KURUMSAL HABERLER


+A A-

Virüs korkusuyla bu hastalıkları unutmayın

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral anlattı: Pandemi sürecinde pek çok kişinin sağlığını ihmal ettiğine dikkat çeken Dr. Oral, ‘Kalp, şeker gibi hastalığı olanlar kontrollerini aksatmamalı’ dedi.


Virüs korkusuyla bu hastalıkları unutmayın

Koronavirüs tüm dünyayı etkisine almasından bu yana birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bazı kısıtlamalara gidilmişti. Hem kısıtlamalar hem de insanların hastaneden virüs kapma korkusuyla hastaneye gitmeme durumu, kronik hastalıklıları olan hastaların takip ve tedavisine etkileri oldu. Kronik hastalıkların tanısının yanında yakın takip ve kontrollerinin de yapılması hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmesi hususunda önem taşır. Peki, kontrolleri ötelenmemesi gereken hastalıklar nelerdir ve ne zaman hastaneye gidilmelidir? Medicana Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral merak edilen o hastalıkları açıkladı.

  Kronik Kalp ve Damar Hastalıkları: Özellikle koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu tanısı olan hastaların rutin kontrollerine devam etmeleri gerekir. Kontrolleri aksatıldığında bu hastalıklar ilerleyebilir ve birçok komplikasyonla karşı karşıya kalınabilir. Kalp yetmezliği olanların bacaklarında şişlik artışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya çarpıntı olduğunda hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır.

  Diyabet (Şeker Hastalığı): Şeker hastalığı tanısı olan hastaların kan şekerlerinin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Kan şekerinin nasıl seyrettiğini gösteren tetkikler hekim kontrolünde hastanede yapılmalıdır. Kan şekerinin evde ölçülmesi sonucu çok yüksek veya çok düşük olduğu durumlarda vakit kaybeden hastaneye başvurulmalıdır. Aksi takdirde şeker komasına varacak istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

  Kronik Akciğer Hastalıkları (KOAH, Astım vb.): Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ciddi nefes darlığı ile seyreden ve hastanın yaşam konforunu etkileyen bir hastalıktır. Yakın takip ve tedavi gerektiren hastalık, bazen ciddi oksijen ihtiyacı da doğurabilmektedir. KOAH hastalarının rutin kontrollerine gitmesi ve hekim kontrolünde solunum fonksiyon testi ile değerlendirilmesi gereklidir. Geç kalındığında hastalığın şiddeti ve oksijen ihtiyacı artabilmektedir. Nefes darlığı artışı, koyu renkli balgam, ateş ve şiddetli öksürük olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

  Kronik Böbrek Hastalığı (Kronik Böbrek Yetmezliği): Kronik Böbrek yetmezliği olan hastaların hem tedavileri hem de takiplerinin aksatılmaması gereklidir. Rutin tetkiklerle böbrek fonksiyonlarının nasıl gidildiği görülmeli ve ona göre hareket edilmelidir. İdrar çıkışında azalma, yan ağrısı ve idrarda kan görülmesi gibi durumlarda hekime başvurulmalıdır.

  Kronik Karaciğer Ve Bağırsak Hastalığı: Kronik karaciğer hastalıklarından özellikle hepatitler ve siroz; bağırsak hastalıklarından da ülseratif kolit ve crohn hastalığı olanların rutin yakın takibi gerekmektedir. Siroz hastalarında ödem artışı, şuur bulanıklığı veya ateş olması durumunda, ülseratif kolit ve crohn hastalığında ise kanama, ciddi karın ağrısı veya ateş olması durumunda hasta hekime başvurmalıdır.

  Kanser ve Organ Nakli: Kanser hastaları özellikle kemoterapi veya radyoterapi alan hastaların rutin kontrollerine devam etmeleri gerekir. Kanser hastalarının hem tedavilerinin aksamaması hem kanserin yayılım yapıp yapmadığı ve aynı zamanda tedavinin etkinliği takip edilmelidir. Aynı şekilde organ nakli (böbrek, karaciğer vb.) olanlar da rutin kontrollerine devam etmelidir. Organ nakli hastalarının rutin kontrollerinde ilaçlar düzenlenir ve nakil organın son durumu gözden geçirilmektedir. Hem kanser hastalarının hem de organ nakli olan hastaların herhangi bir şikâyetleri olduklarında mutlaka hekime başvurmalıdırlar.


Oluşturma: 20.10.2020 12:00
Son Güncelleme: 07.12.2021 11:20
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu