KURUMSAL HABERLER


+A A-

Güneşin Sebep Olduğu Etki Yıllar Sonra Karşımıza ÇıkabilirGüneşin Sebep Olduğu Etki Yıllar Sonra Karşımıza Çıkabilir

Mevsimin bunaltıcı sıcaklarıyla uğraştığımız bugünlerde, diğer tarafta da güneşin zararlı ışınları ciddi tehlike saçıyor. Medicana Sağlık Grubu Dermatoloji Uzm. Dr. Burcu Uzun Sarıgöl, ‘’Bazı cilt hastalıkları güneş ışınlarının sebep olduğu etkisi ile yıllar sonra karşımıza çıkabiliyor." dedi. "Bu etkilerin bazılarını sıraladı:

Güneş Yanığı: Aşırı güneşe maruz kalmak kısa süre içinde ciltte kızarıklık ve acıya neden olabilir. Bu etki hemen ortaya çıkar.

Cilt Yaşlanması: Uzun süreli güneşe maruz kalma, cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Ciltte kırışıklıklar, ince çizgiler ve lekeler gibi belirtiler zaman içinde ortaya çıkabilir.

Leke Oluşumu: Güneş lekeleri veya yaşlılık lekeleri, cildin belirli bölgelerinde koyu renkli lekeler olarak kendini gösterebilir. Bunlar yıllar sonra oluşabilir.

Cilt Kanseri: En ciddi etkilerden biri cilt kanseridir. Uzun süreli güneş maruziyeti, cilt kanseri riskini artırabilir. Bu kanser türleri yıllar sonra ortaya çıkabilir ve tedavi gerektirebilir.

Melanoma: Bu özellikle tehlikeli bir cilt kanseri türüdür. Aşırı güneşe maruz kalma veya cilt yanıkları, melanoma riskini artırabilir.

Damar Genişlemeleri (Ciltteki Kan Damalarının Genişlemesi): Uzun süreli güneş maruziyeti sonucunda ciltte kılcal damarların genişlemesi, yüzeyel damarlar olarak bilinen "örümcek damarlar" veya "yıldız damarlar" olarak adlandırılan oluşumlar ortaya çıkabilir.

‘’Bu nedenle, güneşin cilde olumsuz etkilerini en aza indirmek için güneş koruyucu ürünler kullanmak, şapka takmak, gölgeli alanlarda kalmak ve özellikle 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe maruziyeti sınırlamanın önemli olduğuna deyinen Medicana Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Burcu Uzun Sarıgöl, Ayrıca, düzenli cilt muayeneleri yapmak ve ciltteki anormallikleri izlemek, potansiyel cilt sorunlarını erken aşamada tespit etmeye yardımcı olabilir.’’ dedi.

Yazın Hafif Ürünleri Tercih Edin

"Yaz aylarında cilt bakımı yaparken, güneşin etkilerine karşı koruma, nem dengesini sağlama ve hafif ürünler kullanma gibi bazı özel adımlar önemlidir. Geniş spektrumlu (UVA ve UVB) koruma sağlayan en az SPF 30 içeren bir güneş kremi tercih edin. Güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce cildinize uygulayın ve her 2 saatte bir tekrarlayın. Yaz aylarında daha hafif dokulu ve su bazlı ürünler, jel veya sulu kıvamlı temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş kremleri kullanabilirsiniz. Hafif temizleyiciler ile yüzünüzü günde en az iki kez temizleyin. Sıcak hava cildinizi kurutabilir, bu yüzden nemlendirmeye özen gösterin. Su bazlı nemlendiriciler tercih edin ve cildinizi gün içinde nemlendirme ihtiyacına göre yenileyin. Cilt yüzeyindeki ölü hücreleri temizlemek için hafif peeling ürünleri veya eksfoliyasyon ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi haftada birkaç kez aşırıya kaçmadan yapmalısınız, çünkü aşırı eksfoliyasyon cildinizi tahriş edebilir. İçeriden de cildinizi nemlendirmek için bol su tüketmeye özen gösterin. Vücut yeterince su almadığında cilt daha kolay kuruyabilir. Eğer mümkünse makyajsız günler de geçirmeye özen gösterin, böylece cildiniz nefes alabilir."

"Her cilt farklıdır." diyen Uzun Sarıgöl, "Bu nedenle cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünleri seçmek önemlidir. Eğer cildinizde özel sorunlar yaşıyorsanız, bir dermatologdan veya cilt uzmanından tavsiye almak da faydalı olabilir." diyerek sözlerini noktaladı.

Oluşturma: 16.03.2024 12:27
Son Güncelleme: 16.03.2024 12:27
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu