KURUMSAL HABERLER


+A A-

Güçlü Bağışıklığın Kaynağı Düzenli ve Yeterli Su Tüketimi!Güçlü Bağışıklığın Kaynağı Düzenli ve Yeterli Su Tüketimi!

Dünya Sağlık Örgütü özellikle kadınların günde en az 14 bardak su içmelerini önermekte olduğuna dikkat çeken; yeterli ve düzenli miktarda su tüketiminin bağışıklık, böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati önem taşıdığını vurgulayan Medicana Çamlıca uzman hekimleri, az su içilmesinin ciddi bir çok hastalıktan ise kilo alımına kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabileceğini vurguladılar. Ayrıca bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçlarını kendileri göremeyecekleri için, aileler bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguladılar.

Yaşamın En Lezzetli Kaynağı; Yaşam için hayati öneme sahip olan suyun, bütün biyolojik yaşamı ve faaliyetleri ayakta tutuğunu, belirten Medicana Çamlıca Hastanesi uzman hekimleri, biyolojik bir çözücü olan suyun vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağladığını söylediler. Düzenli ve yeterli su tüketilmemesinin başta böbrekler olmak üzere, kalp, karaciğer gibi organlarda hayati olumsuzluklara yol açabileceğini, vücut ısısında dengesizlikler, ciltte kuruluk, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa neden olabileceğini vurguladılar.

Başka içecek “su” ile Eşdeğer Değildir; Hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yeterli miktarda yani, günde 2-2,5 litre su tüketmenin vücudun su ihtiyacını karşılayacağını söyleyen uzmanlar, suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; dilimlenmiş meyve dilimleri, salatalık, elma, tarçın veya havuç, kereviz gibi sebzelerde suyu tatlandırabileceğini belirttiler. Ayrıca çay, kahve gibi içeceklerin vücuttan su atımını artırdığı için suyun yerine konmaması gerektiğinin altını çizdiler. Susama hissi yanında, idrar rengi de su dengemiz hakkında bilgi verdiğini söyleyen uzmanlar, “idrar miktarı azalıp, rengi koyulaştıkça su içmek gerektiğini, susama hissi beklenmeden su tüketmeli, uyanınca 1 bardak, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, egzersiz yaparken, sıcakta çalışırken, uzun-hareketsiz yolculuklarda su tüketimi arttırılmalıdır.” diye açıklamalarda bulundurlar.

Sağlıklı Böbrekler İçin Olmazsa Olmaz; Yeterli su tüketmemenin en önemli etkisinin böbrekler üzerinde görüldüğünü ifade eden Medicana Çamlıca Hastanesi uzman hekimleri, vücutta oluşan üre, kreatin, ürik asit gibi zararlı maddelerin seyreltilip vücuttan atılabilmesi için su tüketiminin hayati önem taşıdığını belirttiler. Ayrıca yeterli su miktarının olmaması idrar akımını yavaşlattığı için idrar yolu iltihapları ve böbrek taşları ilerleyen durumlarda ise böbrek yetmezlikleri oluşabildiğini söylediler.

Kalp Hastalıklarına Karşı Su Kalkanı; Kalp hastalıklarının özellikle de kalp krizlerinin su ile yakından ilişkisi bulunduğunu belirten uzmanlar, yapılan araştırmalarda; günlük su tüketimine dikkat edenlerle etmeyenler arasında kalp krizi bakımından belirgin bir fark olduğunun ortaya çıktığını söylediler. Susuz kalan vücutta kanın koyulaştığı ve pıhtılaşma eğilimini artığının, buna bağlı olarak tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri görülebildiğini ifade ettiler. Ayrıca kalbin fonksiyonlarını yeterince yerine getirememesinin karaciğer ve akciğerde de olumsuz sonuçlar doğurabildiğinin altını çizdiler.

Sağlıklı Cilt, Hızlı ve Aktif Metabolizmanın da Kaynağı Su; Düzenli ve yeterli miktarda su tüketiminin sağlıklı yaşam ve sağlıklı bir beden için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi uzmanları, vücudun en büyük organı derinin suya ihtiyacı da büyüklüğüyle orantılı olduğunu; ayrıca dolaşım sisteminin deriye yeterli su sağlayamadığı, durumlarda hücre içi suyu azalarak derinin onarım hızı düşürebildiğini belirttiler.

Diğer yandan düzenli su tüketilmesi metabolizmayı hızlandırdığının altını çizen uzmanlar,  “0” kalori olan suyu düzenli tüketmenin, düzenli beslenmeyi de desteklediğini söylediler. Sabah kalkınca ve akşam yatmadan su içmek tokluk hissi oluşturmakta ve dolaylı olarak kilo verilmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca tükürük ve mide salgılında bulunan su besinlerin sindirilmesinde görev almaktadır.

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Su Tüketimini Önemseyin; Günlük olarak vücut, besin hijyeni bakımından da su hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Sadece elleri su ve sabunla temizlemek bile birçok bulaşıcı hastalığa karşı kalkan oluşturmaktadır. Su tüketiminin ve su kaynaklarının kısıtlı olduğu ülkelerde, ishal, tifo grip gibi bir çok bulaşıcı görülmekte ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Bunların yanı sıra yeterli su tüketilmemesi;

• Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu
• Baş ağrısı
• Kabızlık
• Saç dökülmesi ve kepeklenme
• Emziren kadınlarda süt azlığı
• Kas krampları gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Covid-19 Enfeksiyonunda Suyun Önemi; Covid-19 enfeksiyonundan korunmada en etkili olabilecek önlemlerden birinin de bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu söyleyen Medicana Çamlıca hastanesi uzmanları, güçlü bağışıklık için dengeli, yeterli ve düzenli beslenmenin yanı sıra bol su tüketiminin de vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak, bakterilerin ve virüslerin etkisiz hale getirilmesi ve vücuttan atılabilmesi için çok önemli olduğunu vurguladılar.

Oluşturma: 31.05.2021 12:00
Son Güncelleme: 15.12.2021 10:42
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu