç tutmanın sağlıklı insanların metabolik dengesini değiştirmeyeceğini ancak, Ramazan’da şeker hastalarının uzun süre aç kalmaları hayati tehlikeler doğurabileceğini söyledi.

Uzm. Dr. Ayşegül Öziş, “Ramazan ayında günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değişmektedir. Öğün sayısı 3 ana öğünden 2 ana öğüne düşmektedir. İftar ve sahur şeklinde olan bu 2 öğünde birdenbire ve tıka basa yemek yenilmemelidir. İftar açıldıktan sonra birden bire çok miktarda yemek yenilmemeli, aralıklı olarak az ve sık yemek yemeli, aşırı tatlı, bol yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Erişkin bir insan günde 2.5-3 lt su içmelidir, iftar-sahur arasında günlük ihtiyaç olan sıvı tüketilmeye çalışılmalıdır.” dedi.


Hangi Durumlarda Oruç tutulmamalıdır?

Hamileler, emziren anneler,  akli dengesi yerinde olmayan insanlar, seyahat halinde olanlar, çok yaşlı ve hasta olanlar, ağır kalp ve böbrek hastalığı olanlar, mide ülseri, karaciğer yetmezliği rahatsızlığı olanlar oruç tutmamalıdır. Şeker hastalarında oruç tutmak sakıncalı olabilir, iftardan sonra aşırı yemek yeme sonrasında kan şekeri yükselebilir, bu durum hiperglisemi komasına sebep olabilir. Ramazan'da şeker hastaları uzun süre aç kalırsa hipoglisemi denilen kan şekeri düzeyinin düşmesi ile hayati tehlikeler olabilir.

ÖNEMLİ NOTLAR;

Yemekten sonra midenin boşalması için en az 30-60 dakika süreye ihtiyaç vardır. Reflü denilen mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını engellemek için yemekten sonra hemen yatılmamalı, en az yarım saat-1 saat oturur veya ayakta pozisyonda durulmalıdır. İftar açıldığında bol miktarda yemek yemek, gazlı içecek, aşırı çay-kahve tüketimi, aşırı yağlı yemek yemek, çikolata tüketimi reflü hastalarının şikayetini artıracaktır.

İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek yerine, biraz hareket etmek, yürüyüş yapmak sindirimi rahatlatır.

Ramazan ayının özellikle kronik hastalığı olanlar oruç tutarken mutlaka doktorlarına danışmalıdır.


Uzm. Dr.
Ayşegül Öziş
Gastroenteroloji
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 18.04.2021 12:00
Son Güncelleme: 15.12.2021 10:27
Oluşturan: Ayşegül Öziş