KURUMSAL HABERLER


+A A-

Erkeklerde Jinekomasti Sık Görülebiliyor

Jinekomasti erkeklerde kadınsı meme büyümesidir. Jinekomasti erkeklerde oldukça yaygın ve erkeklerin %50’sinde görülen bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi, birden fazla nedenin olabileceği bilinmektedir. Çoğunlukla seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığına dair bilgiler bulunmaktadır. Medicana Avcılar Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Fikret İrkin erkeklerde görülen jinekomasti hastalığı hakkında bilgi verdi.


Erkeklerde Jinekomasti Sık Görülebiliyor

Jinekomastili Hastalarda Süt Bezleri Nadiren Bulunuyor

Dr. Fikret İrkin, ‘’ Ergenlik dönemlerindeki gençlerde rastlanan jinekomastilerin çoğu kendiliğinden geçebilir. Jinekomastili hastalarda süt bezleri nadiren bulunur. Yeni doğan bebeklerde görülen jinekomasti ise anneden geçen östrojen hormonu nedeni ile oluşur ve bu durum genellikle 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Jinekomasti ciddi bir sağlık sorunu olmadığı gibi bazı durumlarda sağlık sorunu olabilecek kadar farklı bir rahatsızlık ile kendini gösterebilir. Genellikle sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Jinekomastiye neden olan faktör bulunabilir ise tedavisi bu yönde olmaktadır. Jinekomastinin tipleri üç ana grupta değerlendirilir. 1- glandüler tip ( süt bezi büyümesine bağlı) , 2- miks  tip ( diğer ikisinin karma olarak olduğu ) 3- lipomatöz tiptir ( yağ dokusu artışına bağlı). Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu meydana getirir iken, lipomatöz tipte memenin yağ dokusu oluşturmaktadır. Mikst ( karışık ) tipte ise hem meme dokusu artışı hem de yağ dokusu artışı birlikte görülür ve çoğunlukla hastalarda mikst tip jinekomasti olarak meydana çıkar. Jinekomasti erkek meme büyümesinin tanımı olarak birçok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Kandaki östrojen (kadınlık hormonu) hormonunun artması ya da östrojen benzeri yapıların artması sorumlu tutulmaktadır. Bununla birlikte jinekomastinin oluşma sebebi genelde bulunamaz. ‘’ diye ifade etti.

Jinekomasti Elle Muayene de de Kendini Gösterebiliyor

Erkek meme lezyonlarının ayırıcı tanısında  hastanın klinik muayenesi oldukça önemli olup, ileriki yaşlardaki olgular jinekomasti tanısı konmadan kanser şüphesi ile doğrudan cerrahi tedaviye yönlendirilir ve çoğu zaman altta yatan nedenler araştırılmamaktadır diye ifade eden Dr. Fikret İrkin şöyle devam etti: ‘’  Jinekomastinin tanısını koymak için kesinlikle elle muayene edilip, meme dokusu içinde ip benzeri bir his veren diski hissetmek gerekmektedir. Deri ve deri altı dokusuna yapışık değildir. Fazla kilolu olan hastaların meme dokusundaki yağ fazlalığından diski ayırt etmek önemlidir. Şüpheli durumlarda ameliyattan önce ultrasonografi tetkiki ile herhangi bir kitlenin olup olmadığı yağ mı?, süt bezi mi? Hakkında bilgi edilir. Geçek jinekomastinin cerrahi dışında bir tedavisi yoktur. Diğer tedaviler, altta yatan sorunun tedavisi yapılır. Bunların dışında yağlanma bozukluğundan kaynaklanan yalancı jinekomasti kilo verilerek azaltılması mümkün olabilir. Lakin fazla kilo verilse de meme bölgesi yine de yağlı kalabilir. Aynı zamanda spor yapılır ise göğüs kaslarını geliştirmek faydalı olabilir. ‘’

Oluşturma: 19.01.2022 12:00
Son Güncelleme: 19.01.2022 04:17
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu